Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Mesleğin daha en başında olunmasına rağmen yeni ofis açmanın kazanımları ve sıkıntıları, mesleki dayanışmaya dair

Yanıt
Old 07-03-2019, 12:46   #1
Av Meliha

Varsayılan Mesleğin daha en başında olunmasına rağmen yeni ofis açmanın kazanımları ve sıkıntıları, mesleki dayanışmaya dair

Meslektaşlarım merhabalar sizlerin bir kaç hususla ilgili düşüncelerinizi oldukça merak etmekteyim ve bu nedenle bu yazıyı kaleme alma gereksinimi duydum, üşenmeden okumanız dileğiyle...

Öncelikle stajımı tamamladıktan sonra bağlı avukat olarak çalışmaktansa kendi ofisimi açma nedenlerimden başlamak istiyorum. Stajımı tamamladım ve sonrasında iş arama serüvenim başladı ve inanır mısınız hangi iş görüşmesine gidersem gideyim bana hep asgari ücret teklif edilip bunun karşılığında şehir dışına gitmem, haftanın 6 günü çalışmam beklenerek bunun her yerde böyle olduğunu, tecrübesiz olmam nedeniyle katlanmam gereken bir zorluk olduğu bana empoze edilerek çalışmam istendi. Ben çoğu mesleğe yeni başlayan meslektaşlarımızın aksine bunu kabul etmedim ve bu nedenle tabi ki iş bulamadım. Öncelikle biz evet yeni mezunuz evet pratikte tecrübelerimiz yok ancak biz de güzel derecelerle Hukuk fakültesini kazandık yıllarımızı okumakla geçirdik. Bunun karşılığı bu şekilde emek sömürüsü kesinlikle olmamalı. Şuan okumak yerine garsonluk yapsaydım şefliğe yükselir daha çok para kazanırdım sanırım Beni ve benim gibi mesleğin başında olanları böyle düşündürmemeliydi bu meslek diye düşünüyorum. Hele ki emeğimizi sömürenlerin meslektaş diye hitap ettiğimiz meslek büyüklerimiz hiç olmamalı. Saygı görmeyi beklerken saygı göstermeyi unutuyorlar maalesef ki bu tarz meslektaşlarımız. Unuttukları diğer bir husus da kendilerinin de aynı yollardan geçmiş olduğu gerçeği, kendileri de belki hata yaparak öğrendiler. Tecrübe yaş aldıkça edinilebilecek bir şey iken sen tecrübesizsin asgari çalış ya da seni işe alamayız gibi yaklaşımların hiç etik olduğunu düşünmüyorum. Böyle düşünen tek ben miyim?

Her neyse böyle durumlar karşısında bende pek tabi başkasının işini yapıp hor görülmek yerine kendi ofisimi açmak istedim. Ve şükür ki az masrafla kendi büromu açtım. Pişman olacak mıyım bilemiyorum. Bir kaç hafta oldu daha tek kuruş para kazanamadım sadece para harcadım. Bu durumdan hiç memnun değilim. Nasıl Müvekkil kazanabilirim, nasıl para kazanabilirim bilemiyorum ama bildiğim tek şey Avukatlık mesleğinin saygınlığını kendi içimde de olsa devam ettirmek adına böyle bir girişimde bulunmuş olduğum gerçeği. Avukatlık öyle bir meslek ki para kazanmasanız bile ağırlığınızı incitecek bir davranışınızın olmaması gerekmekte. Hal böyle iken nasıl dava alıp avukatlık mesleğini kendi içimde yaşatmaya çalışacağım o konuda da bir fikrim yok. Umarım yıllar sonra bu yazıma bakıp İyi ki diyebilmek nasip olur. Umarım aylarca böyle ofiste sinek avlamak zorunda kalmam. Ben bu meslekte en önemli şeyin alınan işin en iyi en doğru şekilde yapılması gerektiğine inanıyorum. Tabi ki bunun için işin gelmesi gerekiyor...

Mesleki dayanışmaya konusunda ise ne staj sürecimde ne iş ararken ne de ofis açarken hiç denk gelmedim böyle bir dayanışmaya... Sn. Baro başkanımız bile sadece konuşup, iş bulurum diye yanındakilere göstermelik konuştu ve sonrasında arayıp sormadı

Ve aslında bu konuda şuan geldiğim nokta ise "Avukat avukatın kurdudur." sözlerinin doğruluğu, bu cümleye inanmaya başlıyorum ancak umarım bu konuda da yanıldığımı ilerleyen günlerimde görebilirim.

Tabi ki son olarak düşüncelerinizi merak ettiğim konular şunlar: "yeni müvekkil kazanmanın yolu nedir? Ağırlığımızı incitmeden çevre oluşturmanın altın kuralları nelerdir? Güven vermek gerekir gibi soyut kavramlardan ziyade pratikte neler yapılıp nasıl bir yol izlenmeli?, İcra-takip işleriyle ilgili mesela nasıl müvekkil kazanabilirim? Para kazanma konusunda kendime ne kadar bir süre vermeliyim?" bu konularda fikirlerinizi benimle paylaşabilirseniz çok müteşekkir olurum. Saygılarımla...
Old 13-03-2019, 08:34   #2
AV.TuğçeK

Merhabalar,mesleğe hoş geldiniz deyip direk konuya geçmek isterim.2 yıllık avukatım. Kendi ofisim var. İlk yıl CMK işleri iyiydi(özele bağlama açısından).Ancak bu yıl 10 tl bile kazanamadım.Evlilik arifesindeyim .Şuan asgari ücretle çalışacağım yer bile bakıyorum)).Hayat zor arkadaşım.Ben inşallah işi bırakıp garsonluğa falan geçmemek için çabalayacağım).Belki içini sıkmışımdır ama ben de ki durum bu.
Old 13-03-2019, 15:10   #3
Av Meliha

Nasip diye düşünüyorum meslektaşım bende evlilik arefesindeyim. o nedenle para kazanmak şart. Ama inşallah sizde bende nasibimizi buluruz ve mesleğimizi severek yapmak nasip olur. Avukatlık mesleğinin bu hale geleceğini bilemezdik maalesef ki
Alıntı:
Yazan AV.TuğçeK
Merhabalar,mesleğe hoş geldiniz deyip direk konuya geçmek isterim.2 yıllık avukatım. Kendi ofisim var. İlk yıl CMK işleri iyiydi(özele bağlama açısından).Ancak bu yıl 10 tl bile kazanamadım.Evlilik arifesindeyim .Şuan asgari ücretle çalışacağım yer bile bakıyorum)).Hayat zor arkadaşım.Ben inşallah işi bırakıp garsonluğa falan geçmemek için çabalayacağım).Belki içini sıkmışımdır ama ben de ki durum bu.
Old 08-03-2021, 00:29   #4
şinas

merhaba. ben de ofisimi yeni açtım. merak içerisindeyim 2 yıl geçmiş bu süreçte neler yaptınız neler yaşadınız ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi