Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: Geçmişe dönseniz yeniden hukuk okur musunuz?
Evet 458 67,85%
Hayır 217 32,15%
Oy Verenler: 675. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 85)

Geçmişe dönseniz yeniden hukuk okur musunuz?

Yanıt
Old 28-03-2006, 21:41   #1
Admin

Varsayılan Geçmişe dönseniz yeniden hukuk okur musunuz?

Bu anketi sürekli açık tutmayı planlıyorum. Bakalım sonuçlar nasıl çıkacak?

Sadece hukuk fakültesi mezunlarının oy kullanmasını rica ederim. Ayrıca oyunuzu kullandıktan sonra görüş eklemek veya niçin öyle düşündüğünüzü belirtmek isterseniz çekinmeyiniz.

Sitemize katılan üyelerimizin bir kısmı hukuk fakültesi okumayı düşünen lise öğrencisi arkadaşlar. Bu anketin sonuçları onlar için de ilginç olabilir diye düşünüyorum.
Old 28-03-2006, 22:21   #2
Gemici

Şimdiye kadar THS deki hiçbir ankete katılmadım. Ya katılımın az oluşundan ya da konular ilgimi fazla çekmediğinden olsa gerek.

Bu konu beni de alakadar ettiği için ve ilginin büyük olacağını düşündüğümden ankete katılıyorum.

Üniversiteye giriş imtihanında aldığım puan başka bir iki fakülteye girme olanağı verdiği halde hukuku seçtim.
Fiilen hukukçu olarak çalışmadığım halde, yeniden kayıt olsam yine hukuku seçerdim.

Saygılarımla
Old 28-03-2006, 22:45   #3
Av.Ayşe

Neşeli

Ben daha meslek hayatına başlamadım staj aşamasındayım.Çok zor bir eğitimden geçtik hepimiz ama bugün öss'ye girsem yine hukuk fakültesini seçerdim.
Old 29-03-2006, 09:15   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Hukuk fakültesine bilinçli olarak girmedim ama iyi ki bilinçsizce girmişim.

Tekrar seçme imkanım olsa kesinlikle hukuk ilk tercihim olur. Çünkü hukuk sadece bir meslek değildir. Her vatandaşa gerekli bir bilim ve hatta hayatın bizatihi kendisidir.
Old 29-03-2006, 10:22   #5
Cest la vie

Neşeli

Aynı şekilde ben de psikoloji isterken hukuka başladım. Sonra psikolojinin "insanın iç sorunlarıyla, hukukun ise insanın dışa yansıyan sorunlarıyla" mücadele ettiği konusunda bir düşünce geliştirerek hukuku sevmeye başladım. Şu an "iyi ki de" diyorum. İyi ki de hukuk okumuşum!

Bir daha olsa, kesinlikle yine hukuk okurum.
Ki, okumayı devam da ettirerek ve akademik yolu seçerek bir anlamda bu sözümü de teyid etmiş oluyorum sanki
Sevgiler,
Old 29-03-2006, 10:30   #6
AV.NECİP

Kesinlikle hukuk okurdum. Avukat, hakim, savcı olmak için değil HUKUKÇU olmak için hukuk okurdum.Kimse için değil, dünya için değil, insanlık için değil, kendim için yine hukuk okurdum.
Old 29-03-2006, 11:40   #7
BİRGÜL GÜNEŞ

Bankacı akşam işinden çıkar, evine gittiğinde sosyal hayatı başlar.Doktor sabah ameliyatlara girer ,öğlen muayenehanesine gider akşam olup kapı kitlendiğinde günün tüm yaşanmışlıkları orda kalır ve bu örnekler böylece sürüp gider. Ama bizler sabah duruşmadan sonra , öğlen ofisimize geldiğimizde , akşam yapılan iş yemeklerinde,hafta sonu kaçamaklarında hatta ve hatta yeni bir güne uyanmak için yattığımız yatağımızda gördüğümüz rüyalarımızda dahi yine hukukçuyuzdur.

Hukuk bir yaşam biçimidir.Hukukçu olsanda olmasan da!

Ama en güzeli bizler gibi hukuku yine hukukun içinde yaşamak ve benimde hayatım boyunca yapmış olduğum en iyi tercih hukukçu olmaktır.
Old 29-03-2006, 12:48   #8
seam

Varsayılan hukukçu ...

tüm arkadaşlara merhaba,soru karşısında bir an düşünme ihtiyacı duydum evet çocukluk hayalimdi ama şayet seçme şansım olsa hukukçuluğu ülkemde yapmazdım.Sebepleriyse ,
1-o meşhur 3'lü saç ayağında bize düşen bölümüne gösterilen özen ve saygı memleketimizin demokratikleşme çabaları kadar yetersiz ,
2-toplumumuzu oluşturan bireylerin hukuktan ne anladığı ortadayken hukukçu olma bilinci ve isteği taşıyan arkadaşların işinin ne denli zor olduğu ortada
3-çıkarılan yasanın uygulanması için dahi deyim yerindeyse savaşıyorsunuz mesela biz İzmir ceza mahkemelerinde çapraz sorguyu uygulatamadık eminim benzer bir dünya uygulama mevcut
4-arkadaşlar ülkemizde hukukta tekelleşliyor ,icra ağırlıklı çalışan bir çok büro zorda neden mi?banka vekillikleri nasıl mı alınıyor?herzamanki gibi kafa kol ilişkisiyle
5-cezaevlerinde avukat görüşme odalarında tam zamanlı mesai yapan avukatlar var hep içim bulanarak izliyorum tutumlarını ,nasıl bir teatral yetenekleri olduklarına bile bakmıyorlar
6-haa tabii cezaevine girerken maruz kaldığınız arama ,ellerinize tutuşturulan terlikler

zor bu memlekette hukukçu olmak ,bileceksinki sağlık güvencen dahi yok ama buna rağmen evet hukukçu olurdum hoşçakalın
Old 29-03-2006, 13:30   #9
nfb

Evet yine hukuk okurdum
Ama asla avukat,hakim,savcı,noter olmazdım
Old 30-03-2006, 09:55   #10
Av.Orhan

Anketi görünce dayanamayıp bir kaç şeyde ben söylemek istedim. Fakat yazmak istedimleri kafamda toplamaya calışınca o kadar çok olduklarını farkettim ki yazmaktan vazgectim. Sonucta sorunlar ve sıkıntılar hepimizin. Çok fazla söze - yazıya dökmeye gerek yok.

Ankete benimde cevabım evet oldu. Çünkü diğer tüm yönlerini bir kenara bıraktığınızda hukukcu olmanın insana yüklediği sorumluluk gereği; kendini sürekli geliştirme, gelişime ayak uydurma zorunda bırakması ve bunun insana katkıları kanımca en büyük artısı.

Tabi Olayın birde şu noktası varki;

Yeniden hukuk okumak ister miydim ? Cevap Evet.

Peki yine avukat olmak ister miydim ? Düşünmeden hemen evet diyememek hatta kesinlikle hayır diyebileceğini bilmek maalesef insanı üzüyor.
Old 30-03-2006, 17:26   #11
legal2003

ben kendi isteğimle hukuk fakültesine girdim.yine seçme şansım olsa yine aynı fakülteyi seçerdim.hukukçuluk hani derler ya insanın gerçekten kanında olmalı.ben buna inanıyorum.teşekkür edrim
Old 31-03-2006, 22:34   #12
Gemici

Şimdiye kadar ankete katılıp'ta, evet yeniden hukuk okurdum diyen 17 katılımcıdan onbiri neden yeniden hukuk okuyacağını kısaca açıklamış. Yeniden seçme olanağım olsa hayır hukuk okumam diyen beş kişinin gerekçelerini merak ettim!
Old 02-04-2006, 19:51   #13
ersa44

bin defa dünyaya gelsem yine hukuku seçerim
gerekçem adalete verdiğim değerdir
Old 03-04-2006, 10:23   #14
Av.Güçlü KERVAN

Varsayılan "Yeniden hukuk"

Tabiki de hiç düşünmeden EVET...Hak aramak hakka ihtiyacı olanların yanında olmak kadar güzel birşey var mı?Hukuku her zaman cok seviyor ve ömrümün sonuna kadar hukuk için mücadele etmeye hazırım.
Old 03-04-2006, 14:15   #15
Emin ERKILIÇ

Gecikmiş adalet adalet değildir.Adaletin genellikle geciktiği bir hukuk devletinde hukukçu olmak ağır sorumluluk ister bence.En azından başka meslek seçip başka ulvi değerleri korumaya çalışabilir ve belki daha başarılı olabilirdim.Açıkçası düşüncem şu,avukatlık olsun hakimlik olsun bu ülkede gerçekten adalet dağıtmak mümkün olabiliyor mu?Başka forumlarda hukuk eğitiminin kısırlığı tartışılıyorken tekrar aynı kısır eğitimden geçmek isterim diye düşünmem.Bu ulvi değeri(adalet)dağıtmayı daha profesyonelce öğrenmek isterdim.4 yıla sıkışmış bir hukuk eğitimi alıp gerçekten adil olabileceğimden şüpheliyim.Bir insan benim yüzümden 1 gece hapis yatsa utanırım.Ve hukuk sistemimizde böyle haksızlıklar olduğunu biliyorum.Belki çok duygusal yaklaştığımı düşünebilirsiniz ama adalet ne kadar önemliyse o kadar hassasiyet ister bence....
Old 03-04-2006, 19:04   #16
eses

Önemli tabii ki okurum niye okumayayım ki saygılarımla...

ben hukuk fakültesi 1.sınıfta okumaktayım hukuk okumanın ne kadar zor bir iş oldugunu anlamama ragmen yinede simdiki aklım olsa yani bir sene önceye gidebisem yinede hukuk fakultesini secerdim . bizim meslegin simdiden su yonunu sevdim hukuk hayatımızın her anında bizimle birlikte aklınıza ne gelirse gelsin hukuk var bazı mesleklerde bu yoktur
Old 03-04-2006, 21:12   #17
yilmazozan

Nasıl bir hukuk ve hukuk eğitimi,nasıl bir hukukçu eğitimi ve hukukçu diye başlarsak ki bunu bilerek mi başladık,halen biliyormuyuz?Hem demokrasi,demokratlık,Hem Hakim liğine diyerek başlayıp,saygılarımla diyerek bitirmak öğretilen,öğrenılen,savunulan,sevdalanılan,sahipla nılan bumu?
Old 03-04-2006, 21:15   #18
Ayhan Zafer ÇAĞLAYAN

Geçmişe dönsem yine hukuk okurdum. Ama asla hakim,savcı, avukat olmak istemezdim.
Old 03-04-2006, 23:18   #19
Av.M.Yücel

Ben de "yine hukuk okurdum" diyenlerdenim...
Alıntı:
Geçmişe dönsem yine hukuk okurdum. Ama asla hakim,savcı, avukat olmak istemezdim.
Ama anlayamadığım bir şey var neden kimse hakim,savcı,avukat vs. olmak istemiyor? hakkını vererek yapıldığında, yani sevilerek yapıldığında çok güzel meslekler. "Hukukçuluğu" yüceltip diğer hukuk meslekleri hakimlik,savcılık,avukatlı vb. küçümseyen zihniyeti anlayamıyorum.
Old 03-04-2006, 23:36   #20
Admin

Alıntı:
Yazan libra83
Ama anlayamadığım bir şey var neden kimse hakim,savcı,avukat vs. olmak istemiyor?
Okulu bitirip bu mesleklerden birini yapmaya başladığınızda anlarsınız!

Ya da şöyle diyelim, umarım siz hiç anlamazsınız!

Bu arada öğrenci arkadaşlar lütfen yanlış anlamasın ama ilk mesajda da belirttiğim üzere bu anket hukuk fakültesi MEZUNLARI için hazırlandı. Fakülteyi bitirip mesleğe atılmadan bu anketin sağlıklı yanıtlanabileceğini düşünmüyorum ve sizin sorunuz da aslında bu tezimi doğruluyor.
Old 03-04-2006, 23:49   #21
kadirbegler83

hala hukuk fakültesinde okuyorum ama yakında mezun oluyorum yine başa dönsem yine hukuk derim çünkü hukuk bir yaşam biçimidir. hukuk aşktır sevgidir bağışlayıcıdr ve herşeyden önce eşitliktir
Old 04-04-2006, 13:59   #22
NİLGÜN SEYMEN

Acil OkuyamadiĞim Hukuk

LİSEDEN MZ.OLDUĞUM DÖNEMLER 1980 LERE RASTLAR.
BİLİRSİNİZ..O GÜNLERDE ÜNÜVERSİTELERDEKİ PARONOYA VE GERGİNLİK HAT SAFHADAYDI..
BENİ BKL.HARİCİNDE BAŞKA LİSEYE YAZDIRMAYAN BABAM,BU ATMOSFERDEN MÜTHİŞ KORKTU VE BENİ OKUTMAYACAĞINI AMA BANA BİR EV ALACAĞINI GARANTİ ETTİ.DEDİĞİNİ DE YAPTI..
NUR İÇİNDE YATSIN..BUNU SEVME BİÇİMİ BU KRİTERLERDE OLDUĞU İÇİN BÖYLE YAPTI..BİLİYORUM AMA,ZAMANI GERİ ALABİLSEYDİM....
HUKUK OKURDUM..
bunun için zaten sitenizde üyeyim..NİLGÜN ÇAKICI/BURSA
Old 04-04-2006, 18:27   #23
TURKMENLAWYER

Aslinda DiŞ İŞlerİnde ÇaliŞmayi Istiyordum. Yurt DiŞinda(kendi Ülkemde) Özel Bİr Ünİversİtenİn Mİlletlerarasi İlİŞkİler BÖlÜmÜnÜ KazanmiŞtim. Ama Ayni Anda İzmİr Hukuk FakÜltesİnİde KazanmiŞtim. BİlİnÇlİ Olarak Hukuku SeÇtİm. ÇÜnkÜ Bİr Uluslararasi İlİŞkİler Mezunu HukukÇu Olamaz Ama Bİr HukukÇu EĞer Yabanci Dİlİde Varsa DiŞ İŞlerİ Dahİl 0nlarca Meslekte ÇaliŞabİlİr. Bu Nedenle Hukuku Tercİh Ettİm Ve PİŞmanda DeĞİlİm, Hatta Şu An Mİlletlerarasi Hukuk Alaninda Doktora Yapiyorumku, İlerİde SeÇİm Hakki Bende Olsun. Lİselİ ArkadaŞlar EĞer Hukuku Sevİyorsa Korkmasinlar, Zor Ama Zoru BaŞarmak Daha GÜzel
Old 05-04-2006, 07:24   #24
av.sye

Hukuk kadar büyük ve insanın ufkunu açan bir alan olamaz, tekrar hukuk okumak isterdim ama ülkemin şartlarında avukat olmak istemezdim.Adliye ortamı kötü,insanlar birbirine karşı saygısız, sadece avukat memur ilişkisi değil, hakim avukat ilişkisi de aynı şekilde.her şeyden önce kendine olan saygısı tam olan bir insan olarak,her adliyeye gidişimde hayal kırıklığı içinde ve mutsuz dönmek beni mesleğimden soğuttu açıkçası.İdealist öğrenci arkadaşlara sesleniyorum.Çalışma ortamı çok farklı,yaşayarak öğreneceksiniz.Bu ortamı düzeltmek bizim elimizde bence ama daha kendine saygısı olmayan,kalemlerdeki memurlarla laubali sohbetler gerçekleştiren,hatta küfürleşen meslektaşlarımız var oldukça bu biraz zor ama,imkansız değil.
Old 05-04-2006, 09:35   #25
Av.Hülya GÖZCÜ

1991 mezunuyum,bir hayli oldu hukuk dünyasında yer alalı,bilinçli seçmedim,bırakın bilinci o güne kadar ne avukat ne hakim ne savcı görmüştüm ne de adliye koridorları,ama hukukçuluk bir meslek değil bir dünya görüşü ve yaşam tarzı.meslekler bırakılır ama hukukçuluk insan olmak gibi bir kimlik.Ölçüsü kişiye topluma ve zamana göre değişen bir kavram gibi.Bugün avukatlar günü ve benim sitedeki üyeliğimin ilk günü,tüm meslektaşlarımın günü kutlu olsun.
Old 05-04-2006, 11:41   #26
fulyaoktem

Neşeli

kesinlikle okurdum. ama daha önce başka bir bölüm okurdum... o da kesin.

10 yaşımdan beri hukuk fakültesinde okumak istedim. hava gibi, su gibi birşeydi benim için hukuk... ama bilmediğim birşey varmış: hukuk fakültesinden önce mütercim tercümanlık okumak gerekiyormuş. şahsım adına konuşuyorum tabii...
Old 05-04-2006, 11:44   #27
fulyaoktem

Alıntı:
Yazan libra83
Ben de "yine hukuk okurdum" diyenlerdenim...

Ama anlayamadığım bir şey var neden kimse hakim,savcı,avukat vs. olmak istemiyor? hakkını vererek yapıldığında, yani sevilerek yapıldığında çok güzel meslekler. "Hukukçuluğu" yüceltip diğer hukuk meslekleri hakimlik,savcılık,avukatlı vb. küçümseyen zihniyeti anlayamıyorum.

Alıntı:
Yazan Admin
Okulu bitirip bu mesleklerden birini yapmaya başladığınızda anlarsınız!

Ya da şöyle diyelim, umarım siz hiç anlamazsınız!

Bu arada öğrenci arkadaşlar lütfen yanlış anlamasın ama ilk mesajda da belirttiğim üzere bu anket hukuk fakültesi MEZUNLARI için hazırlandı. Fakülteyi bitirip mesleğe atılmadan bu anketin sağlıklı yanıtlanabileceğini düşünmüyorum ve sizin sorunuz da aslında bu tezimi doğruluyor.

Sevgili admin, ne kadar güzel söylemişsiniz. Başka söze gerek yok... Katılıyorum demekten başka...
Old 05-04-2006, 21:33   #28
Av.Ömer KAVİLİ

Yine hukuk okurdum, insanın özüne sesleniyor, Direnme kavramının bilinçli gerçekleşmesini sağlıyor.

Ömer Kavili - Hukukçu
Old 06-04-2006, 11:56   #29
oscar

Evet.yİne Hukuk Okurdum. ÇÜnkÜ Hukuku ,dÜnyada Canli Olmanin Bİr Sonucu Olarak GÖrÜyorum. Ancak TÜrkİyede HukukÇu Olmazdim.zİra, SİyasetÇİlerİn Yarisinin HukukÇu Olmasina RaĞmen En Korunmasiz Ve İdeallerİmİze Ters İŞleyen Tek Meslek Yİne HukukÇuluk! Bu Nedenle Ülkemde Hukukun Gereklerİnİ Tam Olarak Yerİne Getİrememek Benİ Tatmİn EtmedİĞİ İÇİn Burada ÇaliŞmak İstemezdİm. Saygilar
Old 06-04-2006, 12:09   #30
Neslihan

ilginçtir ki;bende dün aynı konuyu düşündüm ve bugün karşıma bu anket çıktı.evet kesinlikle hukuk okurdum.hukuk gerçekten hayatın kendisi.sorunlarımız olsa da mesleğimi seviyorum.......
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi