Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Dolandırıcılık suçu oluşmuş mudur ?

Yanıt
Old 23-06-2021, 20:45   #1
hukukcu26

Önemli Dolandırıcılık suçu oluşmuş mudur ?

Sayın meslektaşlarım merhabalar. Müvekkilin arkadaşı yurtdışından ekran kartı,telefon vb.teknolojik ürünler getirip satarak yarı yarıya kar etme vaadiyle yaklaşık 50-60 kişiden para topluyor.1,5 Milyon tutarında bir miktara tekabül ediyor. Ancak ne yurtdışından bir ürün getirilmiş ne de yurtdışına gidilmiş. Şimdi de battım parayı ödeyemiyorum diyormuş. Suç duyurusunda bulunmayı düşünüyorum ancak bazı meslektaşlar bunun özel hukuk ilişkisi sebebi ile takipsizlik alabileceğini belirtti. Görüşleriniz neler ayrıca şüphelinin yurtdışına kaçma ihtimali var.Yurtdışı yasağını nasıl aldırabilirim usul nedir bilgilendirirseniz sevinirim meslektaşlarım.
Old 24-06-2021, 12:43   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Sayın meslektaşlarım merhabalar. Müvekkilin arkadaşı yurtdışından ekran kartı,telefon vb.teknolojik ürünler getirip satarak yarı yarıya kar etme vaadiyle yaklaşık 50-60 kişiden para topluyor.1,5 Milyon tutarında bir miktara tekabül ediyor. Ancak ne yurtdışından bir ürün getirilmiş ne de yurtdışına gidilmiş. Şimdi de battım parayı ödeyemiyorum diyormuş. Suç duyurusunda bulunmayı düşünüyorum ancak bazı meslektaşlar bunun özel hukuk ilişkisi sebebi ile takipsizlik alabileceğini belirtti. Görüşleriniz neler ayrıca şüphelinin yurtdışına kaçma ihtimali var.Yurtdışı yasağını nasıl aldırabilirim usul nedir bilgilendirirseniz sevinirim meslektaşlarım.
Sayın hukukcu26;

Cumhuriyet savcıları, kimi zaman açıkça dolandırıcılık teşkil eden eylemlere ilişkin suç duyurularında dahi kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verebiliyor. Ancak somut durumda çok sayıda kişiden para tahsil edilip karşılığında bir hizmet/mal sunulmaması örneğiyle karşı karşıyayız. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun bu suçu düzenleyen 157. maddesindeki tanıma uygun bir durum ortaya çıktığından kanaatimce bu eylem dolandırıcılık olarak nitelendirilmelidir.

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi