Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Belediye tarafından kesilen kaçak yapı para cezası

Yanıt
Old 29-12-2010, 17:12   #1
Avukaat

Varsayılan Belediye tarafından kesilen kaçak yapı para cezası

Değerli Meslektaşlarım,
bir konu hakkında görüşlerinize ihtiyacım olmuştur. Müvekkile encümen kararı ile 21.000TL para cezası kesilmiştir ve kaçak yapıya 30 gün içinde ruhsat alması gerektiğini tebellüğ edilmiştir. ancak bu cazaya karşı nereye itiraz edeceği belirtilmemiştir. Bende bir dilekçe ile yapılan tebligatın usulsüz olduğunu itiraz makamının gösterilmesi gerektiğini belediyeye bildirdim. Onlar itirazımı yerimde bulmadı ve yapılan işlemde bir yanlışlık olmadığı bana bildirdiler. Biza bu para alacağı ile ilgili herhangi bir takip başlatılmadı.

hkkımızda 3194 sayılı kanunun 42. maddesine göre kaçak yapıdan ceza kesilmiş. ancak bina 2001 yılında tamamlanmış ve o tarihtin bu yana da elektirik, su gibi hizmetler sağlanmıştır.

Cezanın idari para cezası olduğu kanaatindeyim. Bina bitim tarihinden bu yana 9 yıl geçtiği için bu bina ile ilgili olarak para cezasının zamanaşımına uğradığını düşünüyorum.

Sorunuma gelecek olursak;
1-Yanlış mı düşünüyorum
2-Cazaya karşı Sulh Ceza Mahkemesi'nde mi yoksa İdare Mahkemesi'ne mi itirazda bulunacağım.
3-Bu cezaya karşı itiraz süresinin başlagıcı hangi tarihtir?(encümen kararında ve diğer cevaplarda itiraz makamı gösterilmediği için bu sürenin başlamadığını düşünüyorum. Haksız mıyım?)

İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim
Old 06-01-2011, 00:15   #2
Av.Suna SOYDAŞ

Bu tür kaçak yapı para cezalarına karşı İdare Mahkemesinde iptal davası açılıyor. Süreniz normalde tebligattan sonra 60 gündür ancak siz belediyeye karar ile ilgili düzeltme talebi şeklinde idari başvuruda bulunduğunuzdan süreniz yazılı cevap verildikten veya 2 ay cevap vermez ise zımni red sayılacağından 2 ay sonra başlar . Bir dönem bu ür kaçak yapılara karşı kesilen para cezalarının iptali ile ilgili bir Anayasa Mahkemesi kararı vardı ve tüm cezalar iptal ediliyordu. Bulabilirsem son mevzuata bakar gene bilgi vermeye çalışırım.
Old 06-01-2011, 09:34   #3
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Avukaat
ancak bu cazaya karşı nereye itiraz edeceği belirtilmemiştir.
Encümen kararında başvuru mercii ve süresi belirtilmez fakat encümen kararının ekindeki itiraz hakları yazısında belirtilir. Müvekkiliniz size sadece encümen kararını getirdi ise ekinde itiraz hakları yazısı olup olmadığına dikkat ediniz.
Alıntı:
ancak bina 2001 yılında tamamlanmış
2001 yılında tamamlanan yapıya ceza kesilmez. Kabahatler Kanunu'nun nisbi para cezaları hakkındaki 20.maddesine göre soruşturma zamanaşımı 8 yıldır. TCK 184. maddesi nedeniyle uzatılmış zamanaşımı da 8 yıldır.

Ayrıca İmar Kanunu'nun 42.maddesi 17.12.2009 tarihinde yürürlüğe girdiğinden bu tarihten önceki eylemler için 42.maddeye göre ceza verilemez.
Alıntı:
2-Cezaya karşı Sulh Ceza Mahkemesi'nde mi yoksa İdare Mahkemesi'ne mi itirazda bulunacağım.
Bu konu henüz tartışmalıdır. Hem sulh ceza mahkemeleri hem de idare mahkemeleri kendilerini görevli saymaktadır. Henüz Uyuşmazlık Mahkemesinden karar çıkmamıştır. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=12133 (Bu adresteki 27.9.2010 ve 4.10.2010 tarihli mesajları okuyunuz)

Bu nedenle önerim:
15 günlük süre içinde sulh ceza mahkemesine başvurunuz. Sulh ceza mahkemesi kendini görevsiz sayarsa karardan itibaren 30 gün içinde idare mahkemesine gitmeniz mümkün. (Bakınız: İYUK madde 9) Sulh ceza mahkemesi kendini görevli sayarsa süreyi kaçırmamış olursunuz.

15 günlük süre geçti ise 60 günlük süre içinde idare mahkemesine başvurunuz.
Alıntı:

3-Bu cezaya karşı itiraz süresinin başlagıcı hangi tarihtir?(encümen kararında ve diğer cevaplarda itiraz makamı gösterilmediği için bu sürenin başlamadığını düşünüyorum. Haksız mıyım?)
Kabahatler Kanunu'nun 26.maddesine göre haklısınız. Teblig işlemi yanlış yapıldığından geçersizdir ve yeniden tebligat yapılmalıdır. Ancak bu haklılığınıza güvenerek dava açmamazlık yapmayınız. İdarenin ikinci hamlesi ödeme emri göndermek olacaktır. Ödeme emrine itirazınızda mahkeme önceki işleme ait tebliğ yanlışlığı konusunu göz önüne almayabilir.

Saygılarımla
Old 17-01-2011, 12:26   #4
ömergünay

Tebliğ işleminin eksik yapılması, idari işlemin iptalini gerektirmez. Kabahatler Kanununa aykırı işlem olduğunu gerektirir.Kanunu bilmemek mazeret sayılmaz. Özellikle idari davalarda vatandaşla-idare eşit konumda olmadıklarından şeklen geçersizlik iddiası sonuçsuz kalacaktır. Benimde bir davam var idi. Anayasa Mahkemesi anılan maddeyi iptal ettiği için,yasa koyucuda Anayasa
Mahkemesinin verdiği süre içinde yeni kural oluşturmadığı
için,bu süre içinde kalan para cezalarının ,kural olmadığı gerekçesi ile iptal etti.Ancak, anılan madde yenilenmiştir.Hukuka aykırı yapılaşma devam ediyor ise idare yeni yasaya göre tekrar idari işlem (para cezası) uygulayabilir.
İtiraz merciide İdari Mahkemelerdir.Saygımla
Old 17-01-2011, 21:07   #5
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan ömergünay
Özellikle idari davalarda vatandaşla-idare eşit konumda olmadıklarından şeklen geçersizlik iddiası sonuçsuz kalacaktır.
Bu tezinizin dayanaklarını ben merak etmiyorum ama idare mahkemesi hakimleri merak edecektir.
Old 25-01-2011, 23:03   #6
ömergünay

Üstadım,
Kış nüfusu 30.000 olan ilçenin yaz nüfusu 250.000 oluyomuş.Belediye personeli 30.000 kişiye göre ihdas edilmiş. Bu nedenle İdarenin işlemlerinde ki dikkat ve özenin vatandaşdan beklenen dikkat ve özen ile aynı olmasının beklenmesi mümkün değilmiş.Fiili imkansızlıkmış.
İşlemin aslını etkilemediğinden (?) geçersizliğin reddine
karar verilmeli imiş. Saygımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi