Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tebligat

Yanıt
Old 09-09-2004, 08:48   #1
Marmara24

Varsayılan Tebligat

İlk olarak yeni adli yılın tüm meslektaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.

Bir meslektaşımıza bir anonim ortaklığın fabrikasına ya da dağıtım deposuna vb.'ne, tüzel kişilik adına gelen tebligatın merkez adresine yapılmasının sağlanıp sağlanamayacağını sorduğumuzda, merkez adresinin tebliğ memuruna bildirilerek sağlanabileceği cevabını aldım, ancak tebligat kanununda, tüzük ve rehberde yaptığım araştırmalarda buna doğrudan cevaz veren bir hükme rastlamadım. Yaptığım araştırma sonucunda fabrika'ya veya temsil yetkisi sahibi çalışanlarımızın bulunduğu iş yerlerine yapılacak tebligatların, tebligatın merkez adresine yapılması gerektiği beyanı ile memura iadesi tebliğden imtina kapsamına gireceği neticesine ulaştım.

Acaba tebligatların yukarıda bahsedildiği şekilde merkeze tebliğini sağlayacak bir uygulama ya da buna cevaz veren fakat benim yorumlayamadığım bir hüküm var mı?

Resmi mercilerde ve ortaklığın sözleşmelerinde merkez adresi haricinde başka bir tebligat adresine yer verilmediğini belirtmek isterim.

Şimdiden teşekkürler,

Hoşçakalın,
Old 24-11-2004, 18:12   #2
AV.SERTANn

Hükmü şahıslara tebliğ selahiyetli mümessillerine ,bunlar birden ziyade ise yalnız birine yapılır.Bir tüzel kişilikte kimlerin yetkili olduğu o tüzel kişiliğin statüsünden(anatüzüğünden,senedinden)anlaşılır.bun un yanında imza sirküleri önem arz eder.

kendisine tebliğ yapılacak memur veya müstahdem hükmü şahsın o yerdeki teşkilatı veya personeli içinde vazife itibarıyla tebligatın muhatabı olan hükmü şahsın mümessilinden sonra gelen bir kimse veya evrak müdürü gibi esasen bukabil işlerde tavzif edilmiş bir şahıs olması gerekir.
Bunların da bulunmadığı tebliğ mazbatasında tespit edildiği taktirde tebligat oyerdeki diğer bir memur veya müstahdeme yapılır.Bu usul dışında yapılan tebligat geçersizdir.
Old 27-11-2004, 10:33   #3
Marmara24

Sayın Sertan,

Yanıtınız için teşekkürler. Ben de tebligat kanunu, yönetmeliği ve ilgili tüzüğü incelediğimde açıkladığım türde bir hareket tarzını mümkün kılan bir hüküm bulamadım, ancak fiiliyatta işlediğini gördüm.

Tekrar teşekkürler,

Hoşçakalın.
Old 09-12-2004, 15:42   #4
AV.SERTANn

tebligat neye ilişkin olarak yapılmışsa o işlemde tebligat açısından usulsüzlük olacağı için örneğin kesinleşmesi gereken bir karar usulsüz bir tebliğle kesinleşmeyecektir.örnekleri çoğaltmak mümkündür.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi