Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Bir bebeğiniz olsa adını ne koyardınız?

Yanıt
Old 13-09-2007, 16:13   #91
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan çitlenbik
Simurg:Otuz Kuş anlamındadır.Her biri Kaf Dağının ardındaki Gizem'e ulaşmaya çabalar,ama her defasında önlerinde aşılması güç engeller çıkar,Simurg o otuz kuşun lideridir.Yok olduğunda kendi küllerinden yeniden doğar.Her yok oluşun aslında yeni bir başlangıç demek olduğunu anlatan,insana benzeyen masalsı bir kuştur.Kuşun gözyaşları şifa dağıtır.
Bu kelimenin aslı Farsça'dır.Ve derin manası olduğu için bu ismi çok severim,insanların milyar yıllık geçmişlerinde hayatla olan kavgalarının sembolüdür bence.Ve isterim ki kızım da hayatın çarklarında öğütülüp dururken yok olduğunu hissettiği anda yeniden küllerinden dirilebileceğini bilsin..Yenilmesin...

Aslında bu isim gerçekten (sesleniş bakımından değil ama, anlamı bakımından) çok güzel.

Yalnız bildiğiniz gibi, bebekler doğduğunda kulağına üç kez adıyla seslenilir ve en klasik söylemelrden biri de, "adınla yaşa", "adın gibi yaşa" söylemidir.

Doğrusu doğacak bebeğinize bu adı vermek, onu zorlu bir maratona uğurlamak anlamına da gelebilir. Duadan ziyade beddua babından

Saygılarımla...
Old 13-09-2007, 16:56   #92
üye18332

Kızımın ismi;Ayşe Yağmur
Aslında daha farklı isimler de düşündük;şevval,zeynep,alya hande Ama bunda karar kıldık.Ayşe şirin bir isim Yağmur ise bereket.Bir de koyarken aman kimse koymuyor dedik memleketin yarısı Su yarısı Yağmur Ne yapalım adıyla yaşasın Minikim....
(Erkek adı da var düşündüğüm ve çok beğendiğim ama söylemem ya koyarlarda o da çok kullanılan olursa... )
Old 13-09-2007, 17:24   #93
Ahmet Turan

Alıntı:
Yazan Gulumse
Gecenlerde bir dost isim onerisinde bulundu.. Eh cocuklarimiza Ayse Hasan gibi isimler koyalim.. Nasil olsa kimse artik kullanmadigi icin cocuklarimizin ismi tek ve ozel olur.. Bence dostum hakli

Doğrusu hiç aklıma gelmemişti Dostunuzu tebrik ediyorum gerçekten de öyle.

Bu nedenle önerilerimi

Erkek: Ahmet, Turan
Kız: Zeynep, Gülsüm
Old 13-09-2007, 18:56   #94
beren

İlginç bir konu bende yorumumu ekliyeyim

Kızım olursa kendi adımı koyucam(Selvi)
Erkek olursa babasının adını koyucam (insallah güzel isimli biri bahtıma çıkarda çocugumda arada gümbürtüye gıtmez )
Old 13-09-2007, 22:26   #95
Ahmet Turan

Alıntı:
Yazan beren
İlginç bir konu bende yorumumu ekliyeyim

Kızım olursa kendi adımı koyucam(Selvi)
Erkek olursa babasının adını koyucam (insallah güzel isimli biri bahtıma çıkarda çocugumda arada gümbürtüye gıtmez )

O zaman taliplerinizin öncelikle ismine bakın beğenirseniz eyvallah yoksa kabul etmezssiniz)
Old 14-09-2007, 09:36   #96
Ahmet Turan

Erkek ismi: Abdullah

Kız ismi : Mücella
Old 14-09-2007, 09:59   #97
*sinequanon*

Sn.Turan yapraklı takvimler gibisiniz Günün menüsünü verirseniz ve bir de özlü söz alırsak tam olacak

Saygılar...
Old 15-09-2007, 23:51   #98
Ahmet Turan

Kız ismi : BİLTAP

Erkek ismi: TURAB

istek üzerine özlü söz Bir mum, diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez.

Bu günkü yemek: domates çorbası, pilav, kuzu kapama, antep baklava ( fıstıklı), meyve,
Old 16-09-2007, 01:39   #99
üye18721

Derya,deniz,bahar,özgür,fulya,cem
Old 16-09-2007, 22:59   #100
Ahmet Turan

Alıntı:
Yazan *sinequanon*
Sn.Turan yapraklı takvimler gibisiniz Günün menüsünü verirseniz ve bir de özlü söz alırsak tam olacak

Saygılar...

Kız ismi: Ceylin

Erkek ismi : Erbil

Günün menüsü: Gelin dili fırın, kaynana dili flu, ay çöreği, kandil simidi, aşure

özlü söz: Site forum alanlarına yazı yazılmakla site aşınmaz. ( Turan Paşa)
Old 16-09-2007, 23:10   #101
Gülümse

En gulumseyen kiz ismi
Gulumser

En gulumseyen erkek ismi

???
Old 16-09-2007, 23:14   #102
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Alıntı:
Yazan Gulumse
En gulumseyen erkek ismi

???

Mutlu.

Benim seçimim Dilara(Gönül dostu), Dilrüba(Gönülçelen) oldu.

Dil ile başlayan isimle revaçta.

Kişi ismiyle münezzehtir.
Old 16-09-2007, 23:15   #103
Ahmet Turan

Alıntı:
Yazan Gulumse
En gulumseyen erkek ismi

???

En gulumseyen erkek ismi: Ergül

Old 16-09-2007, 23:17   #104
Ahmet Turan

Alıntı:
Yazan osmaniye

Kişi ismiyle münezzehtir.

kişi ismi ile müsemmadır..

münezzeh demek uzak, anlamına geliyor sanırım. doğrusu müsemma olacaktı.
Old 16-09-2007, 23:26   #105
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Sözlükte anlamı "kalabalıktan ayırma sıfatı" olarak geçiyor. Ayrıklık anlamında kullandım. Kişi ismiyle diğer insanlardan yani kalabalıktan ayrılır. Sanırım yanlış değil.

Sizin kullandığınız da doğru. Kişi ismi ile anılır.
Old 16-09-2007, 23:34   #106
Ahmet Turan

evet haklısınız hem sizin hem benim kullandığım anlam da doğru
Old 16-09-2007, 23:44   #107
_Halise_

İsimler soyisimle uyumlu olduğunda(anlam olarak ya da sesleri bakımından)daha bir özellik katabiliyor...
Mesela SEDA SAYAN
(Gerçek ismi Aysel Gürsacer o da aslında fena sayılmazmış)
Erkek ismi;ATAHAN
Kız ismi;PİRAYE
Old 17-09-2007, 00:48   #108
Ahmet Turan

kız: gülengül
erkek: murat
Old 17-09-2007, 01:50   #109
Sinem Kazar

kızım olursa ELA..erkek olursa ARDA,MERİÇ YADA ÇINAR...
Old 18-09-2007, 02:44   #110
jumeaux

Ben eskiden kız ismi olarak Şehrazat'ı düşünürdüm. Sonra dizi çekildi, yok efendim 150.000 dolar dendi. Diziyi de sevmedim zaten, ilk 3 bölümde bir şey olmayınca bıraktım izlemeyi ama, diziyi sevmememin esas nedeni mis gibi adın güme gitmesiydi
Old 18-09-2007, 04:07   #112
Gülümse

Canim kizim Aysegul bugun okulla basladi.. Okulun ilk gununu karikatureze ederek anlatirken yeni arkadaslarinin isimleri uzerinde durdu...

Daha onceden duymadigim iki ismi sizinle paylasmak isterim..

Erkek ismi Varlik
Kiz ismi Burce
Old 18-09-2007, 19:54   #115
Gülümse

Varsayılan Hem kizlar icin hem erkekler icin..

Hem erkek hem kiz ismi olan bazi isimler gercekten komik durumlar yaratiyor..

Bizim isyerinde Ceylan adinda biri var.. Onemli bir statusu olan Ceylan ile ilk gorusmeyen gelen herkez ayni yangilgiya duser..

"Ceylan hanim ile gorusebilirmiyiz?"

Bazen muzur biri cikar. "Ceylan hanim yok... Ama isterseniz onun yerine sizi Ceylan beyle gorustureyim.."

Sonunda zavalli Ceylan ikinci ismi olan Abdulkadir Ceylan ismini kullanmaya basladi..

Galiba dostlar cocuklarimiza isim koyarken ileride yanlis anlasilmalara dikkat etmek gerekcek..

Sevgi ile kalin
Ve gulumsemeyi unutmayin..
Old 18-09-2007, 20:07   #116
üye8180

Bir oğlum olsaydı şayet adını Ali koyardım. Bence en güzel erkek ismi Ali. çağırması bile ne hoş. Aliiii Aliim.
Old 18-09-2007, 21:21   #118
Ahmet Turan

Kız ismi fatıma, zehra

erkek ismi Hasan, Hüseyin
Old 18-09-2007, 22:44   #119
Deniz İpek

kız ismi Almira erkek cocuk ıstemediğim için önerebileceğim bir erkek ismi yok
Old 18-09-2007, 23:21   #120
AV.TAMEL

erkek ismi : deniz ılgaz
kız ismi : başak burcu
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi