Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Arabuluculukta İcra Edilebilirlik Şerhi - 6 ay sonraya Duruşma günü verilmesi

Yanıt
Old 08-06-2020, 18:01   #1
avturgayk

Varsayılan Arabuluculukta İcra Edilebilirlik Şerhi - 6 ay sonraya Duruşma günü verilmesi

Sayın Meslektaşlarım;
Bir Hukukçu ve Avukat olarak maruz kaldığımız ve her meslektaşımı ilgilendiren, HUKUKUN KATLEDİLDİĞİ BİR SORUNU dile getireceğim. Vatandaşların adalete ve hukuka olan güvenlerinin azaldığı bir zamanı ne yazık ki yaşar iken, biz hukukçuların da adalete olan inancımızın sarsıldığı, adaletin yok olduğunu gördüğü noktaya gelmek, 26 yıldır onur ile yaptığım avukatlık mesleğime olan inancımı yok etmek üzere;

İş davalarında arabuluculuk yoluna başvurunun zorunlu hale getirilmesinde ki amaç bilinmekte. Tüm meslektaşlarımın da bildiği gibi amaç ; İş davaların uzamasının önüne geçmek, hakların bir an önce alınmasının yolunu açmak gibi özetlenir.

Bir işçinin, iş vereninden mevcut "ücret alacağı- İhtilaf dahi yok yani " için tarafların avukatları ile yapılan görüşme neticesin de arabuculu huzurunda ve imzaları ile varılan "anlaşma tutanağının" icra edilebilirlik şerhi verilmesi için yapmış olduğumuz 05/06/2020 tarihli başvuru da ; İstanbul xx.Sulh Hukuk Mahkemesinin 08/06/2020 tarihli TENSİP TUTANAĞINI olduğu gibi kopyalayıp ekliyorum arkadaşlar. (İşçi ve iş veren isimleri gizlenmiştir )
T.C.
İSTANBUL
xx. SULH HUKUK MAHKEMESİ
TENSİP TUTANAĞI
ESAS NO : 2020/.......... Esas
HAKİM : xx
KATİP : xx

DAVACI : .........................
VEKİLİ : Av. TURGAY KILIÇ - [16991-99284-30890] UETS
DAVALI : ................................
DAVA : Arabuluculukta İcra Edilebilirlik Şerhi
DAVA TARİHİ : 05/06/2020

Mahkememize tevzi edilen dava dilekçesi mahkememiz esasının yukarıda belirtilen sırasına kaydı yapıldı.
GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ:
1- Davacı tarafa duruşma gününün; davalı tarafa dava dilekçesi ve eklerinin duruşma günü ile birlikte açıklamalı davetiye ile tebliğine,
2- Dava dilekçesinde belirtilen ve getirtilmesi gereken belge ve dosyaların masrafı davacı tarafından karşılandığında ilgili yerlerden getirtilmesine,
3-Davacı vekiline arabuluculuk anlaşma belgesinin ASLINI yada ASLI GİBİ ONAYLI SURETİNİ sunması için 2 haftalık süre verilmesine,
4-Yargılamanın 28/01/2021 günü saat 11:25'a bırakılmasına tensiben karar verildi. 08/06/2020

GÖRDÜĞÜNÜZ ÜZERE HUKUK KATLEDİLMİŞTİR. ÇEKİŞMESİZ YARGIYA VE BASİT YARGILAMA USULÜNE TABİ, DOSYA ÜZERİNDEN VERİLMESİ GEREKEN BİR KARAR İÇİN 2021 YILINA DURUŞMA AÇILMIŞTIR. BENZER ŞEKİL DE VE TARİHTE İSTANBUL SULH HUKUK MAHKEMELERİNE AYNI İŞVEREN İÇİN YAPMIŞ OLDUĞUM BİRDEN FAZLA İCRA EDİLEBİLİRLİK ŞERHİ KARARLARI 4 GÜNDE ALINMIŞTIR.

GELİN GÖRÜN Kİ, SAYIN HAKİM TARAFINDAN ; "...DURUŞMA GÜNÜ TAKDİR EDİLMİŞ, ÜSTELİK DE DAVALIYA NE DİYORSUN! NİYE ZAVALLI İŞÇİNİN ÜCRETİNİ ÖDEMEDİN, MAZERETİN Mİ VAR GARDAŞ ! HADİ SANA SÜRE VERDİM İŞVEREN, MALLARINI KAÇIR DERCESİNE!..." UCUBE BİR KARAR İLE DURUŞMA GÜNÜ TAYİN ETMEK NE DEMEK ARKADAŞLAR. ARABULUCULUK KANUN YOLU NASIL YORUMLANMAKTA, NASIL ÇEKİŞMELİ BİR YARGIYA DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞTÜR. ADALET, HUKUK, İNANÇ NASIL KATLEDİLİR GÖRÜN ARKADAŞLAR. ELBETTE, bu utanç verici kararın sorumluları hakkında HSYK, KOMİSYON, ARABULUCULUK DAİRE BAŞKANLIĞI VE BAROLARA OLMAK ÜZERE TÜM ŞİKAYET HAKKIMIZI DA KULLANACAĞIZ.
Belki itirazım üzerine, bu ucube karardan sarfı nazar de edilecektir. Edilmelidir de; Ancak edilse bile, Hakimin aldığı kanuna açıkça aykırı olan bu kararın takdir hakkı ile asla ilgisi olmadığı açık olan bu kararın işçi açısından değil sadece benim açımdan da izini silmek mümkün olmayacaktır. ADALETİN VE HUKUKUN BU KADAR ZAVALLI HALE GETİRİLMESİ BENİ HUKUKÇU OLARAK MESLEĞİMDEN SOĞUTTU. LÜTFEN BUNU HER ARKADAŞINIZ İLE PAYLAŞIN, VE ASLA KEYFİ VE KANUNA AÇIKÇA AYKIRI İŞLEMLERİN KALDIRILMASI KARŞISINDA İTİRAZ HAKKIMIZ VARDIR YA DA BEĞENMİYORSAN İSTİNAF YOLUNA BAŞVURURUZ GİBİ ZAVALLI ZIRVALARA BOYUN EĞMEYELİM.
Saygılarımla
Av.Turgay KILIÇ
Old 08-06-2020, 18:55   #2
Admin

Olayla ilgili tepkinizi anlıyorum ancak sizin de belirttiğiniz gibi uygulamada hemen hemen hiç rastlanmayan bir karar bu ve açıklanabilir bir sebebi olabilir. Mesela hakim SH'ye yeni atanmış olabilir ve uygulamayı çok iyi bilmiyor olabilir. Hatırlarsanız dava şartı arabuluculuk ilk gündeme geldiğinde de bazı mahkemeler hatalı şekilde duruşma açıyordu ancak sonradan doğru uygulama tüm hakimlerce öğrenildi ve benimsendi.

Ben art niyet aramamak gerektiğini düşünüyorum. Bence 6325 18/3'ü hatırlatan kısa bir dilekçe verirseniz karardan rücu edilecektir.
Old 08-06-2020, 19:32   #3
avturgayk

Sayın Meslektaşım ve Admin; Art niyet aramıyorum. Hakim ne beni, ne müvekkilimi ne de işvereni tanıyordur. Ancak burada asla kabul edemeyeceğim bir hususu ifade etmek isterim. Mahkeme İstanbul' da yani 1. bölge de görevlendiren bir Hakimden bahsediyoruz. Yeni olması ya da tecrübesiz olmasını anlamam. Hakimin görevi kanunları uygulamaktır. Bazen kanunlar Hakime sadece yol gösterir. Takdir hakkı da vermez. İşte icra edilebilirlik şerhi verilmesi talebi böyle bir şey. Çekişmesiz yargı ve basit yargılama usulü. BU KARARIN AÇIKLANABİLİR BİR GEREKÇESİ ASLA OLAMAZ. Vatandaş değil ki , bu konuda eğitim almış bir Hakim' den bahsediyoruz. Bu tür başvuru için duruşma günü tayin eden kişinin Hakimlik mesleğini hatta hukukçu kimliğini hak ettiğini düşünmüyorum. Yargılama da , delilleri yanlış değerlendirirsin, kanun maddesini yoruma açık ise "hukuka uygun" yorumda sıkıntı çekmiş olabilirsin, bir delili gözden kaçırmış da olabilirsin; Bu mümkün ve anlaşılabilir. Bu tür kararların da itiraz, istinaf veya temyiz yolu ile düzeltilmesi mümkün. Ancak, İcra edilebilirlik şerhi gibi uygulaması çok basit çekişmesiz yargı işleminden bahsediyoruz. Aynı iş veren hakkında bir kaç gün önce verilmiş,yine İstanbul Sulh Hukuk Mahkemesinin, yani yanında ki kalemden, büyük ihtimalle de arkadaşı olan bir Hakimden alınan kararı da örnek olarak dilekçeye ekledim ki, kararı hemen versin diye kolaylık sağladık. Hal böyle iken; "...Yeni atanmış, uygulamayı çok iyi bilmiyor olabilir.." şeklin de gerekçeler ile Lütfen kendimize haksızlık yapmayalım. Farklı yorumlanamayacak kadar açık kanun hükmü bu şekil de yok sayılmamalı. Hakimin kararlarına karşı elbette itiraz ya da istinaf yolu açık ve ne yazık ki , Hakim arkadaşlarımızda ; Çirkin olduğunu düşündüğüm " Beğenmiyorsanız istinaf yoluna, itiraz yoluna gidin.." şeklin de sıkça kullanılan cümle ile biz avukatlara haksızlık yapmaktadır ve Hakimler tarafından, bu şekilde nezaketsiz ve sıkça kullanılan cümlelere maruz kalmayan avukat yok gibidir. Bizim de hukukçu olarak görevimiz bu tavırlara hukuk için de saygı ve şiddetle karşı çıkmaktır. Hatasını düzeltse bile ilgili Hakim hakkında tüm yasal haklarımı kullanarak "HSYK, KOMİSYON, ADALET BAKANLIĞINA, ARABULUCU DAİRE BAŞKANLIĞINA" gerekli şikayetimi de yaptım. Zira, bu şekil de hareket etmez isek, bariz hatalar hep yapılacak ve sonu gelmeyecektir. Bariz hatalı kararların da, itiraz ya da istinaf yolu ile düzeltilmesini de bekler isek vay halimize Sayın Meslektaşım.
Şu hususu da özellikle vurgulamak isterim. O kadar gergin ve hayal kırıklığına uğradım ki bu karar yüzünden, serzenişlerimi Türk Hukuk Sitesin de paylaşmak isterken de "yazım hatalarına" dikkat edemedim. Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi