Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Müdafiilik

Old 03-03-2002, 00:17   #1
edanur

Varsayılan Müdafiilik

merhaba,
benim sorum şu;bir avukat ceza davalarında, henüz vekaletnamesi hazırlanamamış ya da onaylanmamış olduğu takdirde müvekkilini müdafii sıfatıyla temsil edebilirmi yani duruşmalara girebilirmi? Böyle bir durumda avukata süre mi verilir yoksa bu şekilde, vekaletname hazırlanana dek görevini her yönüyle ifa edebilirmi? bu halde avukatın sıfatı ne olacaktır ve ayrıca bir formalite şartı varmıdır.Bu konuda bir yargıtay kararının olup olmadıgını,varsa belli bir kaynak bilginizi önemle rica ediyorum. tesekkür ederim.

07-03-2001 21:38:49
Old 03-03-2002, 00:18   #2
acekin

Varsayılan YNT:müdafiilik

Sayın Edanur;
Yargıtayın 1975 tarihli içtihadı birleştirme kararını aşağıyaaktarıyorum Bu kararda;
"Sanıkla birlikte duruşmaya gelen ve hakim huzurunda müdafi olarak kabul
edildiği sanık tarafından bildirilen vekaletnamesiz müdafiin hükmü temyiz
etmesi halinde, dosyada sanığın açık bir muhalefeti bulunmuyorsa CMUK.`nun 290
ıncı maddesine göre bu temyizin geçerli olduğuna ilk toplantıda üçte ikiyi
aşan çoğunlukla 20.10.1975 gününde karar verildi."şeklindedir. Eğer bu kararın gerekçesi kısa olsa idi onu da buraya yazardım. Ancak oldukça uzun olduğundan sadece kararı aktarıyorum. Fakat gerekçeyi okuduğumda avukatın vekaletname çıkıncaya kadar görevini her yönü ile ifa edebileceği yönündedir. Bu konu ile ilgili yaptığım kısa araştırmada başka bir karar da bulamadım Umarım işine yarar.

Saygılarımla.

08-03-2001 01:37:25

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi