Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

arşiv kaydı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-05-2010, 23:26   #1
dilaykar

Varsayılan arşiv kaydı

Arkadaşlar,yeni Adli sicil kanunu yürürlüğe girmeden önce (2005 öncesi)yüz kızartıcı bir suç işlemiş ve mahkumiyeti ertelenmiş müvekkilin arşiv kaydını mahkemeye müracaat ederek sildiren meslektaş var mı?geçici maddede öngörülmüş olmasına rağmen uygulamada mahkeme red kararı veriyormuş buna ilişkin iddialar var da bunu başaran meslektaşım var mı acaba?
Old 28-05-2010, 11:53   #3
dilaykar

Sayın Şahin,
Adli sicil kaydı değil arşiv kaydını sildirmek istiyoruz. Bunun için kararı veren yada sanığın ikm. mahkemesine müracaat ediliyor diye biliyorum.
Old 28-05-2010, 12:10   #4
Av.Şevval

arşiv kayıtları 80 yıl sonra yada kişinin ölümü ile siliniyor diye biliyorum.

Belki yanlış biliyorumdur,emin değilim.

Sayenizde benim de bilgim netleşecek.
Old 28-05-2010, 12:24   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

İşinize belki yarayabilir. 765 sayılı kanuna göre verilen cezalar için arşiv kaydı siliniyor, 5237 sayılı kanuna göre verilen cezalar bakımından ise 80 yıl saklanıyormuş... Yani suçun işlendiği tarihe göre ayrı sonuçlar uygulanıyormuş.

Alıntı:
T.C.
YARGITAY
10. CEZA DAİRESİ
E. 2006/671
K. 2006/9816
T. 19.7.2006
• ADLİ SİCİL KAYDININ SİLİNMESİ ( 5237 Sayılı TCK'ya Göre Verilen Ceza Sanık Tedavi ve Denetimli Serbestlik Tedbirinin Gereklerine Uygun Davrandığı Takdirde İnfaz Edilmeyecek Mahkumiyet Hükmü Adli Sicilden Silinerek Arşiv Kaydına Alınacağı )
• SABIKANIN SİLİNMESİNE RAĞMEN ARŞİVDE SAKLANMASI ( 5237 Sayılı TCK'ya Göre Verilen Ceza Sanık Tedavi ve Denetimli Serbestlik Tedbirinin Gereklerine Uygun Davrandığı Takdirde İnfaz Edilmeyeceği - Arşivde Saklanacağı )
• ESKİ TCK VE YENİ TCK'NA GÖRE ADLİ SİCİL KAYITLARINDAN SİLME İŞLEMİNİN KARŞILAŞTIRILMASI ( 765 Sayılı TCK'ye Göre Verilip Ertelenen Ceza İle İlgili Mahkumiyet Hükmü Sanık Deneme Süresi İçinde Suç İşlemediği Takdirde "Esasen Vaki Olmamış" Sayılacak ve Arşiv Kaydının Silineceği )
5237/m.191
765/m.95/II
647/m.4,6
5352/m.2/2
ÖZET : 765 sayılı TCK'ye göre verilip ertelenen ceza ile ilgili mahkumiyet hükmü, sanık deneme süresi içinde suç işlemediği takdirde; 765 sayılı TCK ve 5352 sayılı Adli Sicil kanun gereğince "esasen vaki olmamış" sayılacak ve arşiv kaydının silinmesine karar verilecektir. 5237 sayılı TCK'ye göre verilen ceza, sanık tedavi ve denetim li serbestlik tedbirinin gereklerine uygun davrandığı takdirde infaz edilmeyecek, bu konudaki mahkumiyet hükmü adli sicilden silinerek arşiv kaydına alınacak; ancak arşiv kaydı hükümlü ölmedikçe veya kayıt tarihinden itibaren 80 yıl geçmedikçe silinmeyecektir.

DAVA VE KARAR : Kabule göre; a ) 30.03.2005 tarihli önceki kararda sanık Ö. hakkında 765 sayılı TCK'nin 404/2,405/2 ve 59 maddeleri uyarınca 5 ay hapis cezasının 647 sayılı Yasanın 4.maddesi uyanıca para cezasına çevrilerek 6 maddesi uyarınca ertelenmesine, sanık S. hakkında 765 sayılı TCK' nin 404/2 ve 59 maddeleri uyarınca verilen 10 ay hapis cezasının 647 sayılı Yasanın 4.maddesi uyarınca para cezasına çevrilerek 4. maddesi gereğince ertelenmesine; 21.06.2005 tarihli son hükümde ise, sanık O. hakkında 5237 sayılı TCK'nin 191/1, 192/3 ve 62 maddeleri uyarınca 5 ay hapis cezası ile sanık Se. Güneş hakkında 5237 sayılı TCK 'nin 191/2 ve 62 maddeleri uyarınca verilen 10 ay hapis cezası 647 sayılı Yasanın 4. maddesi uyarınca para cezasına çevrilerek 6. maddesi gereğince ertelenmesine ve her iki sanık hakkında tedaviye ve denetimli serbestlik tedbiri uygulanmasına karar verilmiştir.

765 sayılı TCK'ye göre verilip ertelenen cezaile ilgili mahkumiyet hükmü, sanık deneme süresi içinde suç işlemediği takdirde; 765 sayılı TCK'nin 95/II ve 5352 sayılı Adli Sicil kanununun geçici 2/2. maddesi gereğince "esasen vaki olmamış" sayılacak ve arşiv kaydının silinmesine karar verilecektir.

5237 sayılı TCK'ye göre verilen ceza, sanık tedavi ve denetimli serbestlik tedbirinin gereklerine uygun davrandığı takdirde infaz edilmeyecek, bu konudaki mahkumiyet hükmü adli sicilden silinerek arşiv kaydına alınacak; ancak arşiv kaydı hükümlü ölmedikçe veya kayıt tarihinden itibaren 80 yıl geçmedikçe silinmeyecektir.

Bu karşılaştırmalara göre, 765 sayılı TCK'nin 404/2. maddesi ile 647 sayılı kanunun 4.ve 6. maddelerine göre yapılan uygulama sanığın lehinedir.

765 sayılı TCK'nin sanıkların lehine sonuçlar verdiği gözetilmeden 5237 sayılı TCK'nin 191.maddesi uyarınca hüküm kurulması,

b ) 5252 sayılı Türk Ceza Kanununun Yürürlük ve Uygulama Şekli hakkında Kanunun 9/3.maddesi hükmüne aykırı olarak; sanıklar hakkında 5237 sayılı TCK uyarınca hüküm kurulduğu halde 647 sayılı yasa'nın 4 ve 6. maddeleri uygulanarak ve infazda tereddüde yol açabilecek şekilde karma uygulama yapılması,

SONUÇ : Yasaya aykırı, Üst C.Savcısının temyiz itirazları bu nedenle yerinde görüldüğünden hükmün istem gibi BOZULMASINA, 19.07.2006 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

Old 28-05-2010, 12:26   #6
dilaykar

Sayın av.Şevval,
Belirttiğiniz yeni adli sicil kanununda geçen hüküm.Müvekkilin suç tarihi yeni kanundan önce ve kesinleşmiş,infaz edilmiş ve yeni kanunun geçici hükümlerinin tatbiki gerekiyor.Geçici hükümde de bu şartlarda olanlar için mah.'ye müracaat ederek arşiv kaydı sildirilebilir denilmekte.Uygulamada bunu yapmış olan meslektaşım var ise yardımcı olmasını umuyorum.
Old 28-05-2010, 12:40   #7
dilaykar

Sayın Dikici,Yrg. Kararı çok işime yaradı teşekkür ediyorum.Kanun hükmüne rağmen uygulamada red kararı veriliyor diye duyum aldığımdan olumlu karar alan meslektaşlarımın da yazmasını ve fikirlerini paylaşmasını rica ediyorum.
Old 28-05-2010, 21:40   #8
üye14072

karşılıksız çekten dolayı iki mahkumiyet
birisi izmir
birisi istanbul

yakın tarihli,

eski kanun

izmire müracaat ettim,
red
redde itiraz
itirazımı kabul etti ağır ceza ve silindi,

istanbul
asliye red
ağır cezaya itiraz
yine red,
adalet bakanlığına müracaat ettim
yasa yararına bozma için yargıtaya gidilmesi talepli,

ve fakaaaaat

bence istanbul haklı,
zira çek ile ilgili özel düzenleme var
yasa
çek mağdurunun tatmin edilmiş olmasını da arıyor,

bakalım
yaşayalım görelim,
saygılar
Old 30-05-2010, 05:44   #9
Av. Yavuz Şahin

Bir arkadaşımın silah ruhsatı alması için adli sicil arşiv kaydının da silinmesi gerekiyor diye uyarı alınca Asliye Ceza Mahkeme'sine Adli Sicil Kaydının silinmesi talepli dava açtık. Daha doğrusu davayı açmadan hakim bey bu taleplerin artık Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğü tarafından yerine getirildiğini söyledi. Bizde aşağıda örneğini verdiğim dilekçe ile talepte bulunduk.

Şu an arkadaşım silah ruhsatını aldı. Ama Adli Sicil İstatistik GEnel Müdürlüğü'nün cevabını görmedim. Arşiv kaydına da daha sonra bakmadım. Olay 4-5 ay kadar önce oldu. Ben arkadaşla görüşüp neticeyi buraya yazarım.

Dilekçe Örneği;

ADLİ SİCİL İSTATİSTİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE
ANKARA

../../.... tarihinde Cumhuriyet Başsavcılığı Adli Sicil Bürosu’ndan aldığım Adli Sicil Kaydında, adli sicil arşiv kaydımın olduğu ifade ediliyor. Mahkemece verilen hüküm üzerinden yaklaşık 7 sene geçmiştir.
Adli Sicil Kanunu çerçevesinde adli sicil arşiv kaydımın silinmesi talep ediyorum.
Gereğini arz ederim. ../../....

Saygılarımla...
Old 30-05-2010, 10:56   #10
üye14072

yavuz bey tebrikler
ben o yolda bir yıldır uğraşıyorum

sizin arşiv kaydına konu suç neydi
çek mi
başka bir şeymi
Old 30-05-2010, 11:20   #11
üye14072

ikametgah asliye ceza ya yazdım,
bakanlığa gönderdi
bakanlıktan bana,

hüküm mahkemesinden sildir
diye cevap geldi

hüküm mahkamalari biri izmir diğeri istanbul

devamı yukarda anlattığım gibi
Old 30-05-2010, 11:20   #12
üye14072

iyiki müvekkil bu forumu okumuyor

ne beceriksiz duruma düşerdim
Old 30-05-2010, 14:03   #13
üye14072

Varsayılan :)

mahkeme veya idari makamlara sunacağınız bir dilekçede
veya
işaretlerinin bulunması mümkünüdür

)
Old 30-05-2010, 14:12   #14
Av. Yavuz Şahin

Alıntı:
Yazan isim bulamadım
yavuz bey tebrikler
ben o yolda bir yıldır uğraşıyorum

sizin arşiv kaydına konu suç neydi
çek mi
başka bir şeymi

Suç: Kasten Yaralama
Old 21-01-2011, 15:18   #15
av.efsun

Valla çok şanslısınız yavuz bey!
çünkü yönetmelik açık, arşiv kaydının silinmesi için 80 yıl beklemek gerekiyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi