Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Gayrİmenkul Haczİnde SatiŞ İsteme SÜresİ

Yanıt
Old 01-10-2013, 11:32   #31
üye7160

Alıntı:
Yazan Rıdvan Ergün
İhaleye karşı şikayet müddeti bir yıl, ama haciz düştüğüne göre yapılan satış aslında haczedilmeyen bir malın satışı anlamına geliyor. Bu durumda satış işlemi YOK hükmünde olmalı diye düşünüyorum.

Bende bu hususun ihalenin feshi nedeni olduğunu, ve kamu düzenine ilişkin olması nedeni ile de süresiz şikayet olduğunu,1 yıl içinde süresiz şikayet yoluna başvurularak ihalenin feshinin istenebileceğini düşünüyorum..
Old 01-10-2013, 11:39   #32
Av.Rıdvan Ergün

Alıntı:
Yazan YILDIZ HUKUK
Bende bu hususun ihalenin feshi nedeni olduğunu, ve kamu düzenine ilişkin olması nedeni ile de süresiz şikayet olduğunu,1 yıl içinde süresiz şikayet yoluna başvurularak ihalenin feshinin istenebileceğini düşünüyorum..
İİK 134/6 da öğrenmeden itibaren 7 gün ve her halükarda 1 yıl olarak belirlenen süre, süreli şikayete tabi konular içindir. Süresiz şikayete ilişkin konular bu süreye de tabi olmamalı diye düşünüyorum. Haczedilmemiş bir taşınmazın satılması durumunda kusura bakma itiraz süren geçti denilebilir mi? Mülkiyet hakkının ruhuna aykırı bir durum bu. Ancak üçüncü kişiler iyiniyetle bir hak elde etmişlerse, yani taşınmaz üçüncü kişilere satılmışsa, süresiz şikayet hakkının sona ermesi gerekir.
Bence bu durumda ihalenin feshi değil, yok hükmünde olduğunun tespiti ile ortadan kaldırılmasına karar verilmesi gerekir.
Old 01-10-2013, 16:30   #33
Av.Tümer

Alıntı:
Yazan YILDIZ HUKUK
1 yıl içinde süresiz şikayet yoluna başvurularak ihalenin feshinin istenebileceğini düşünüyorum..

1 yıl içinde süresiz şikayet nasıl oluyor, çok merak ettim Yıldız Hanım
Old 02-10-2013, 08:38   #34
üye7160

Alıntı:
Yazan Av.Tümer
1 yıl içinde süresiz şikayet nasıl oluyor, çok merak ettim Yıldız Hanım

Yanyana cümle içinde kullanınca komik bir anlam çıkmış,ama kastım anlaşılmış sanırım

İİK.134. MADDEDE :

"Satış ilanı tebliğ edilmemiş veya satılan malın esaslı vasıflarındaki hataya veya ihalede fesada bilahare vakıf olunmuşsa şikayet müddeti ıttıla tarihinden başlar. Şu kadar ki, bu müddet ihaleden itibaren bir seneyi geçemez."

denilmekte malumunuz,bende madde gereği kamu düzenine ilişkin bir hususta 7 günlük sürenin öneminin olmadığını, ıttıla tarihi itibari ile 1 yıl içinde şikayette bulunulabileceği anlatmak istemiştim
Old 08-10-2013, 11:10   #35
Av.Rıdvan Ergün

Şikayet süresiz ise 1 yılla neden sınırlı olsun?
Kaldı ki, eğer haciz düşmüş ise yapılan satış yok hükmündedir. Bu durumda da iyiniyetli üçüncü kişiler bir hak iktisap edene kadar süre işlememeli diye düşünüyorum.
Old 02-12-2014, 18:50   #36
Av.Tuğba Elmas

Yeni konu açmamak adına buradan soruyorum. Gayrimenkul hacizlerinde bir yıllık süre ne zaman dolar. Örneğin, taşınmazın kaydına 01.01.2013 tarihinde tapuda haciz işlemi yapıldı. Taşınmaz üzerindeki söz konusu haciz işleminin geçerliliği 31.12.2013 de sona mı erer? Yoksa 01.01.2014 tarihinde satış talebinde bulunup, satış avansı yatırılır ise haciz halen geçerli olur mu? Saygılarımla ...
Old 02-12-2014, 19:50   #37
Av.Tümer

Sayın tug.capar

İlk olarak 1 ocakta haciz konulamaz. Çünkü resmi tatildir.

Örneğin dediğiniz için devam edecek olursak yıl olarak belirtilen sürelerde tam 1 yıl sonra denk gelen gün, eğer o gün resmi tatile isabet ederse takip eden ilk işgünü süre sona erer.

Sizin örneğinizde de 1 Ocak haczin geçerliliği ve satış isteme için son gündür.
Başka bir örnek: 5 şubat 2013 te konuşan haczin sona erme tarihi 5 Şubat 2014 saat 17.00 dir.
Old 03-12-2014, 11:25   #38
Av.Tuğba Elmas

Sayın Meslektaşım,
Sorum rahat anlaşılabilir olsun diye yılın ilk gününü örnek gösterdim. 1 Ocak resmi tatil tabi ki Yanıtınız için ayrıca teşekkür ederim. Saygılarımla ....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi