Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma sonucu haciz işlemi / Avukatlık ücreti

Konuyu Kilitleyin
Old 31-03-2011, 01:37   #1
Konuk

Varsayılan boşanma sonucu haciz işlemi / Avukatlık ücreti

İyi günler,
25 yıl süren evlilikte 16 yıl babamın evinde kira ödemeden oturduktan sonra eşimin üstüne bir ev aldık. Şiddet üzerine 25.yılda boşanma davası açtım. 4 yıl süren mahkeme neticesinde hakim 75.000.- tazminata hükmetti. Eşim bu parayı ödeyemem deyip iki konutumuzu satışa çıkarttı. Ancak alıcı çıkmadı ve avukatım haciz işlemlerini başlattı. Eşim sürekli telefon edip icrayı durdurmamı söylüyor, yok pahasına satılacak diyor. Durdurursam asla para ödemeyecektir, ben de konutlardan birini, özellikle babamın sayesinde aldığı evi bana vermesini söylüyorum. Avukatım artık ev alamayacağımı, tahsilatın para olarak yapılacağını söylüyor. Vekalet ücreti 4.000.- lira dışında, 75.000.- liralık Tazminattan yüzdelik payı olduğunu söylüyor . Bu oran kaçtır veya yasal oran nedir? Elime kalan parayla ev almam imkansız olacak. Bu aşamada anlaşma yapmak mümkün değil midir? Eşim ev vermeyi kabul etse de işleme koyulmaz mı? Avukat icra takibi için ayrıca mı ücret alır? Hangimizden alır? Teşekkür eder, işlerinizde başarılar dilerim.
Old 31-03-2011, 11:52   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
İyi günler,
25 yıl süren evlilikte 16 yıl babamın evinde kira ödemeden oturduktan sonra eşimin üstüne bir ev aldık. Şiddet üzerine 25.yılda boşanma davası açtım. 4 yıl süren mahkeme neticesinde hakim 75.000.- tazminata hükmetti. Eşim bu parayı ödeyemem deyip iki konutumuzu satışa çıkarttı. Ancak alıcı çıkmadı ve avukatım haciz işlemlerini başlattı. Eşim sürekli telefon edip icrayı durdurmamı söylüyor, yok pahasına satılacak diyor. Durdurursam asla para ödemeyecektir, ben de konutlardan birini, özellikle babamın sayesinde aldığı evi bana vermesini söylüyorum. Avukatım artık ev alamayacağımı, tahsilatın para olarak yapılacağını söylüyor. Vekalet ücreti 4.000.- lira dışında, 75.000.- liralık Tazminattan yüzdelik payı olduğunu söylüyor . Bu oran kaçtır veya yasal oran nedir? Elime kalan parayla ev almam imkansız olacak. Bu aşamada anlaşma yapmak mümkün değil midir? Eşim ev vermeyi kabul etse de işleme koyulmaz mı? Avukat icra takibi için ayrıca mı ücret alır? Hangimizden alır? Teşekkür eder, işlerinizde başarılar dilerim.

Borçlu eşiniz ile haricen anlaşarak evi satın almanız mümkün. Ya da, haciz işlemlerine devam ederek icra kanalıyla yapılacak satışta alacağınıza mahsuben evi alabilirsiniz.Evin değeri alacağınızdan fazla ise, artan kısım için para ödemek durumunda kalırsınız.

Avukatınız ile aksine bir yazılı sözleşme yapmadıysanız ve icraya konu edilen miktarın 75.000 TL olduğunu gözeterek, 7.870 TL vekalet ücreti AAÜT gereğince avukatın yasal ücretidir. Aynı miktarı eşinizden de tahsil edecektir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi