Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

verimli staj dönemi geçirmek için...

Yanıt
Old 19-11-2016, 14:07   #1
hakant

Varsayılan verimli staj dönemi geçirmek için...

herkese selamlar , ben de bu zorlu sürecin çok verimli geçmeyeceği kaygısını yaşayanlardan birisiyim.
yasa stajımın 4. ayına girdim. adliye stajında olmama rağmen tecrübe ve mesleki olgunluk kazanmak adına avukat yanında çalışmaya hemen başladım. fakat gördüğüm kadarıyla süreç istismara çok açık. çalıştığım büroda kalem işleri icra işleri dışında hukuk dosyalarıyla çok fazla ilgilenmeme fırsat verilmediği için çalıştığım yerden geçtiğimiz hafta ayrılıp yeni bir büro aramaya başladım. yaptığım görüşmeler neticesinde ya ücretsiz ya da 200 tl gibi ücretlere teklif ediliyor (birebir çalışma fırsatı sunan bürolar bunlar) ya da 1300 tl gibi ücretler teklif ediliyor fakat bu bürolar için de verimli staj dönemi vaad etmediklerini anlamak çok zor olmuyor.
bu süreçte ya iş öğrenmek ya da para kazanmak seçeneklerinden birisini tercih etmek zorunda mıyız? yani hem belli miktarda kazanç sağlayıp hem de kendimizi geliştirme şansı yakalamak düşük bir ihtimal mi acaba?
verimli bir staj yeri ararken gözetilmesi gereken kriterler nelerdir? bu konuda bilgi ve tecrübe sahibi olanlar cevap verebilir ise birçok kişinin kafasında soru işaretlerini de gidermiş olabileceğimizi düşünüyorum.
Old 20-11-2016, 15:03   #2
av.mustafayurukcu

Bu dönemde para senin için 2. planda olmalı, tabi ailenden yardım alabiliyorsan. Alamıyorsan tabi ki maddiyatını düşünmek zorundasın. ben ilk ihtimali göz önüne alarak cevap vermek isterim stajını verimli geçirmek istiyorsan sürekli araştır adliyeye gitmek sadece gidip gelme olmamalı sen ne kadar istersen o kadar verirler kimse sana al şu dosyayı incele demez. Bana demiyor. ( Stj.Av.Mustafa Yürükçü )
Old 21-11-2016, 03:28   #3
hakant

bahsettiğiniz şeylerin ben de farkındayım. kendimi de oldukça geliştirdiğim kanaatindeyim. önümde daha 9 ay gibi bir süre de var. daha da fazla geliştireceğime inancım tam. söylediğiniz şeylerin ben de bilincindeyim emin olun... fakat bu konuda taleplerim olmasına rağmen ya görevlendirme verilmemesi ya da kalem işlerinden dava işlerine zaman kalmaması gibi sorunlarla karşılaştığım için işyerimden ayrıldım. yani farazi olaylar üzerinden kendimi geliştirme çabası içinde olmak yerine somut dosyaların takibini yapmak arzusunda olmama rağmen bu konuda ciddi bir görevlendirme verilmediği için işimden ayrıldım. yoksa dosya okumak vesaire gibi şeyleri aştığımı düşünüyorum...
alakanız için teşekkür etsem de bu konuda daha tecrübeli üstadların görüşlerini merak ediyorum aslında ben. yine de zaman ayırdığınız için teşekkür ederim mustafa bey.
Old 21-11-2016, 09:01   #4
Adli Tip

Size en net tavsiyem, ne yaparsanız yapın ama stajınızı sadece bir büroda tamamlamayın. Mutlak surette birkaç büro tanıyın. Hatta sadece büroları tanımakla yetinmeyin. Kamuda ve özel şirketlerde çalışan avukatlarla da tanışıp onların mesleki yaşamını izleyin.

Körün fil tarifi* gibidir avukatlık. Bir avukatın yaptığı iş ile bir başkasının yaptığı iş arasında uçurumlar olabiliyor.

*

Altı körden fili tarif etmesini isterler. Körler filin yamacına varır…

Biri ilk elden bacağına yapışır; “Aaa. Bu ağaçtır” der…

Başkası gövdesini tutar; “Hayır fil bir duvardır” iddiasına sahip çıkar…

Diğeri kulağını yakalar; “Fil yelpazedir!” tarifini yapar….

Beriki kuyruğa asılır; “Hayır halattır!” buyurur…

Öteki hayvanın dişine isabet eder; “Yok canım, fil mızraktır!” diye dayatır…

Hortumuna denk gelen sonuncusu ise “Hayır efendim, yılandır” diye üsteler.
Old 21-11-2016, 16:43   #5
hakant

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Size en net tavsiyem, ne yaparsanız yapın ama stajınızı sadece bir büroda tamamlamayın. Mutlak surette birkaç büro tanıyın. Hatta sadece büroları tanımakla yetinmeyin. Kamuda ve özel şirketlerde çalışan avukatlarla da tanışıp onların mesleki yaşamını izleyin.

Körün fil tarifi* gibidir avukatlık. Bir avukatın yaptığı iş ile bir başkasının yaptığı iş arasında uçurumlar olabiliyor.

*

Altı körden fili tarif etmesini isterler. Körler filin yamacına varır…

Biri ilk elden bacağına yapışır; “Aaa. Bu ağaçtır” der…

Başkası gövdesini tutar; “Hayır fil bir duvardır” iddiasına sahip çıkar…

Diğeri kulağını yakalar; “Fil yelpazedir!” tarifini yapar….

Beriki kuyruğa asılır; “Hayır halattır!” buyurur…

Öteki hayvanın dişine isabet eder; “Yok canım, fil mızraktır!” diye dayatır…

Hortumuna denk gelen sonuncusu ise “Hayır efendim, yılandır” diye üsteler.
üstad değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi