Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

TCK 86/3-b ve 53/1 maddeleri - Yaralama - Görev - Öz çocuk / üvey çocuk ayrımı

Yanıt
Old 29-05-2007, 14:44   #1
Av.Tevfik TATAR

Varsayılan TCK 86/3-b ve 53/1 maddeleri - Yaralama - Görev - Öz çocuk / üvey çocuk ayrımı

Öncelikle değerli meslektaşlarıma ve sitenin genel yönetimine saygılarımı sunar ve yorumları için şimdiden şimdiden teşekkür ederim.Olayı özetlemek gerekirse sanık gayri resmi kocasından olan 1-1,5 yaşlarında ki çocuğunu kasten yaralamaktan dolayı hakkında beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek şekilde yaraladığı iddiası ile 86/3-b ve 53/1 maddeleri gereğince cezalandırılması istemiyle sulh ceza mahkemesinde hakkında kamu davası açılmıştır.Söz konusu madde de öngörülen ceza miktarı ve yaralamanın nitelikli hal olması nedeniyle sulh ceza mahkemesinin değil asliye ceza mahkemesinin görevli olması gerektiği kanaatindeyim.Her ne kadar mağdur öz çocuğu olsa da bu durumun değişmeyeceğini düşünüyorum.Bu konuda meslektaşlarımın yorumlarını bekliyorum.
Old 29-05-2007, 17:54   #2
Defi-Def

suçtan zarar gören altsoy- üstsoy vs. den biri olması durumunda 86/3- a nın da uygulanması gerekir. bu durumda (3-b hali de dahil) görevsizlikle dosyanın bir üst mahkemeye gönderilmesini talep etmek yerinde olur düşüncesindeyim.
Old 29-05-2007, 21:56   #3
Av.Tevfik TATAR

Değerli meslektaşım öncelikle yorumun için teşekkür ederim.Ben gerekli bilgi ve mevzuatı buldum ve sulh ceza mahkemesinin görevli olduğu kanaatine vardım.5235 sayılı yasanın 10 ve 14 maddeleri bu konuyu düzenlemektedir.

SULH CEZA MAHKEMESİNİN GÖREVİ
Madde 10 - Kanunların ayrıca görevli kıldığı hâller saklı kalmak üzere, iki yıla kadar (iki yıl dahil) hapis cezaları ve bunlara bağlı adli para cezaları ile bağımsız olarak hükmedilecek adli para cezalarına ve güvenlik tedbirlerine ilişkin hükümlerin uygulanması, sulh ceza mahkemelerinin görevi içindedir.
MAHKEMENİN GÖREVİNİN BELİRLENMESİ
Madde 14 - Mahkemelerin görevlerinin belirlenmesinde ağırlaştırıcı veya hafifletici nedenler gözetilmeksizin kanunda yer alan suçun cezasının üst sınırı göz önünde bulundurulur.
saygılarımla.
Old 30-05-2007, 11:31   #4
Defi-Def

Sayın meslektaşım aslında aktarmış olduğunuz maddeler de olayınız açısından Asliye Hukuk mahkemesinin görevli olduğunu gösteriyor.Zira ağırlaştırı hallerin yokluğu halinde bile yani salt 86/1 durumunda 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Yeniden göz atabilirseniz tekrar değerlendirelim.
Old 30-05-2007, 11:35   #5
Defi-Def

Şimdi farkettim Asliye Hukuk yazmışım onu hemen Ceza olarak değiştiriyorum.
Old 30-05-2007, 11:55   #6
Av.Tevfik TATAR

Değerli meslektaşım, her ne kadar olayda iki tane ağırlaştırıcı neden varsa da iddianamede sadece 86/3-b tatbiki istenilmiştir.Bildiğiniz üzere mahkeme iddianamade gösterilen maddelerle yetinir ya da iddianameyi iade eder.Söz konusu iddianame kabul edilmiş ve dava açılmıştır.Tatbiki istenilen 86/3-b maddesi de her ne kadar birinci fıkraya atfen 1 yıldan üç yıla kadar hapis cezası öngörmüş ise de suça konu eylem neticesinde mağdur basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek şekilde yaralandığı için 86/2 madde gereğince temel ceza 4 ay ile bir yıl üzerinden yargılama yapılacaktır.Görev ayrımı da temel ceza üzerinden belirlendiği için de sulh ceza mahkemesinin görevli olduğu kanaatine vardım.Bir yönden sizin söylediklerinizi de düşünerek bir daha araştırma gereği duydum.Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi