Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

KtÜ Hukuk FakÜltesİ

Yanıt
Old 02-12-2010, 10:38   #1
Sefa USLU

Varsayılan KtÜ Hukuk FakÜltesİ

26.10.2007 tarihinde kurulan KTÜ Hukuk Fakültesi, 2008/2009 öğretim yılında ilk öğrencilerini alarak öğretim faaliyetine başlamıştır. İlk alınan öğrenci grubu Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ nde öğrenim görmektedir.

2009/2010 öğretim döneminde 1. Sınıfa alınan öğrenciler ise KTÜ’ nün Trabzon-Merkez-Kanuni Kampüsü’ nde öğrenim görmektedirler. İlk yıllında Biyoloji-Tarih binasının 3. katında eğitim alan grup 2. yıllarında Maden Metalurji Mühendisliği binasına geçmiştir. Hala inşaatı süren binanın gelecek eğitim- öğretim yılı başlamadan faaliyete sokulacağı bildirilmektedir.

2010-2011 öğretim döneminde ise 75 kişilk bir grup daha fakülte bünyesine girmiştir ve halen Biyoloji- Tarih binasında eğitim almaktadır.

Benim de 2. sınıfında olduğum fakülte için çalışmalar yoğun bir şekilde sürmekte olduğu gibi birçok eksik göze batmaktadır. Bina, hukuk fakültesi için gerekli kitap, yeterli akademik personel ve daha niceleri...
Old 11-12-2010, 18:52   #2
numantekelioğlu

Arkadaşım Sefa'nın da belirttiği gibi fakültemizin çok eksiği var.Açıkçası temelsiz olarak kurulmuş.Fakülte binası bitmek üzere.Büyük ihtimalle 2.yarıyıla yetişecek. Ancak esas mesele bu değil elbette.Akademik kadroda da eksikler var.Her ne kadar çok kaliteli hocalarımız mevcut olsa da bazı anabilimdallarında hoca eksiği olduğu gerçeği gözardı edilemez.İnşallah en kısa zamanda fakültemiz gelişimini tamamlar.
Old 15-12-2010, 09:55   #3
emrahcevik

Varsayılan yeni açılan hukuk fakülteleri

son yıllarda hukuk fakültelerinin ve kontenjanlarının sayısı hızla artıyor.

bu artışın plansız olduğunu söylemek güç. yök siyasi iktidarın belirlediği amaçlar doğrultusunda uygulamalarını bir bir ortaya koyuyor.

peki bunlar ne kadar gerekli ve amaç ne?

yeni açılan fakültelere mümkünse gitmeyin. altyapı sorunları dışında vizyon sorunları da sizleri bekliyor olacak.
Old 11-01-2011, 17:29   #4
Canavar Avukat

bu kadar cok hukuk fakultesi acilirsa biz avukatlarin mesleki yasantilari ve ekonomik kazanclari acisindan olacagi bu demekten baska ne kaliyor geriye...
Old 30-03-2011, 22:29   #5
Sefa USLU

Aldığımız bilgilere göre gelecek yıl fakültemize öğrenci alımı olmayacaktır.
Old 31-03-2011, 18:15   #6
Aslı Aydın

Alıntı:
Yazan Sefa USLU

Nedeni nedir peki?
Old 01-04-2011, 21:36   #7
Sefa USLU

Gerekçeyi tam olarak bilmiyoruz. Binamız tamamlandı ancak akademik kadro oluşumunda çok ciddi açıklarımız var. Bu nedenle olabilir.
Old 14-04-2011, 18:31   #9
hukukkızı

Alıntı:
Yazan Sefa USLU

Keşke İÜHF'ye de almasalar..
Old 15-04-2011, 21:12   #10
Franz Kafka

Sizlerle birazcık uğraşarak derlediğim bilgileri paylaşmak isterim. Yalnız dudağınız uçuklayabilir. Çok da geriye gitmeye gerek yok, değişim sadece üç yılı kapsamaktadır.
2007 yılı Öss sınavı ile öğrenci alan toplam hukuk fakültesi sayısı 32 idi. 2010 yılında ise 51 oldu. 2007 yılında 4401 öğrenci alınırken bu rakam 2010 yılında 9131'e ulaştı. Bu yıl da baya bir artış olmasını bekliyorum. Peki ama neden? Neden hukuk? Fazla değil, beş,altı yıl sonra aç gezen hukukçuların hesabını kime soracağız?
Old 16-04-2011, 00:33   #11
Aslı Aydın

Benzer bir konu ile ilgili olarak ben de bu bilgiyi paylaşmak istedim:

Prof. Dr. Pekcanıtez: 15-20 yıl hukuk fakültesi açılmamalı

İZMİR - İzmir’de 31 Mart–1 Nisan 2011 arasında düzenlenen 1. Uluslararası Hukuk Kongresi’ne katılan Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez, Türkiye’de en az 15-20 yıl yeni hukuk fakültesi açılmaması gerektiğini söyledi. Pekcanıtez’in başkanlığını yaptığı kongrenin ikinci oturumuna, Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Berat Gürzumar ve Türkiye Barolar Birliği Temsilcisi Talay Şenol konuşmacı olarak katıldı. University of London Öğretim Üyesi Prof. Dr. Julian Lew'inse gönderdiği sunum okundu.

Prof. Dr. Pekcanıtez, arka arkaya açılan hukuk fakültelerini eleştirdi. Öğretim üyesi sıkıntısı yaşanan Türkiye’de 15-20 yıl hukuk fakültesi açılmaması gerektiğini belirterek, erkek öğrencilerin mezun olduktan sonra geçim sıkıntısını düşünerek eğitimini sürdürmediğini kaydetti. Nerede hukuk fakültesi açılırsa açılsın hoca olmasa da kontenjanlarının rahatlıkla dolduğunu vurgulayan Pekcanıtez, vakıf üniversitelerinin artmasıyla hocaların transfer edilmeye başladığını söyledi. Öğrencilerin derslere devam etmediğini, yüzde 60’ının derste hiç konuşmadığını belirten Hakan Pekcanıtez, “Yapılması gereken öğrenci sayısının azaltılması, olanların da okumaya, araştırmaya ve kütüphaneye yönlendirilmesidir.” dedi. Bugün hukuk fakültelerine gelen öğrencilerin daha kaliteli olduğunu savunan Prof. Dr. Pekcanıtez, iyi hamuru yoğuracak iyi ellere ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Gürzumar ise hukuk eğitimin Türkçe olduğunu ancak öğrencilerin mutlaka yabancı dil bilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’nin nüfusuna göre hukuk fakültelerinin sayısının az olduğunu savunan Prof. Dr. Gürzumar, öğretim üyesi sayısına göre fakültelerinse fazla olduğunu söyledi.
Türkiye Barolar Birliği Temsilcisi Şenol da hukuktan mezun olup hiçbir şey yapamayanın avukat olduğunu belirterek, avukatlığın kalitesinin ve saygınlığının yükseltilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Daha sonra, kongreye katılamayan Prof. Dr. Lew’in gönderdiği "Uluslararası Hukukçu Olabilmek İçin Hukuk Öğretimi ve Hukukçu Eğitimi" konulu sunum okundu.

(CİHAN)
Old 27-04-2011, 12:11   #12
numantekelioğlu

Şahsen yeni hukuk fakültesi açılmasına karşı değilim ancak hem fiziki hem de akademik altyapısı tamamlanmadan,kervan yolda düzülür mantığıyla fakülte açılmasına kesinlikle karşıyım.Prof.Dr.Pekcanıtez hocaya kesinlikle katılıyorum. Bugün hukuk fakültelerinin sayısı net olarak bilinemiyor çünkü açılması planlanan daha birçok hukuk fakültesi var. Biz mezun olana kadar 100'e ulaşmasa bari diye dua ediyorum.Bu gidişle bu da olacak sanırım.Gidişat hiç umut verici değil.YÖK'ün burada hiçbir işlevi yok mu diye merak ediyorum.Siyasilerin isteklerine resmen boyun eğiyorlar. Sİyasiler de güya hizmet ettik,şehrimize hukuk fakültesi getirdik diye övünüyorlar.Peki hak ettiği eğitimi alamayan öğrencilerin mağduriyeti ne olacak???
Old 27-04-2011, 19:18   #13
Sefa USLU

Alıntı:
Yazan Firebolt
Benzer bir konu ile ilgili olarak ben de bu bilgiyi paylaşmak istedim:

Prof. Dr. Pekcanıtez: 15-20 yıl hukuk fakültesi açılmamalı

İZMİR - İzmir’de 31 Mart–1 Nisan 2011 arasında düzenlenen 1. Uluslararası Hukuk Kongresi’ne katılan Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez, Türkiye’de en az 15-20 yıl yeni hukuk fakültesi açılmaması gerektiğini söyledi. Pekcanıtez’in başkanlığını yaptığı kongrenin ikinci oturumuna, Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Berat Gürzumar ve Türkiye Barolar Birliği Temsilcisi Talay Şenol konuşmacı olarak katıldı. University of London Öğretim Üyesi Prof. Dr. Julian Lew'inse gönderdiği sunum okundu.

Prof. Dr. Pekcanıtez, arka arkaya açılan hukuk fakültelerini eleştirdi. Öğretim üyesi sıkıntısı yaşanan Türkiye’de 15-20 yıl hukuk fakültesi açılmaması gerektiğini belirterek, erkek öğrencilerin mezun olduktan sonra geçim sıkıntısını düşünerek eğitimini sürdürmediğini kaydetti. Nerede hukuk fakültesi açılırsa açılsın hoca olmasa da kontenjanlarının rahatlıkla dolduğunu vurgulayan Pekcanıtez, vakıf üniversitelerinin artmasıyla hocaların transfer edilmeye başladığını söyledi. Öğrencilerin derslere devam etmediğini, yüzde 60’ının derste hiç konuşmadığını belirten Hakan Pekcanıtez, “Yapılması gereken öğrenci sayısının azaltılması, olanların da okumaya, araştırmaya ve kütüphaneye yönlendirilmesidir.” dedi. Bugün hukuk fakültelerine gelen öğrencilerin daha kaliteli olduğunu savunan Prof. Dr. Pekcanıtez, iyi hamuru yoğuracak iyi ellere ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Gürzumar ise hukuk eğitimin Türkçe olduğunu ancak öğrencilerin mutlaka yabancı dil bilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’nin nüfusuna göre hukuk fakültelerinin sayısının az olduğunu savunan Prof. Dr. Gürzumar, öğretim üyesi sayısına göre fakültelerinse fazla olduğunu söyledi.
Türkiye Barolar Birliği Temsilcisi Şenol da hukuktan mezun olup hiçbir şey yapamayanın avukat olduğunu belirterek, avukatlığın kalitesinin ve saygınlığının yükseltilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Daha sonra, kongreye katılamayan Prof. Dr. Lew’in gönderdiği "Uluslararası Hukukçu Olabilmek İçin Hukuk Öğretimi ve Hukukçu Eğitimi" konulu sunum okundu.

(CİHAN)

Çok doğru tespitler yapmışlar. Belki biraz sert bir çıkış olacak ama tamamen siyasi rant itibarıyla açılmış fakültelerden birinde okumaktan nefret ediyorum. Ve hala da birileri her ile üniversite açtıklarını söyleyerek propaganda yapıp oy istiyor.
Neyse siyasete girmeye gerek yok, birçok hocamızın söylediği gibi; iş bizde bitiyor galiba !
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi