Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

nafaka ödemeyen işsiz eşi şikayet etmek

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-12-2015, 15:24   #1
Konuk

İnceleme nafaka ödemeyen işsiz eşi şikayet etmek

merhaba,yargıtayda olan bir boşanma davamız var ben tedbir nafakası alıyordum, eşimin işi ile ilişiği kesilmiş birkaç aydır nafaka ödemiyor. dosyam başka bir şehirdeydi bulunduğum ilin icrasına gönderilmesini istedim, dosya buraya geldiğinde eşimi şikayet edeceğim, eşimin işi olmadığı için ona ceza verilmez mi?ayrıca eğer iş yerinden tazminat aldıysa o tazminattan nafakalarımın ödenmesini isteyebilir miyim? boşanma davamız yargıtayda olduğu için ilerde tazminat gibi bir hakkım olursa diyerek tazminatına tedbir koydurabilir miyim? bunları nasıl yapmalıyım?
Old 28-12-2015, 10:26   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
merhaba,yargıtayda olan bir boşanma davamız var ben tedbir nafakası alıyordum, eşimin işi ile ilişiği kesilmiş birkaç aydır nafaka ödemiyor. dosyam başka bir şehirdeydi bulunduğum ilin icrasına gönderilmesini istedim, dosya buraya geldiğinde eşimi şikayet edeceğim, eşimin işi olmadığı için ona ceza verilmez mi?ayrıca eğer iş yerinden tazminat aldıysa o tazminattan nafakalarımın ödenmesini isteyebilir miyim? boşanma davamız yargıtayda olduğu için ilerde tazminat gibi bir hakkım olursa diyerek tazminatına tedbir koydurabilir miyim? bunları nasıl yapmalıyım?

Sayın Katılımcı,

-İcra dosyasında nafaka ödenmediği için son 3 aylık nafaka alacağınız için İcra Ceza Mahkemesinde dava açabilirsiniz. Eşiniz çalışmasa da yine nafakasını ödemediğinden ceza verileceğini düşünüyorum.

-İşyerinden tazminat alacağı varsa,tazminat alacağı henüz ödenemmiş olması ve üzerinde başkaca hacizler yoksa tazminatın tamamı üzerine (alacak miktarı ile sınırlı olmak koşuşuyla) haciz koyabilirsiniz. Ancak tazminata tedbir kararı konulamayacağını düşünüyorum. Çünkü tazminat işçinin işten çıkartılınca işçiye ödenmesi gereken yasal bir haktır. Hak sahibinin belli olmadığı, ihtilaflı bir alacak değildir. Bu nedenle tazminata haciz konulur, tedbir konulmaz.

-Bir avukattan doğrudan yardım almanızı öneriyoruz.

Kolay Gelsin.
Old 28-12-2015, 19:46   #3
Konuk

İnceleme acil yardım lütfen nafaka için şikayet sürem az kaldı ne yapacağım

3 aya yakındır nafaka ödemiyor bu ayın sonunda 3 ay dolmuş olacak, icra dosyası farklı bir ilde ben benim bulunduğum ile dosyanın getirilmesi talebinde bulundum fakat bu ayın sonuna kadar yetişemeyecek galiba bu nedenle ben artık eşimi nafaka ödemediği için şikayet etmek istiyorum acaba hangi ilin icrasından şikayetimi yapmalıyım? çünkü dosyamı bulunduğum ile gelmesini talep ettim gelene kadar 3 aylık süre dolacak, bulunduğum ildeki icraya mı? yoksa dosyamın bulunduğu ildeki icraya mı şikayeti yapmalıyım? ne yapmalıyım?
Old 30-12-2015, 11:41   #4
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
3 aya yakındır nafaka ödemiyor bu ayın sonunda 3 ay dolmuş olacak, icra dosyası farklı bir ilde ben benim bulunduğum ile dosyanın getirilmesi talebinde bulundum fakat bu ayın sonuna kadar yetişemeyecek galiba bu nedenle ben artık eşimi nafaka ödemediği için şikayet etmek istiyorum acaba hangi ilin icrasından şikayetimi yapmalıyım? çünkü dosyamı bulunduğum ile gelmesini talep ettim gelene kadar 3 aylık süre dolacak, bulunduğum ildeki icraya mı? yoksa dosyamın bulunduğu ildeki icraya mı şikayeti yapmalıyım? ne yapmalıyım?

Merhaba

- Siz son 3 aylık nafaka için dosyanın şu anda bulunduğu yerdeki icra ceza mahkemesine dava açın. Bu davalar harca tabi olmayıp sadece posta giderlerini ödemeniz gerekir.

- Dosya bulunduğunuz yere gelirse önceki yerdeki açtığınız davayı Hakim görevsizlik ile bulunduğunuz yerdeki adliyeye gönderebilir.

-Göndermezse bulunduğunuz yerdeki adliyede son üç aylık nafaka alacağınız için bir dava daha açabilirsiniz. İki dava arasında en az bir ay olursa sorun çıkacağını düşünmüyorum.

kolay Gelsin..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi