Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

içki banka borcu,aşırı baskı ve kıskançlık,ihtiyaçlarımızı karşılamıyodu,ayrıldım

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-08-2010, 08:02   #1
Konuk arife

Mutsuz içki banka borcu,aşırı baskı ve kıskançlık,ihtiyaçlarımızı karşılamıyodu,ayrıldım

ben 16 yaşında evlendim,eşim evin tek oğlu anne baba aşırı baskıcı ve otoliter benim ailemi sessiz ve pasif gördüler bende sessiz sindim kaldım eşimde sorumsuz sinirli zaman ilerledikçe evde tartışmalar ama benimle ilgili değil eşim sorumluluk almıyo eve para getimiyo diye babasıyla tartışmalar eşim alkol almayı çoğaltı bunların sonucuda eşimi zoruyla üskatta olan direye bizi ayırdılar dört katlı ev var anne,baba emekli ,ama ayrılınca benim hayatım heb berbat eşim 2 milyar aylık aldığı halde eve bakmıyo bankalardan para çekme sık alkol alma kıskançlık baskı ne düğün ne bayram iki ayda bir karşımahallede duran anneme onada saat tutuyorladı akşama kalsam anne ve babasından bir sürü laf ailesi biz size bakıyoz diye baskıyla bebeğimi görümceme verdiler sahip çıkamadım ilk çocuğum oğlumu kaynanam vermedi eşim borlarını ödedikleri için hiç sahip çıkmadı beni nasıl bir piskolojiye soktular bilmiyorum itiraz hakkın yok kızım görümcemde oğlul annesinde sevsen bile suç çok acı çektim 22 yıllın sonunda tv de kadın proğramlarından kadına verilen değer ve hakları dinledikçe güç kazandım artıkhiç bir şeyi çekmek zorunda olmadığımı anladım ama çok şey kaybettim 40 yaşındayım iki yıl oldu evi yanımdaki çocuklarımla terk ettim annemin yanına geldim nafaka davası açtım 500 nafaka alıyorum ben işe girdim liseyi bitiren kızım ve yanımdaki oğlum alışveriş merkezine işe girdi 270 güzel bir ev kiraladık sürekli beni tehtit ediyo hakaretler ediyo ama artık ondan korkmuyorum hemen polise şikayet ediyorum huzurumuzu bozmasına izin vermicem,benim size sormak istediğim boşanma açmış benimde kazanılmış nafakam var boşanmayı redmi etsem yoksa maddi ve manevi tazminatmı 22yıllık evliliğe ne kadar tazminat nasıl bir yol izleyeyim teşekkürler
Old 18-08-2010, 08:23   #2
Av. Can DOĞANEL

Sn. arife,
Açılan boşanma davasını red veya kabul etmek sizin vereceğiniz ve kimsenin karışamayacağı bir karardır. Boşanmak istiyorsanız bile onun açtığı davada size yönelttiği kusurları kabul etmemelisiniz. Davaya cevap vererek veya karşı dava açarak eşinizin kusurlu davranışlarını sıralayarak, onun kusurlu davranışları nedeniyle evliliğin yürüyemez hale geldiğini ve boşanmayı talep edebilirsiniz. Boşanmak istemiyorsanız yalnızca size yöneltilen kusurlu davranışlar neyse onlar yönünden savunma yapmanız ve bunların gerçekte olmadığnı ispatlamanız yeterlidir.

500,00TL nafaka bu davada da emsal alınacak ve aşağı yukarı aynı miktarlarda kalacaktır.

Maddi ve Manevi tazminat ise evliliğin kaç yıl sürmüş olduğuna göre değil, tarafların sosyal ve ekonomik durumlarına göre belirlenmektedir. Manevi tazminatta ise boşanmaya sebep olan olayların ağırlığının derecesine göre bir değerlendirme yapılır ancak yine ekonomik ve sosyal durum dikkate alınarak tayin edilir.

Bu süreçte bir Avukatın hukuki desteğinden yaralanmanızı tavsiye ederiz. maddi durumunuz elvermiyorsa bulunduğunuz yer Barosundan veya Baro temsilciliğinden yardım talep etmeniz mümkündür.
Old 18-08-2010, 17:38   #3
Konuk arife

bilginiz için teşekkür ben eşimin açtığı boşanma davasına delil olarak bankaların icra kağıtlarını,elektirik borç taksit borç taksit kağıdını,kızımın doğum raporunu yasal ollmayan yoldan aldıkları için ve kendi çocuklarım şahit olabilirmi şimdiden teşekkür ederim.
Old 19-08-2010, 09:40   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Tüm belirttiklerinizden delil olarak yararlanabilir, mahkeleye araştırılması ve dikkate alınması için sunabilirsiniz.

Ayrıca,çocuklarınız veya anne babanız dahil en yakın akrabalarınızın, komşularınızın, arkadaşlarınızın tanıklığından yararlanabilirsiniz.

Davada haklı olmak başka bunu ispatlayabilmek başka bir şeydir. Olumsuz bir durumla karşılaşmamak için davanızı bir avukat ile takip ediniz.

Maddi durumunuzun elverişsiz olduğunu kanıtlamanız halinde, davanızın bulunduğu yer il barosu, talebinizle size ücretsiz avukatlık hizmeti verecektir.

Saygılar,
Old 19-08-2010, 15:28   #5
Konuk arife

benim önemli sorunum kendimi ifade edemiyorum eşimle mahkemede karşıkarşıya gelince iki lafı bir araya getiremiyorum kalbimde çarpıntı başlıyor ellerim titriyor ürkek cevap veriyorum eşim okadar güzel yalan söylüyorki bense bakakalıyorum acaba yazılı ifade verebilirmiyim beni tehtit ediyor ağır hakaretler çocuklarım ve ailem korkma bişey yapamaz neyapabirim iyiki varsınız
Old 19-08-2010, 15:52   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

**Eşinizin suç teşkil eden eylemlerine karşı Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

**Ayrıca, ailenin korunmasına yönelik kanun kapsamında, en yakın aile mahkemesinden, eşinizin şiddete yönelik hareketlerine son vermesine, size ve çocuklarınıza yaklaşmamasına, sizleri iletişim araçları ile rahatsız etmemesine yönelik TEDBİR kararları alınması için başvurabilirsiniz. Bu başvurudan para alınmayacaktır.

Yine evinizden ve ev eşyalarından çocuklarınız ve sizin yararlanmanıza ilişkin karar verilmesini mahkemeden talep edebilirsiniz.

Aile Mahkemeleri YAZILI usulle çalışır. Zaten iddia ve açıklamalarınızı yazılı yapmalısınız.

Kendinizi ifade etmenin en iyi yolu duruşmalarda kendinizi avukat ile temsil ettirmektir.

Saygılarımızla,
Old 20-08-2010, 11:12   #7
Konuk arife

Mutlu

beni aydınlattınız teşekkür ederim bir soruma daha cevap verirseniz sevinirim benim eşim sigortalı dönersermaye ile birlikte 2 milyar üstü aylık alıyo hakim bize 500 nafaka verdi çünkü mahkemede 1 milyar alıyorum dedi dönersermaye göz önüne alınmıyomu.ben boşanma davasında tazminat talep edersem eşimin üzerine mal varlığı yok ama anne ve baba emekli 4 katlı evleri var 2 tane arsa var büyük oğlum babaannede duruyo bir şirkette 1 milyar aylıkla çalışıyo ben kiradayım 1 erkek 2 kız çocuğumla beraber eşin veremediğini hakim aileden alamıyomu
Old 20-08-2010, 12:05   #8
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Arife,

Eşinizin gerçekte maaşının veya gelirinin ne olduğunu siz kanıtlamalısınız. Tanık anlatımlarından ve eşinizin çalışması ile ilgili belgelerden yararlanabilirsiniz.

Eşinizin anne ve babasının mal varlıkları üzerinden, size boşanmaya bağlı bir hak verilmesi mümkün değildir.

Hukuki yardımı doğrudan almanız yararınzadır.Bununla ilgili yol gösterme yukarıda verilmiştir.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz!

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi