Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yargıtay 2. Hukuk Dairesinin Bir Kararını arıyorum

Yanıt
Old 15-02-2008, 12:47   #1
Avsibel

Varsayılan Yargıtay 2. Hukuk Dairesinin Bir Kararını arıyorum

Sayın meslektaşlarım Yargıtay ikinci hukuk dairesinin 26.02.2004 Tarih,2004/1141 Esas,2004/2298 Karar Sayılı Kararını arıyorum.SAYGILARIMLA
Old 15-02-2008, 12:57   #2
avgüneş

T.C.
YARGITAY
2. Hukuk Dairesi

E:2004/1141
K:2004/2298
T:26.02.2004

Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hüküm temyiz edilmekle evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldu:
KARAR : 1-Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle kanuni gerektirici sebeplere ve özellikle davalı vekilinin son oturuma katılmamış bulunmasına gore davalının aşağıdaki bent kapsamı dışında kalan temyiz itirazları yersizdir.
2-Davalının maddi ve manevi tazminat ile yoksulluk nafakası istemleri boşanmanın eki niteligindedır. Yargılama asamasında boşanma ile ilgili hüküm kesinleşinceye kadar yazılı ve sozlu olarak her zaman istenebilir. Ayrıca harca da tabi degildir. Oturumların takip edilmemesi bunlardan vazgecme anlamına gelmez. Bu istemlerle ilgili olumlu olumsuz bir karar verilmesi gerekirken yazılı sekılde karar verilmesi usul ve yasaya aykırıdır.
SONUÇ : Hükmün 2. bentte gösterilen nedenlerle BOZULMASINA, temyize konu diğer hususların 1. bentte gösterilen nedenle ONANMASINA, temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, 26.02.2004 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Sayın meslektaşım aynı dertten ben de sıkıntılıyım. Devam eden bir boşanma davamda hakim talep ettiğimiz taminat için harcın eksik olduğu ve tamamlanması gerektiği yönünde ara karar verdi.
Fakat miktarın yüksekliği nedeni ile müvekkil ödeyecek durumda değil.
Yargıtay kararlarını ibraz ettik. Bakalım n'olacak.
Karar umuarım işinize yarar.
Saygılar sunar iyi çalışmalar dilerim.
Old 15-02-2008, 13:03   #3
Av.Mustafa yağan

Varsayılan BoŞanmanin Ekİ Ve Ferİ Nİtelİktekİ Talepler Harca Tabİ DeĞİldİr.

Maddİ Ve Manevİ Tazmİnat İle Nafaka BoŞanma Davasi KesİnleŞİnceye Kadar Her Zaman Talep Edİlebİlİr,ayrica BoŞanmanin Ferİ Nİtelİgİnde OlduĞundan Harca Tabİ DeĞİldİr,yalnizca EŞya Ve Katki Payi İle DeĞer ArtiŞi Taleplerİ Harca Tabİdİr,bu Konuya İlİŞkİn YÜzlerce Karar Var
Old 18-02-2008, 14:16   #4
Avsibel

Sayın meslektaşlarıma çok teşekkür ediyorum.SAYGILARIMLA
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi