Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Alacak davası ve muvazaalı tapu devrinin iptali...

Yanıt
Old 16-12-2006, 13:14   #1
Av.Özlem KALAY

Varsayılan Alacak davası ve muvazaalı tapu devrinin iptali...

Merhaba arkadaşlar,

2003 yılında 7 adet çek bedelinin tahsili için icra takibi yapmıştık.Müvekkil haricen borçluyla anlaşınca aciz vesikası almadık.Ancak borçlu anlaşmayada uymadı ve çekler zamanaşımına uğradı.Halihazırda genel hükümler çerçevesinde alacak davası açmayı düşünüyorum.Ancak borçlu icra takiplerinden önce gayrimenkullerini muvazaalı olarak bir şahısa devretmiş.Aradan 2 yıl geçtikten sonra devrettiği şahıs aynı gayrimenkulleri borçlunun eşine devretmiş.Aciz vesikası olmadığı için tasarrufun iptali davası açamıyorum.BK 18 doğrultusunda dava açmayı düşünüyorum.Zamanaşımına uğrayan çeklerden dolayı açacağım alacak davası ile BK 18 kapsamında açacağım tapu iptali davasını birlikte açabilir miyim,yoksa ayrı davalar şeklinde mi açmalıyım?Birde tapu iptali davasında husumeti borçlu,devrettiği şahıs ve borçlunun eşine olmak üzere üçüne birden mi yöneltmeliyim?
Bu konuda ayrıntılı bilgi sahibi olan arkadaşların yardımını bekliyorum.

Teşekkürler...
Old 16-12-2006, 14:06   #2
Av.Ufuk

bence öncelikli olarak icra dosyasını yenile.belki zamanaşımı definde bulunmayacaktır.

Zamanaşımı definde bulunmazsa Satış tarihine göre İİK 277 ve devamındaki maddelerde ki süren geçmiş mi ona bak bence.
Old 16-12-2006, 14:35   #4
Av.Özlem KALAY

Teşekkürler...
İcra dosyasını yeniledim ancak zamanaşımı definde bulundu ve icranın geri bırakılmasna karar verildi.O nedenle alacak davası açmayı düşünüyorum.Aciz vesikasını,alacak deavası devam ederken mi alabiliyorum?

Kolay gelsin...
Old 16-12-2006, 16:03   #5
Av.Ufuk

İİK 277 deki dva olsaydı dava devam ederken alabiliyordun.
Old 17-12-2006, 10:23   #6
A.Turan

Sayın Kalay,
1- BK 18 e göre davanızı açın. Zaten bu dava sonucunda da aynen İKK 277 vd olduğu gibi haciz yetkisi tanınacak çünki kıyasen uygulanıyor.
2- Alacak davanızı ayrı açacaksınız.
3- BK 18 e göre açtığınız davada alacak davasının sonucu bekletici mesele yapılacaktır. Aalacağınızın varlığı belirlendikten sonra BK 18 e göre açtığınız dava neticelendirilecektir.
4- Husumet öncelikle Tapu malikine yöneltilecektir. Ancak benim kanaatimce bu davada İİK 277 kıyasen uyguyandığından davalı olarak borçuluyu da göstermek gerekir.
Old 18-12-2006, 13:44   #7
Av.Özlem KALAY

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler Sn.Turan...Forumdan anladığım kadarıyla sizinde benzer bir davanız var sanırım.
Kolay gelsin.Saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi