Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Hatay'da Avukatlik

Yanıt
Old 17-06-2009, 16:48   #1
ndl

Soru Hatay'da Avukatlik

Merhabalar,
Ben bu sene hukuk fakültesinden mezun oluyorum ve nerede stajımı yapacağım konuunda çok kararsızım.Bana bu konuda yardımcı olmanız mümkün mü? Aklımda iki alternatif var;biri Hatay, diğeri İstanbul.Hem kazanç bakımından hem de zorluk bakımından çok kararsız kaldım.Özellikle hataylı olup da İstanbul'da staj yapanların bana bu konuda yardımcı olmasını rica ediyorum.
şimdiden teşekkürler.
Old 18-06-2009, 13:55   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın ndl;
Hataylı değilim ama İstanbul'da 13 yıldır yaşayan bir avukat olarak sorunuzla ilgili görüşümü sizinle paylaşmak istedim, kabul ederseniz.Stajınızı Hatay'da başlatarak, mesleki bilgisi ve vizyonuna güvenebileceğiniz tanıdığınız bir avukatın yanında çalışmaya başlamanızı öneririm. Neden diyeceksiniz İstanbul'da avukatlık yapan biri olarak size tavsiyelerim olacak acizane. İstanbul'da baroya kayıtlı avukat sayısı her geçen gün artmakta ve 40 bine dayanmış durumda. Ayrıca, maddi kaygılarınız olacaksa, stajyerlere ortalamanın üzerinde maaş veren birkaç büro dışında 600-1000 TL. arasında maaş alırsınız hangi büroya başvursanız ve uygulamaya yönelik pek bir şey öğrenemeden de stajınızı tamamlarsınız büyük olasılıkla.Siz neden memleketinizde avukatlık yapmadınız diye sorarsanız, fakülteyi bitirdiğimiz dönemde hem hukuk fakültesi sayısı az, hem de buna bağlı olarak stajyer avukat ve avukat sayısı bugüne oranla sayıca çok azdı. Stajyerken bir hukuk bürosunda çalışmak istediğimizde, sadece icra takipleriyle ilgilenen bürolarla değil, genel kapsamlı ve çok çeşitli hukuki konularla ilgilenen bürolar arasında tercih yapabileceğimiz bir ortam sözkonusuydu. Ancak gelinen noktada, ailesi İstanbul'da bulunmayan ve ailesinden maddi destek alma lüksüne sahip olmayan birçok stajyer avukatın, binbir zorlukla mücadele ettiklerini görüyoruz. Bırakın avukata yaraşır bir yaşam standardını, her vatandaşın sahip olması gereken ortalama standardı yakalamaktan çok uzak birçok stajyer meslektaşımız. Saygılarımla..
Old 18-06-2009, 14:29   #3
yeditepelişehir

Engin beyin yazdıklarına katılmakla beraber sorunuza cevap olacak benzer başlıkların da sitede olduğunu belirtmek isterim.Tam başlık adı aklımda değil ama küçük şehirde mi avukatlık büyük şehirde mi avukatlık şeklinde ararsanız bulursunuz.Herkeste ayrı düşünceler var tabi ve kafanız karışacaktırBir üstadımızın herşey para değil hayat bazen Eminönü'den Kadıköy e geçerken martılara simit atmaktır gibi bir cümle kullandığını hatırlıyorum Bunun yanı sıra on yıldır İstanbuldayım hala bir düzen kuramadım,memleketinde başlayan arkadaşlarım evlendi evini arabasını aldı vs vs şeklinde bir mesaj da hatırlıyorum.Bence memleketinizde iyi bir avukatın yanında adam gibi dolu dolu stajınızı yapın,her şeye el atın,yanlış olur eksik olur ama tecrübe olur ve stajyerken bunların size pek zararı dokunmaz.Staj bitince de büronuzu açarsınız.Dünkü arkadaşlarınız akrabalarınız komşularınız onların tanıdıkları ve hiç tanımadığınız bir sürü insan potansiyel müvekkillerinizdir.
Old 18-06-2009, 14:50   #4
yeditepelişehir

Ek olarak şanslısınız ki önemli bir karar vermeden önce bu siteden yararlanabileceksiniz.Ben geç keşfettim.Karmakarışık haldeyim aslında benim tavsiyelere ihtiyacım var.Stajım çeşitli nedenlerden yarım yamalak geçti.Bir kısmı İstanbulda bir kısmı da eve kapanır hakimlik sınavlarını alırım diye çevrenin de etkisiyle dönüş yapmaya karar verdiğimi memlekette Sınavlardan sonuç alamadım,staj bitti bu arada ve şimdi askerlik de bitiyor.Elimde olan İstanbulda 3 4 aylık çalışmışlık.Ben ne yapmalıyım bu saatten sonra? Ne olursa olsun deyip tecrübe ve billgi eksikliğinin güvenimi kırmasına aldırmayıp direk büro mu açsam?
Old 18-06-2009, 22:10   #5
av.arpay

Hatay'lı ve Hatay'da avukatlık yapan biri olarak şunları söyleyebilirim: İlk olarak Avukatlık mesleğini ne kadar sevdiğiniz ve karakterinizin bu mesleğe ne kadar uygun olduğu önemli.. Avukatlık stajına başlayacağınıza göre bunların mevcut olduğunu farzedersek, Hatay'daki çevrenizin genişliği ve mahiyeti önemli.... Hatayda da avukat enflasyonu olduğunu da göz ardı etmemek gerekir. Kanımca, uzmanlık gerektiren bir alanda başlamalı, bunun için gayret etmelisiniz. Bir an önce para kazanmaktan çok "aranılan"bir alanda uzmanlaşmalı, dil, master gibi ek yollara başvurulmalıdır.Bence bu uğurda kaybedilen zamana değer. Zira elde edilen sonuçlar daha tatmin edici olacaktır. Yoksa, hangi coğrafyada olduğunuzun pek de önemi yok. Yukarıda meslektaşların belirttiği gibi , standart bir durumdan söz edilemez.
Old 22-06-2009, 16:03   #6
avsb

Varsayılan Bende bir stajyerim

Yukarda da büyüklerimizin belirttiği gibi,ailemden hiçbir mddi destek alma şansım yok ve binbir güçlükle stajımı yapmaya uğraşıyorum,aldığım staj kredilerini de 2 sene sonra belki durumum düzelecektir umuduyla almaya devam ediyorum.İstanbulda her avukata düşen pasta dilim(hem maddi hemde mesleğin doyuruculuğu açısından) o kadar ince ki,pasta diliminden biraz daha pay alabilmek için gerçekten yorucu bir süreçten geçmemiz gerekiyor ve bunu İstanbul gibi büyük bir şehirde sadece kendi kendimize yapmak durumundayız.Bana kalırsa stajını burada yapın,her türlü çeşitliliği burada görebilirsiniz.Avukat olunca da eğer ki Hatay'da kendi büronuzu açabilirseniz biraz geç olsa da emeğinizin karşılığınızı alırsınız.Benim arkadaşımdan edindiğim bilgiye göre konuşuyorum.Bir avukatın yanında çalışırsanız ,gerçekten işin ehli birisiyle çalışmanızdır benim düşüncem.
Old 25-06-2009, 17:34   #7
tmr_dmrc

Ben de hatay'da avukatlık yapıyorum ve daha yeniyim.Stajı mezun olduğumuz çevrede yapalım,iş yoğunluğunun getireceği maddi getiriyi düşünelim diyerek stajı İstanbulda yaptım.Açıkçası bu durum beni çok pişman etti.Adeta bir takip elemanı vasfını gördüm.Bu durum sadece bana münhasır da değildi.Diğer stajer arkadaşlarımda aynı dertten muzdaripti.Benim size tavsiyem geleceğinizi de düşünerek yani avukatlığı nerde yapacağınızı düşünerek hareket edin.Ben bu açıdan şu an çok zorlanıyorum.Gerçekten sanki tekrar staj yapıyormuş gibiyim.İstanbul tercihi bence pek mantıklı değil.Yine de siz bilirsiniz tabi.
Old 27-07-2009, 08:20   #8
av.ozancelik

ben de hataylıyım..fakülteden mezun olduktan sonra sizin gibi düşünme evresinde zaman kaybı yaşadım..yaklaşık 20 avukat ile memlekette staj yapma adına görüştüm ve aldığım ilk cevap benim işlerimi yap ama para veremem oldu..şuan adanada stajımı yapıyorum ve çok memnunum..her zaman büyükşehir taraftarıyım..çünkü ne kadar fazla avukat olsa da o kadar fazla iş oluyor..ayrıca takip elemanı da değilim..değer verilen bir stajerim.
Old 03-08-2009, 21:33   #9
wellan

İstanbulda stajyer avukat olmak bir yönüyle kolay diğer bir yönden de zordur.Kolay yönü olarak istanbul gibi bir şehir içerisinde birçok adliye dolaşarak ve istanbul barosu tarafından sunulan pekçok konferans ve seminerlerle bilginizi daha çok geliştirme fırsatı bulmakla beraber;ayı zamanda gerek icra işleri gerekse dava çeşitliliğinin yoğun olduğu türkiyede başka bir şehir bulmanız çok zordur ve böylece bilgilerinizi hem güncellemiş hemde genişletmiş olursunuz.İstanbulda avukatlık zordur çünkü anadoludaki gibi adliyeler tek bir noktada olmadığından dolayı bütün adliyelerle uğraşmak ve yoğunluk içinde kalabilirsiniz ve bazen adliyeye sabah girip hala işinizi halledememeniz gibi bir durumda mümkün olabilir yani istanbulda avukatlık adına hertürlü süprizlere açık olmak gerekir.Bütün bu acı ve tatlı yönlerde önemli olan staj döneminin kültürlü ve dürüst bir avukat yanında emeğin ahkkını veren ve bilgi konusunda ondan birşeyler alabildiğiniz bir büro olmalı.Stajyerler için hem maddi yönden hemde manevi yönden yararı dokunmalı diye düşünüyorum.Staj konusunda ise sadece imza 6 aylık adliye stajı döneminin sadece imza prosedüründen oluştuğunu,bilgi adına fazla bir katkının sağlanmadığı bir süreç olarak hatırlamayı da unutmamak gerekir.Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi