Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Çocuk ve Öğrenci Hakları - Bir Mektup

Yanıt
Old 15-12-2006, 17:10   #1
Admin

Varsayılan Çocuk ve Öğrenci Hakları - Bir Mektup

Site posta kutusuna ulaştı, paylaşmak istedim:

Alıntı:

ben ....de ....... ilk öğretim okulunda okuyoum ve 7. sınıftayım.büyüyünce hakim olmak istiyorum benim sorunum bizim okulda öğrenci ve cocuk haklarına önem verilmiyor ve çoğu öğretmen öğrencilere akla alınmayacak şiddet ve işkenceler uyguluyor. onları uyardımsada beni hiçbir öğretmenim dinlemiyor birkere vatandaşlık dersinde öğretmenimiz bize haklarımızı savunmamızı söylemişti bende tam zamanı diyerek bu konuyu anlattım ancak beni tersledi ayrıca sınıftakilerde bunu doğal sanıyor bu durumda ne yapmalıyım ? cevabınızı bekliyorum.
Old 15-12-2006, 19:40   #2
Gemici

Alıntı:
...öğretmenimiz bize haklarımızı savunmamızı söylemişti bende tam zamanı diyerek bu konuyu anlattım ancak beni tersledi ayrıca sınıftakilerde bunu doğal sanıyor...

Demokrasi'mizin püf noktasını vurgulayan ve demokrasimizi ve toplum yapımızı en iyi şekilde tarif eden bir mektup. Demokrasi ve haklar konusunda konuşmaya gelince mangalda kül bırakmıyan devlet adamlarımız, politikacılarımız, idaremiz ve daha niceleri, uygulamaya gelince hak ve hukuktan bahsedenin tepesine binerler genelde.

Saygılarımla
Old 25-12-2006, 00:45   #3
Jeanne D'arc

Site adına hakim sıfatını haiz bir üye, hem müstakbel meslektaşını onore etmek ve hem de haklı mücadelesine destek vermek adına, bu kahraman çocuğa bir mektup yazamaz mı?

Saygılarımızla.
Old 26-12-2006, 17:36   #4
ömer adaleti

jean'a tamamen katılıyorum,şunuda öneri olarak eklemek istiyorum, bizlerde bu evladımıza ileti atabiliriz yada bu evladımızın okuyabileceği forum alanımızda,bu konuyla ilgili destekliyoruz adı altında forum açıp oraya iletilerimizi yazabiliriz,forumu Admin in açması yerinde olur.
Saygılarımla
Old 27-12-2006, 18:48   #5
Av.Elvan Akkaya

ÖĞRENCİ HAKLARI
1.Öğretmenlerden ve akranlarımdan saygı görme hakkım vardır.
2.Tercih ettiğim adımla çağrılma hakkım vardır.
3.Olumlu bir havada öğrenim görme hakkım vardır.
4.Başarısız olma ve başarı hakkım vardır.
5.Dürüst,adil ve başarılı öğretim hakkım vardır.
6.Dolaysız ve açık biçimde iletişim kurma hakkım vardır.
7.Fiziksel,duygusal,toplumsal,entellektüel,yaratıc ı,cinsel,güvenlik hakkım vardır.
8.Haklarımı koruyan toplumsal yapıları talep etme hakkım vardır.
9.Haklarım-öğretmenler veya arkadaşlar tarafından tehdit edildiğinde yardım isteme hakkım vardır.
10.Kişiler-kişiler arası ya da eğitsel zorluklar yaşadığımda yardım ricasında bulunma hakkım vardır.
11.Öğretmenler ya da arkadaşlar ifade edilmiş şikayetleri yanıtlamaya hazır değillerse yardım için otorite sahibi diğer kimselere gitme hakkım vardır.
Old 22-08-2007, 16:06   #6
..Deniz..

Öğrenci, afişlerde fotoğrafını kullanan okula dava açtı: Alay ediyorlar

Dilek Akın

Adana’da özel bir ilköğretim okulu öğrencisi, afişlerde fotoğrafını izinsiz kullanan okul yönetimi aleyhine dava açtı.
Adana 4. Asliye Hukuk Mahkemesinde yapılan duruşmada, öğrenci M.Ş (10), afiş yüzünden arkadaşları arasında alay konusu olduğunu iddia etti.
Davacı olduğu okuldan ayrılıp başka bir ilköğretim okuluna kaydolan öğrenci M.Ş, "Arkadaşlarım bana ’Sen sahtekar mısın? Senin fotoğrafların başka bir okulun afişinde kullanılıyor. Sen burada mı yoksa orada mısın? İki okulda birden mi okuyorsun? Artist olup reklam panolarına çıkmışsın’ diyorlar. Bu sözler gururumu incitiyor" dedi.
Baba M.Ş. ise oğlunun eve üzgün ve stresli geldiğini belirterek, "Bu durum evdeki huzurumuzun da bozulmasına neden oluyor" diye konuştu.
Davacı Vekili Av. Mehmet Ali Akgül de özel bir ilköğretim okulunun 4’üncü sınıfında eğitim öğretim gören M.Ş’nin (10) laboratuvarda çalışma yaptığı sırada çekilen fotoğrafının okul yönetimince izin alınmaksızın afiş yapılarak ilan tahtalarına asıldığını, bir gazetede ek olarak yayınlanan broşürde yer aldığını, bu durumun müvekkilinin gururunu incittiğini savundu. Akgül, müvekkilinin resminin sempatik yüzü gerekçe gösterilerek izin alınmaksızın afişlerde kullanılmasının kişilik haklarına aykırı olmasının yanı sıra ticari amaç da taşıdığını belirtti. Okulun fotoğraf çekimi için herhangi bir ajansa başvurması halinde mutlaka ücret ödemesi gerekeceğini vurgulayan Akgül, "Oysa öğrencinin fotoğrafı hiç bir bedel ödemeksizin kullanılmıştır. Bu nedenle, dava müvekkilim lehine sonuçlandığında, okulun, bilirkişi tarafından tespit edilecek modellik ücretini de ödemesi gerekecek" diye konuştu. Davalı okulun avukatı Mehmet Aygün ise her okulun öğrencisi ile arasında örf, adet ve geleneklerden gelen bir bağ oluştuğunu, okulun afişte öğrencisinin fotoğrafını kullanmada hiç bir ticari amaç gütmediğini bildirdi. Mehmet Aygün, "Burada amaç tanıtım yapmaktır, bunu tüm özel okullar yapıyor. Kaldı ki aynı okulun birçok velisi kendi çocuklarının fotoğraflarının da afişlerde kullanılmaması nedeniyle okul yönetimine sitemlerde bulunmuştur. Bu durumun dava konusu olmasını anlayabilmek mümkün değil" dedi. Aygün, davacı öğrencinin, fotoğrafının tanıtımda kullanılmasından gurur duyması gerektiğini kaydederek, "Çünkü o, yüzlerce öğrencinin arasından bir sembol olarak seçilmiş, fotoğrafı beğenilmiş ve tanıtım amaçlı kullanılmıştır. Burada gururla oynanması söz konusu değil" diye konuştu.
Old 02-09-2007, 00:11   #7
ali aydın

Çocuk hakları konusunda öğretmenlerin aydınlatılması oldukça önemlidir.
Ancak bizim ülkemizde haklar yöneticiler tarafından çerçeveletilir,uygun bir yere asılır. Böylece hakların öğretildiği zannedilir.
Oysa çocuk hakları öğretmen olacak adaylara başlıbaşına bir ders olarak verilmelidir. Bu da eğitim fakültelerinde olması gerekiyor.Ancak bildiğim kadarıyla eğitim fakültelerinin ders proğramlarında çocuk hakları diye bir ders yoktur. 18 YAŞINA KADAR HERKES ÇOCUK İSE ilk ve orta öğretimde olan öğrenciler çocuktur. Çünkü istisnalar hariç bunların tamamı 18 yaşın altındadırlar.
Öğrenci arkadaşım haklıdır. Bu tür uygulamalara sık sık rastlanmktadır.
Kendim aynı zamanda öğretmen olduğum için bu yugulamaların canlı tanığıyım.
Kendim aynı zamanda İzmir Barosu Çocuk Hakları Komisyonu üyesiyim.Gerek komisyonda gerekse Okulumda özellikle öğrencilere yönelik, oyunlarla çocuk hakları-insan hakları çalışmamız vardır.Bu tür çalışmaların yaygınlaşması hak ihlallerinin önünü kısmende olsa keser.
Ayrıca bu konuda barolara da iş düşüyor.Baroların milli eğitim ile işbirliği içinde okullara yönelik çalışma yapması oldukça önemlidir.
Şimdilik bu kadar yeter. İlerde daha ayrıntılı yazmayı düşünüyorum.
Öğretmenlerin çocuk hakları konusunda eğitime ihtiyaçları vardır, görevin ise bu sorunun farkında olanlara düştüğüne inanıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi