Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

gücüm kalmadı

Konuyu Kilitleyin
Old 25-03-2011, 13:40   #1
caresiz

Varsayılan gücüm kalmadı

27 yıllık evliyim. yetişkin iki evladım var.
ev hanımıyım. geçici işlerde çalışarak geçimimi sağladım. sosyal güvencem yok. 49 yaşındayım şu an çalışmıyorum. evlendiğim günden itibaren eşim gün yüzü göstermedi. tehdit, şiddet, tecavüz, hakaret, küçümseme hayatım böyle geçti. sahip çıkabilecek kimsem olmadı. cahil ve yaşlı olan anama bababa da onları üzmemek adına hep iyi yanlarını gösterdim. çocuklarımın aklı erdkten sonra babalarına karşı beni korudular. ama onlarda korumaya kalktıklarında eziyet tehdit gördüler. eşim emekli ordu mensubu. kurumuna karşı hep eşimi destekledim. rencide etmedim. yaşadığım sıkıntıları toplum içinde bu yüzden sakladım. artık dayanacak gücüm kalmadı. evliliğimiz boyunca benimde katkılarım ve manevi desteğimle edindiğimiz bütün mal varlığını kendi üzerine yaptı.
sosyal güvencem ve devamlı bir işim olmasın diye hep engel oldu. elime hiç para vermez tüm ihtiyaçları o karşılar. ziynet eşyamda olmadı.
kendi ayaklarım üzerinde durmamı sağlayacak, güç elde edebileceğim her olanağı kapattı. bunu sağlamaya çalıştığımda engel ve şiddete baş vurdu.
çocuğumun biri il dışında üniversite okuyor, diğeri yanımda.
çocuklarım çok üzülüyor, bütün yaşamımı onlar anasız babasız kalmasınlar diye atadım. kendimi yok saydım.
artık dayanacak gücüm kalmadı.
tehdit, şiddet,hakaret olmamış olsa yinede çocuklarım için dayanmaya çalışırım. her gün bu işkenceleri yaşamaktan yoruldum.
eşim dışarı ve toplum içerisinde normal bir insan gibi.hatta sevimli dahi denebilir. kimseye anlatamam inanmazlar. içte farklı bir karekter dışta farklı bir karekterde.
yaşadığım sıkıntıları kimseyle paylaşamıyorum. kimsem yok.
çocuklarımıda üzmek istemiyorum. zaten psikolojileri bozuldu. her gün bağırma, her gün tehdit. çok şeyi onlara sezdirmemeye çalışıyorum.
eşim 8 yıl önce psikiyatri de , iki yıl aralıklı hava değişimi de alarak gata da yatarak tedavi gördü.
sonrasında tedavisi yarım kaldı. evraklarını sakladığı için rahatsızlığı ile ilgili bilgi sahibi değilim.
şimdi de boşayacağım tehditleri savuruyor. her şey benim üzerime çocuklarda büyük olduğundan avukata danıştım seni kapı dışarı edebilirim diyor.
mahkemeye verecekmiş. şiddete başvurmaya kalktı. rapor alır şikayet ederim dedim. haksız duruma düşmemek için dikkatli davranıyor. ama sözlü şiddetleri ve el kol hareketleri artarak devam ediyor.
benimde artık ruh sağlığım yerinde değil, psikolojim çok kötü.
eşim tedaviye yanaşmadığında vurdum duymaz olayım diyerek bir yıl antideprasyonlar kullandım.
her yolu denedim ama artık dayanamıyorum.
gidecek, sığınacak, danışacak kimsem yok.
mahkemelerde uğraşacak gücüm de kalmadı. ele güne uğracak gücümde yok.
acı çekmekten yoruldum. herşeyden yoruldum. polyanacılıktan yoruldum. ailemi çocuklarımı üzecek ama intiharı düşünüyorum. ölüm olduktan sonra her şey bitecek.
artık birşey düşünmek istemiyorum. son çare size yazdım.
burada yer alan bütün mesajları okudum. kendime benzer bir çare bulamadım. avukata git diyeceksiniz.
ona gidecek gücüm dahi kalmadı artık..
Old 25-03-2011, 17:02   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Öncelikle güvenliğinizin ve ruh sağlığınızın korunması için en yakın Aile Mahkemesine başvurarak eşinizin korku ve şiddete ilişkin eylemlerinin yasaklanmasını talep edebilirsiniz.Dava harçsızdır ve kısa sürede verilecektir.Koruma kararı boyunce size nafaka ödemesini ve evin mutad giderlerini karşılamasını isteme hakkınız bulunmaktadır.Başvurunuzda eşinizin mali durumuna ilişkin bilgi ve varsa belge sunmanız talebinizin kabulünü kolaylaştıracaktır.

Bu koruma kararına uymama durumunda şikayetiniz üzerine üç aydan altı aya kadar hapis cezası istemli dava açılacaktır.

Karar sonrasında boşanma davası açmak konusunda kararınızı daha sağlıklı vermeniz uygun olacaktır.

Boşanmayı istemesseniz eşiniz dava açtığında eşinizin kusurlu davranışlarını ileri sürerek davanın reddini ,dava sırasında kendiniz için tedbir nafakasına karar verilmesini isteyebilirsiniz.

Boşanmaya karar verdiğinizde;Kişisel gelşiminizi eşinizin engellemesi,ekonomik ve diğer şiddet türleri size uygulaması eşinizin kusurlu davranışlarıdır.Çocuklarınızın tanıklığından da yararlanabilir veya bir uzmandan yaşamış olduunuz şiddetin tespitini isteyebilirsiniz.Bu konuda Üniversitelerin Adli Tıp Anablim Dalı oldukça yerinde çalışmalar yapmaktadır:Verilecek raporu boşanma dosyasına sununuz.

Dava süresince tedbir,karardan sonra yoksulluk nafakası talep edebilirsiniz.

Kişilik haklarınıza yönelik saldırılar nedeni ile manevi,mevcut ve beklenen haklarınızdaki kayıplar için maddi tazminat talep edeblirsiniz.

Tazminat ve açılacak mal rejimi tasfiye davasındaki taleplerinizi güvencelemek için mallar ve bankadaki para üzerinde tedbir uygulanmasnı isteyebilirsiniz.

Boşanma davası sırasında veya karar sonrasında mal rejimi alacak davası açbilirsiniz.Siz çalışmamış olsanız da eşinizin 2002 dn sonra çalışma karşılığı kazançları ile edinilen malların yarı değerinde alacak
talep edebilirsiniz.

Şiddet yasal yollara başvuru cesaretini kıran bir olaydır.Bu nedenle bir avukattan hukuki destek almanız gerekmektedir.Bulunduğunuz ilin barosuna başvurarak tarafınıza avukat atanmasını isteyebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi