Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

haklarımı bilmiyorum...

Konuyu Kilitleyin
Old 29-03-2011, 22:31   #1
Konuk

Varsayılan haklarımı bilmiyorum...

merhabalar,eşimle severek evlendik fakat evlendikten sonra ciddi sorunlarımız oldu.11 ay evli kaldım şiddete küfüre hakarete maruz kaldım.2 defa kavga sonucunda ailemin yanına geldim.ama 3 kez geldiğimde tekrar dönmedim ve bikaç ay sonra boşanma davası açtım.tek taraflı açtım çünkü o istemedğini söyledi.evlendikten sonra aldığımız arabayı sattı takılan bütün altınlarım onlarda olmasına rağmen bende olduğunu dava dilekçesine yazmış.araba ve altınlarla ilgili kanuni hakkım nedir.?özel eşyalarımın bir kısmını aldıktan sonra evin anahtarını değiştirmişler ve eşyalarımı almaya gittiğimde onlar kendilerine ait olanları toplamışlardı. ben bunu mahkemede delil olarak kullanabilirmiyim?.bayan olarak bu aşamada çok yıprandım ve bir an önce bitmesini istiyorum.yardımlarınızı rica ediyorum en azından haklarımı bileyim ona göre savunma hakkım da olsun...
Old 30-03-2011, 09:31   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Boşanma davanızın içinde maddi ve manevi tazminat isteminde bulunabilirsiniz. Dava tarihi ile birlikte nafaka ve boşanmadan sonra devam etmesi için de yoksulluk nafakası isteyebilirsiniz.Bunlar için boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin kusurlu veya daha ağır kusurlu olduğunu kanıtlamanız gerekir.

Araba ile ilgili boşanma kesinleştikten sonra mal rejimi tasfiyesi ve katılma payı alacağı davası açılabilir.

Ziynet eşyalarını kadının sakladığı veya kadının üzerinde olduğu kabul edildiğinden ziynetlerinizi evde bıraktığınızı ne sebeplerle orada kaldığını ispatlamanız gerekir. Bunun için de harcı ödenerek ayrıca dava açılmalıdır.

Özel eşyalarınızı almışsınız. Sizin olduğunu iddia ettiğiniz ve karşı yanda bulunanlar için de eşyaların aynen iadesi veya bedellerinin tarafınıza ödenmesi davası açabilirsiniz.

Daha fazla ayrıntı için avukatınızla görüşmenizde yarar vardır. Dosyanızı incelemeden genel hatları ile haklarınız bunlardır.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi