Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kitap Kitap İncelemeleri, tavsiyeleri, yazarlar ve kitaplara ilişkin sohbetler. (Bu forum hukukla ilgili OLMAYAN kitaplara yönelik olup, siyasi ve dini içerikli kitaplar konu dışıdır.)

iskenderiye dörtlüsü 1-justine

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-12-2006, 15:32   #1
enginer

Varsayılan iskenderiye dörtlüsü 1-justine

lawrens durrel okuduktan sonra.
.....
gerisini okuyanlar anlayacak.
benim gibi aynı masal'ı tekrar tekrar,"luıs borges"in sesinden usul usul dinlemeyi sevenlere,çok boyutlu aşkların karmaşık,ama incelikli anlatımı.
justin olmak:ya da justin e aşık olmak için
Old 09-06-2007, 21:19   #2
Defi-Def

Ben bu İskenderiye Dörtlüsü nü defalarca elime aldım ve fakat hatta ne yazık ki her dafasında Justin'i en fazla 20sayfa okuyabildim. Hala da aynı vaziyette durmakta yerli yerinde yine okuyamamamı bekleyerek. Halbuki kitap hakkında da hiç olumsuz bir şey duymadım tam tersine her defasında ısrarla okumam tavsiye edildi. Sorun ilk 20 sayfada galiba ya da bende bilemiyorum.
Old 11-06-2007, 07:35   #3
enginer

size hak veriyorum.hatırlamıyorum,ama galiba aynı sorunları justine ile ben de yaşadım.
size önerim,bir kağıda isimleri not alarak başlamanız.yanına özelliklerini yazmanız,böylece ilk 50 sayfayı sağ salim atlatırsınız....inanın çok "etkileyici" ...nerede ise her sayfada öyle cümleler var ki,altını çizmeden geçemezsiniz...(benim gibi çizme düşmanı biri nin justine sini görseniz inanamazdınız).

sevdiğim birine kaptırdığım,justine nin yeni sini geçen hafta aldım...kişileri açıklayan bir not çıkarırsam size de okuma kolaylığı için aktaracağım...selamlar
Old 11-06-2007, 14:25   #4
Defi-Def

Tamam öyle bir not çıkarırsanız harika olur. Ben de sizin övgü dolu ve imrendirici anlatımınızdan sonra yeniden okumaya (daha doğrusu tekrar denemeye ) karar vermiştim.
Görüşmek üzere...
Old 12-06-2007, 09:19   #5
enginer

Varsayılan justine okuma klavuzu.

iskenderiye dörtlüsü, 4 bağımsız kitaptan oluşuyor...kişiler her kitapta var,ancak faklı bakışardan anlatılıyor,böylece her kişi 4 boyutlu görünüyor.

justıne,yahudi asıllı bir karmaşık ve muhteşem kadın..yazar (darley) ile ve pek çok kişi ile karmaşık ilişkiler yaşamış..zengin burjuva nessim in karısı,
justine nin geçmişi 4 kitapta bölük pörçük serilmiş..ama yazar arnuti ile bir aşk yaşamış.bu aşk moeurs isimli kitapta anlatılmış..
justıne nin aşklarından bir diğeri pursewarden...konsoloslukta çalışan,marjinal bir yazar ..

gaston pombal:diplomat yazar-anlatıcı darley ile aynı evi paylaşıyor.
clea ;ressam bohem yaşayan ,kendine özgü birkadın.
melissa: gece kulubünde dansçı,darley in sevgilisi.
capodistra :zengin bir tüccar,
baltazar:jahudi bir tüccar burjuva
pursevarden: diplomat yazar,marjinal bir kişilik.

kitaba başlangıçta hemen girmek zor,ilk 50 sayfayı ikinci kez okumanızı öneririm..öyle cümleler bulacaksınız ki: pırlanta ile işlenmiş pekçok şiirsel fikir hazinesi.
okudukça çarpılacaksınız.....

bence bir görev gibi başlayın okumaya.
bütün görevlerinizi ihmal ederek okursunuz daha sonra.öylesine sürükler,çeker sizi.

yazdığım kişi tanıtımlarını bir pusulaya yazıp elinizde bulundurun..daha zevkli olacak
Old 13-06-2007, 10:45   #6
Defi-Def

Bu şekilde çok iyi oldu. Emeğinize sağlık. Şu an okuduğum kitap biter betmez hemen başlıyorum okumaya. Teşekkürler.Görüşürüz.
Old 27-06-2007, 17:30   #7
enginer

justine yi bitirdim...ama bir alaca karanlık orman yolculuğu gibi,göremediğim,gördüğümü-göremediğimi sandığım pekçok sayfa oldu...
eğer dörtlünün diğer kitaplarını birkaçkez okumamış olsam aynı zevki alabilirmiydim,bilmiyorum.
peki ilk okuduğumda nasıl bu romanları bitirebildim ki baştan sona...
öyle satırlara rastlıyordum ki,define bulmuş gibi,çölde su bulmuş gibi oluyordum..ve o yazıyı okumuş olma ayrıcalığını hissediyordum...
iskenderiye dörtlüsünü okuyabilen ,zordu ama güzeldi.değdi .diyecektir.
okuyamazsanız,takmayın ,(çeviri kötü değil ama gıcık),çokta birşey kaybetmezsiniz...hayatın güzelliğine bir roman çokşey katmaz..değilmi...(en iyisi aşkı yaşamaktır okumak değil)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,05472708 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.