Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kira Alacağı için Belirsiz Alacak Davası Açılabilir Mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-06-2015, 13:43   #1
Rıza Doğan

Varsayılan Kira Alacağı için Belirsiz Alacak Davası Açılabilir Mi?

Merhabalar,

Forumda aramama rağmen böyle bir konuya rastlayamadım, somut olayda tabir-i caizse bir kaos olduğu için siz değerli hukukçulara da bir danışmak istedim.

Elimizde baştan savma hazırlanmış kötü bir kira sözleşmesi var, kiralayan yurt dışında yaşadığı ve maddi durumu da iyi olduğu için kiracının ödemelerini hiçbir şekilde günü gününe takip etmiş değil. Her kira, kira alacağının muaccel olduğu ay sonunda değil 10-15 gün gecikmeli, bazen 1.5 ay gecikmeli bazen 300-500 TL eksik şekilde yatırılmış. Açıkçası hesaplama yapmak öylesine zorlu ki, ortada bir de peşinat olarak ödenen belirsiz bir miktar var. Bu sebeplerle temerrüt nedeniyle tahliye davasında harca esas değeri 2.000,00-TL gibi bir rakam olarak belirleyip bilirkişi raporunun gelmesiyle birlikte ondan faydalanarak 5 katına kadar çıkartmayı düşünüyorum. Açıkçası kaç aylık kira borcunun ödenmesi gerektiği dahi belli değil, hesaplamalarıma göre 5 aylık bir kira alacağı mevcut fakat bu rakamın 7 aya kadar çıkabileceğini düşünüyorum.

Az evvel belirttiğim gibi sorum şudur ki: dava açılırken ödemesi gerçekleşmemiş kira dönemleri sayısını örneğin 2 belirtip bilirkişi raporu ile birlikte ıslah ederek 7'ye çıkartmamız mümkün müdür? Aynı durumu kısmî dava açısından da değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum.

Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.
Old 29-06-2015, 15:30   #2
avktgzm

Merhaba sayın Rıza Doğan,
Öncelikle, temerrüt nedeniyle tahliye davası açmak için ihtar çektiğinizi düşünerek aşağıdaki hususlara değinmek istiyorum.
1- Kira sözleşmesi ne kadar baştan savma olursa olsun bilirkişiler direk ilgileniyor. (Karşı tarafta suretinin olmadığından eminseniz sunmayabilirsiniz. Ama sözlü kira sözleşmesi gibi olursa onu ayrıca tartışmamız gerekebilir.)
2- Son olarak alınan kira bedeli ile ilgili olarak da bir tartışma yapılması gerek zira, son alınan kira belli bir ay için alındıysa önceki aylara ilişkin borç için ihtirazi kayıt konulması gerekir. Aksi takdirde önceki ay kiraları ödenmiş sayılır.
3- Sözleşmeye göre aylık kira bedelinin ne kadar olacağı belliyse ve gerçekte hangi aylar için ne kadar ödendiği belli değilse 1 senelik dava açmanızı öneririm. (Sözleşmede aylık veya senelik kaydı var mıydı?)
4- Kira alacağı belirlenebilir olduğundan belirsiz açılamayacağını düşünüyorum. yine de fazlaya ilişkin hakkınızı saklı tutarak en az 7 aylık bir bedel gösterip de açabilirsiniz.
5- Temerrüt nedeniyle tahliye davasında ihtarnamede ayları ayrınıtılı olarak göstemeniz şart değil ancak acaba örnek 13 ödeme emri gönderseniz daha mı rahat olur sanki sizin için?
Saygılarımla,
Old 01-07-2015, 13:57   #3
Rıza Doğan

Sn. avktgzm,

Kıymetli cevaplarınız için öncelikle çok teşekkürler. Öncelikle belirtmeliyim ki evet ihtarname çekildi, 30 günün dolması bekleniyor.

1- Kira sözleşmesini sunacağız, karşı tarafta da var sözleşme.
2- Son 3 aya ilişkin kira ödemesi yapılmamış, 3 ay evvel anahtar teslimi yapılmadan ve teslime dair imza atılmadan kiracı evden ayrılmış, ancak hala evde eşyaları var. Ancak son 3 aydan önce 2014 yılının yaz aylarına ilişkin 2 aylık hiç ödeme yapmadığı bir dönem de var. Ödemeler yurtdışında yaşayan müvekkil için banka hesabına yapılıyor, ihtirazi kayıt hiçbir ödemeye ilişkin yok.
3-Sözleşmede kira bedelinin ne kadar olduğu ve aylık ödenmesi gerektiği belirtiliyor. Yalnızca ödeme günü belirtilmemiş, BK uyarınca ay sonu borcun muaccel olduğunu kabul ediyorum. Fakat 1 senelik dava açmam halinde kısmen kabul sebebiyle oldukça yüklü bir ters vekalet ücreti gündeme gelecektir diye düşünüyorum.
4- Soruda belirttiğim gibi 2.000,00-TL'lik kesin meblağ için açıp bilirkişi raporundan sonra ıslah hususunda ne düşünüyorsunuz? Şahsen ben de belirsiz alacak davasına kesinlikle konu edilemeyeceğini düşünüyorum.
5- İhtarnameyi gönderdik bile, ödemeler inanılmaz derecede kafa karıştırdığı için (yurtdışında yaşayan müvekkil ödemeleri hiçbir şekilde takip etmemiş, vaziyet tam bir yap-boz şu anda) bir meblağ belirleyip kendimizi bağlamak istemedim. Artı veya eksi değerler çıkması da oldukça muhtemel çünkü.

Tekrar çok teşekkürler, iyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi