Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ipoteğin fekki

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-09-2007, 21:16   #1
Av. Aylin Kaya

Varsayılan ipoteğin fekki

Sayın meslektaşlarım,ipoteğin İKK.153. maddeye göre fekki nasıl oluyor?Bu yolla ipoteğin fekki için uyap ı nasıl kullanacağız?yoksa basit bir dilekçe ile icra dairesinden istem mi yapacağız?Daha önce İİK.153.Maddeye göre fekkini yapmış meslektaşlarımda örnek dilekçe var mı acaba ve bu başvuru yolunu nasıl kullanacağımı açıklayabilirler mi?Teşekkür ederim.
Old 26-09-2007, 00:35   #2
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan ipoteğin fekki

Yeni örneklere bakmadım ama eski İİK da örnek yoktu. İcra memuru hazırlıyordu.

İpoteğin kaldırılması için hakimlikten karar almanız ve ipotek bedelini bloke etmeniz gerekiyor diye anımsıyorum

Saygılar
Old 26-09-2007, 11:15   #3
av.okan yılmaz

aylin hanım İİK.153 maddeye göre ipoteğin kaldırılmasını talep edebilirsiniz. ancak kaldıracağınız ipotek kanuni ipotek ise yargıtay son içtihatları ile ipoteğin kaldırılmasına takip yolu ile izin vermiyor genel mahkemelerde dava açılması gerekiyor.
Old 27-09-2007, 15:44   #4
Praxis

Varsayılan Sayın Kaya

Biraz geç oldu ama;
İpoteğin fekki için dilekçe örnekleri mevcut; bu dilekçe ile icra dairesine başvurup ipotek bedelini icra dairesine yatırıyorsunuz, akabinde ipotek alacaklılarına ipotek bedelinin icradan çekilmesi ve ipoteğin kaldırılması konulu tebligat yapılıyor ve zannediyorum 15 günlük süre veriliyor.Sürenin sonunda ipoteğin fekkini İcra tetkik merciinden talep ediyorsunuz. Bu talebi icra dairesinede yapabilirsiniz.Zira icra dairesi talep halinde dosyayı tetkik merciye gönderiyor.
Old 27-09-2007, 16:00   #5
Av.Suat Ergin

Aynı konu aşağıdaki forumda da tartışılmıştı. Göz atarsanız, yararı olabilir.

Saygılarımla

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...ote%F0in+fekki
Old 27-09-2007, 17:20   #6
selcukcete

Varsayılan İpoteĞİn İİk 153 Madde Uyarinca Fekkİ

İcra müdürlügüne
......
ipotek borçlusu ........
ipotek alacaklısı........
konu ........ adıma kayıtlı ve alacaklı lehine ipotekli bulunan ...mah...ada...parsel...mevkide kayıtlı taşınmazın ipotek bedelinin alınması ipotek alacaklısına uyarı yazısı çıkarılması hakkında(İİK 153 madde)
Açıklama : ipotek alacaklısından almış olduğum borç karşılığında yukarda yazılı taşınmazımı alacaklı lehine ....bedel ile ipotek tesis etmiş bulunmaktayım.
Alacaklıya olan borcumu ödemeğe hazırım ancak alacaklı ipotek alacağını almaktan kaçınmaktadır.İpotek alacaklısına olan borç tutarımı müdürlüğünüze yatıracağım.
ipotek alacaklısına İİk153 madde uyarınca gerekli uyarı yazısının çıkarılmasını arz ve talep ederim.27.09.2007

ipotek borçlusu

2007/....
İpotek alacaklısı .
İpotek borçlusu :
ipotek tutarı :......YTL
ipotek borçlusu........... lehinize ipotek tesis ettiği....mah....ada,....parsel sayılı taşınmazın ipotek bedeli tutarı ....YTL Yİ Dosyamıza ........gün ve....tahsilat ile dosyamıza yatırmıştır.
Yazımızın tarafınıza tebliğinden itibaren 15 gün içerisinde parayı almanız ve ipoteği terkin etmeniz aksi halde İİK 153 maddesi uyarınca ipotek borçlusunun İcra Hukuk mahkemesine başvuruda bulunarak ipoteğin fekki yoluna başvuracağı tebliğ olunur.27.09.2007
icra müdürü

İCRA HUKUK MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİNE
İPOTEĞİN KALDIRILMASIN
İSTEYEN (BORÇLU)..........
KARŞI TARAF(ALACAKLI)...
DAVANIN KONUSU .......... İİK 153 MADDESİNE GÖRE İPOTEĞİN TERKİNİ İSTEMLİDİR.
OLAYLAR..... 1.ipotek alacaklısı.....olan borcum nedeni ile....mah....ada....,.parsel sayılı taşınmazımı lehine ipotek tesis ettim.
2. İpotek alacaklısına olan borcumu almaktan kaçındığı için İİK 153 maddesi uyarınca.........icra müdürlüğünün.....sayılı dosyasıına ......gün ve....tahsilat ile depo etmiş bulunmaktayım.
3. Alacaklı buna rağmen ipoteği kaldırmamakta direndiği için sayın mahkemenize başvurma zorunluluğu hasıl olmuştur,.
HUKUKSAL NEDENLER : iik 153 maddesi
DELİLLER : Tapu kaydı,icra dosyası,icra uyarı yazısı,ve diğer yasal deliller

SONUÇ VE İSTEM : Yukarda açıklanan nedenlerle söz konusu taşınmazımın üzerindeki ipoteğin İİK 153 maddesine göre kaldırılmasını sayğı ile arz ve talep ederim.27.10.2007
DAVACI
İPOTEK BORÇLUSU
:
Emekli olmadan önce pratikte ipoteğin İİK 153 maddesine göre terkini için
bu yol izlenmiştir.Umarım işinize yarar başarılar dilerim.
Old 21-05-2013, 15:16   #7
Av. Göztepeli

Geçen gün karar kartonunu tararken şöyle bir karara rastladım.

"İpoteğin eski Türk Lira para biriminin geçerli olduğu halde tesis edildiği, bu tarihten sonra paradan 6 sıfır atıldığı ve paranın alım gücünde önemli değişmeler olduğu dikkate alındığında anlaşmazlık konusu ipoteğin reel değerinin tespiti ve ne miktar üzerinden tahsilinin gerekeceği yargılamaya muhtaçtır. Bu işin hallinin yargılamayı gerektirdiğinden ve genel mahkemelerde çözümlenmesi gerektiğinden davanın reddine karar vermek gerekmiştir." (İzmir 12. İTM)

Muhtıranın tebliğine rağmen İpotek alacaklısı tarafından açılmış olan bir uyarlama davası olmadığı halde böyle bir karar verilmesini yanlış buluyorum. Sizlerin takdirlerine sunuyorum.
Old 04-02-2014, 13:06   #8
Av.Mehmet ORAK

KANUNİ İPOTEK HALİ:
T.C. YARGITAY

14.Hukuk Dairesi
Esas: 2012/13454
Karar: 2012/14535
Karar Tarihi: 19.12.2012

ÖZET: İpoteğin, imar uygulaması sebebiyle davalıların murisinin maliki olduğu taşınmazdan bir miktar yerin davacı taşınmazına ilavesi zaruretinden kaynaklandığı görülmektedir. Mahkemece yapılması gereken iş, HMK'nın ilgili maddesi gereğince bilirkişi incelemesi yaptırılarak ve imar uygulama cetvelleri incelenerek, davalıların murisi A. İzmir'in taşınmazından imar uygulaması sebebiyle ne miktar yer alındığını tespit etmek, gerekirse keşif de yapılarak bu miktarın dava tarihindeki değerini bilirkişilere hesaplatmak, bu bedeli davacı adına depo ettirmek, depo edilirse şimdiki gibi davayı kabul etmek olmalıdır. Mahkemece, bu hususlar gözetilmeden ipotek bedelinin güncelleştirilmesi suretiyle davanın kabulü doğru görülmemiş, bu sebeple kararın bozulması gerekmiştir.
Old 04-02-2014, 13:37   #9
Av.Mehmet ORAK

Talih Uyar Hocanın sitesinde "Kaldırılması istenen ipoteğin, kadastro çalışmaları sonucunda taşınmaz üzerine konulan ‘kanuni ipotek’ niteliğinde bulunması halinde, İİK’nun 153/II maddesinin uygulama alanı bulamayacağı.." belirtilmiştir..
Old 11-09-2014, 11:54   #10
Olcayhukuk.com

Bugün İstanbul 10. İcra Müdürlüğü nezdinde İİK 153 kapsamında başlattığım süreçte, müdürün hesaplamasından sonra hakim önüne çıkan dosyaların yargılama gerektirmesi nedeniyle reddedildiği bilgisine ulaştım.

Bu noktada,

1) Davayı icra mahkemesinde (İİK 153 dayanak gösterilerek) mi yoksa genel yetkili asliye hukuk mahkemesinde mi açmak gerekir?
2) İstanbul değil de mesela Bakırköy icra müdürlüğünden süreç başlatmamız mümkün olur mu(ipotek alacaklılarından birinin adresi Bakırköy2e bağlı)? Buradaki yetki sadece ipoteğin yer aldığı belediyenin bağlı olduğu adliyeye mi ilişkindir?
Old 11-09-2014, 14:09   #11
eser_29

Dosya hakimin önüne tebligat yapıldıktan sonra mı çıktı ?
Tebligat yapıldı ise bunu nasıl yaptınız ?
Old 11-09-2014, 15:58   #12
Olcayhukuk.com

Dosya hakim önüne çıkmadı, icra müdürü mahkemenin bu yönde bir karar vermekte olduğunu bu sebeple dava açmamın daha uygun olacağını söyledi.
Old 11-09-2014, 16:05   #13
eser_29

Peki tebligatı yaptınız mı ?

Bence siz yine de ipotek bedelini müdüre hesaplattırın, parayı dosyaya depo ettirin, tebligatı yaptırıp akabinde icra hakimliğine başvurun.
Old 20-06-2015, 12:14   #14
fyücel

Sevgili meslektaşlarım, sizlerle paylaşmak istediğim bir konu var,
Müvekkil şirket bir otel inşaatı için, bir bankadan 20milyon liralık kredi kullanıyor. Kullanılan kredi için müvekkil şirkete ait 5 parsele ayrı ayrı ipotek koyuluyor. Her bir parselin, ipotek belgeleri farklı, ipotek bedeli farklı. Şuan kalan borç yaklaşık olarak 11 milyon lira, üzerlerinde ipotek bulunan parsellerin bugünkü değeri ise 80milyon lira. Müvekkil şirketin istediği, kalan borç kadar ipotekler dışında diğer ipoteklerin kaldırılması. En azından bir parselin üzerindeki ipoteğin kaldırılması. Çalıştığı diğer bankalar, borç kapandıkça ipotekleri fek etmiş, ancak bu banka ipotekleri fek etmiyor. İpoteğin fekki davası açmakta çok kararsızız. Kaybedecek olursak, harç ve vekalet ücreti açısından şirket büyük zarara uğrayacak. Bu konu ile ilgili yargıtay kararı olan var ve yardımcı olursa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Old 20-04-2017, 12:19   #15
Peyote

Sayın Meslektaşlarım,

İİK 153 uyarınca ipoteğin fekki için taşınmazın bulunduğu icra dairesine başvuruda bulundum. Nitekim 2 ipotek alacaklısı mevcut olup 2side vefat etmiş. Daireden nüfüs kayıt örneklerini çıkarttım. Yine ipotek akit tablolarının ilgili Tapu Müdürlüğünden istenmesi için müzekkereyi gönderdim. Cevabını beklemekteyim. Kafama takılan husus şu;

Eski ipotek bedelini günümüz parasına çevirebilmek için bir yöntem var mı? 6 sıfır atmamız yeterli oluyor mu? Nitekim Müdür ipotek akit tabloları geldikten sonra dosyayı bilirkişiye gönderip hesaplama yaptıracağını söyledi. Müdürlük bu bedeli resen hesaplayabiliyor mu? Bu husus önemli çünkü dosya hesap bilirkişisinden hesaplandıktan sonra mirasçılara tebligat çıkartıp 15 gün içerisinde mirasçıların birinin haklı bir sebeple itiraz etmesi durumunda icra müdürlüğündeki bu dosya ile ilgili icra mahkemesine ipoteğin kaldırılması için başvuruda bulunamıyoruz. Yani bulunuluyor da Yargıtay İİK 153'e göre bu başvuruları reddediyor. Bu durumda galiba ipoteğin fekki için genel mahkemelerde ayrı bir dava açmam gerekecek. O zaman İİK 153'e göre açmış olduğum takip için harcamış olduğum hem zaman hem de para boşa gitmiş olacak. Doğru mu düşünüyorum emin olamadım??

Diğer bir sorum mirasçılara tebligat yapabilmek için mutlaka veraset ilamı için yetki belgesi mi almamız gerekiyor? Ve Sulh Hukuk Mahkemesine mi başvuruyoruz? Bir yerde yetki belgesi ile Noterden'de veraset ilamı çıkartabileceğimizi okudum? Bunu uygulayan meslektaş var mı?

Teşekkürler.
Old 21-04-2017, 10:05   #16
merka

Merhabalar 77 yılında konan bir ipotek var, ipotek alacaklısı vefat etmiş. İpotek bedeli ödenmiş, ödendiğine dair senetler mevcut. Asliye hukuk mahkemesinde dava açtım. Mirasçıları davaya dahil ettim. Mirasçılar ipoteği kaldırmaktan imtina ediyorlar. Eylül ayında açtığım davanın mayıs ayında duruşması var. Müvekkil de neden uzun sürdü diye soruyor devamlı. Duruşmada da buna dair bir karar verip vermeyeceği muamma. İzleyeceğim yol nedir bu aşamada? Teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi