Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşim beni zinayla suçluyor / edindiğimiz mallardan hak alabilir miyim?

Konuyu Kilitleyin
Old 30-03-2011, 09:35   #1
edebiyat öğretmeni

Soru eşim beni zinayla suçluyor / edindiğimiz mallardan hak alabilir miyim?

19 yıllık evli öğretmenim şiddetli geçimsizlik
hakaret ve eşimin eve bakmaması sonucu ayrılmayı istediğimi söyledim kabul etmedi,sonra etti.Ben biraz ağırdan aldı.8 kasım'da bana şiddet uyguladı rapor aldım şikayet ettim ve boşanma davasını açtım.29 marta gün verdiler.1.sorum neden bu kadar uzun bir süre sonraya gün veriyorlar?Daha sonra eşim evi terk etmedi ben de 2 erkek çocuğum( 18 ve 13 yaşlarında)olduğu için öss sınavı da vardı dersleri etkilenmesin diye eşimin evden annesine gitmesini istedim,dinlemedi.Eşim ssk emeklisi ve şu an hiç bir iş yapmıyor.1 ay kadar önce gene bana şiddet uyguladı ben gene rapor aldım ve şikayet ettim bu sefer (1 ay sonra)uzaklaştırma çıktı.2 tane evimiz var birinde oturuyoruzdiğeri kirada,bir arabamız var hepsi eşimin üstüne.Bunların hepsi evlendikten sonra alındı.Eşim arabayı ve çocuklara nafaka vermek istemiyor.Dünkü duruşmada avukatı benim avukatıma beni ahlaksızlık yapmala ithaf edeceklerini söylemiş.Ayrıca şiddet davamızda var.Boşanma ve şiddet davası birleştirilir mi?Peki eşim bu suçlamayla benim mal almamı engeller mi? bu durumda hem süreci hızlandırmak için ne yapmam lazım?
Old 30-03-2011, 16:24   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

2002 sonrası evlilik birliği içinde karşılığı ödenerek alınmış mallar üzerinde tasfiye payı alacağınız bulunmaktadır.

Eğer belirttiğiniz mal varlıkları 2002 yılı öncesi alınmış ise, bu mal varlıkları için TMK.227.maddeye göre, katkı payı alacağı davası açmanız gerekmektedir. Malların alımına, korunmasına veya iyileştirilmesine yaptığınız katkının bilirkişi marifetince hesaplanması gerekir.

Bu alacak hakkınız için ancak boşanmaya hükmedilip kesinleşmesinden sonra karar verilebilecektir.

Halen oturmakta olduğunuz ev için tapudan aile konutu şerhi de aldırabilirsiniz.

Boşanma davanızda maddi ve manevi tazminat talepleriniz olabilir. Yaşı 18 den küçük çocuğunuz için tedbir nafakası ve iştirak nafakası olarak da boşanmadan sonra devamını isteyebilirsiniz.

18 yaşından büyük çocuğunuz, kendisi babasına yardım nafakası davası açmalıdır.

Türk medeni kanunu 236. maddesi tasfiye payı alacağına katılma için bir kısıtlama ön görmüştür. Bunun için Zina veya cana kast nedeniyle bir boşanma kararının verilmesi gerekir. Ancak bu halde diğer eşin tasfiyeden kaynaklı katılma alacağını hakim azaltabilir veya hiç hükmetmeyebilir. Ancak TMK. 227'deki alacak hakkı için böyle bir kısıtlama yoktur.

**Ceza davanızı ise, boşanma dosyasında delil olarak kullanbilirsiniz. Boşanma ile şiddet davası birleşmez. Bağımsız olarak devam ederler.

Daha fazlası için avukatınızdan DOĞRUDAN destek almaya devam ediniz.

Saygılar.
Old 31-03-2011, 09:07   #3
edebiyat öğretmeni

Varsayılan kocalık görevini yerine getirmede

cevabınızı aldım teşekkür ederim,18 yaşından küçük oğlum için dava sonuçlanmadan nafaka isteyebilir miyim? Bir de eklemek istediğim 4 yıldır eşimle ayrı odalarda yatıyoruz,bunu annemler,çok yakın bazı arkadaşlarım biliyor öocuklar da şahşt zaten bu zaman zarfında aramızda hiç karı koca ilişkisi olmadı bunu davada nasıl kullanabilirim?GENEL VE ÖZEL HAYATI ETKİLEYEN NEDENLERE BAĞLI YER DEĞİŞTİRMELER açıldı ve bir maddesinde :1.2. Öğretmenler, görev yaptıkları yerde özel hayatında açıkça tehlike oluşturduğuna ilişkin ifadenin yer aldığı belge,ile bu atamalardan yararlanabilirler diyor.Benim durumum buraya giriyor mu,bu belge nedir ve nerden alınır?
Old 31-03-2011, 11:10   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

18 yaş altı çocuğunuz için davanın her aşamasında dava tarihinden geçerli olmak üzere nafaka talep edebilirsiniz. Bu nafakanın boşanmadan sonra da çocuğunuzun velayetinin size verilmesi ile birlikte yoksulluk nafakası olarak devamını talep edebilirsiniz.

Eşinizle cinsel hayatınızın olmaması evlilik birliğinin temelinden sarsıldığına işarettir. Ancak mevcut durum için ve boşanmaya sebep diğer olaylarda sizin değil eşinizin kusurlu veya daha ağır kusurlu olduğunu kanıtlamanız gerekir.
Alıntı:
GENEL VE ÖZEL HAYATI ETKİLEYEN NEDENLERE BAĞLI YER DEĞİŞTİRMELER açıldı ve bir maddesinde :1.2. Öğretmenler, görev yaptıkları yerde özel hayatında açıkça tehlike oluşturduğuna ilişkin ifadenin yer aldığı belge,ile bu atamalardan yararlanabilirler diyor.Benim durumum buraya giriyor mu,bu belge nedir ve nerden alınır?

Bununla ilgili en sağlıklı bilgi ve değrelendirmeyi kendi meslek örgütünüzden öğrenebilirsiniz.

Profesyonel destek almanız gerektiğini tekrarlıyoruz.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi