Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kamulastirma

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-12-2002, 21:22   #1
twilightx

Varsayılan Kamulastirma

Yurt disinda yasiyorum. Turkiyede sahibi oldugum arsanin karayollari tarafindan kamulastirilacagina ve bu konuda pazarlik yapilmasi icin Turkiyedeki adresime gonderilmis davet mektubunu aldim. Fakat pazarlik toplantisina katilamadim.
Bu toplantiya katilmadigim icin hangi haklarimi kaybettim?
Toplantiya katilmadigim icin o tasinmaz artik kamulastirilmis oldu mu?
Pazarlik toplantisindan sonra karayollari ne yapacak?
Tasinmazin bedeli neye gore belirlenecek ve bu bedel dusuk cikarsa benim ne yapmam gerekir?
Old 08-02-2003, 21:34   #2
esra kayabınar

kamulaştırma işlemi idare tarafından kamu yararı amacıyla yapıldığı için ne yazıkki gerçek kişilerin 'neden benim malım kamulaştırılıyor ' itirazı yeterli olmuyor. itiraz edebilmeniz için ancak şekli usuli ya da yetki yönünden bir nedenle hukuka aykırılık olması gerekir. bu durumlarda kamulaştırma işleminin iptali istemiyle idare mahkemesine başvurabilirsiniz. ancak kamulaştırma kanununda yapılan yeni değişikliklere göre bu süreç şu şekilde: idarenin taşınmazın bulunduğu yerdeki asliye hukuk mahkemesine bedelin tespiti için başvurması üzerine size asliye hukuk mahk. tarafından yapılan tebligat yada gazete ilanından itibaren 30 gün içinde kamulaştırma işleminin hukuka aykırılığını ileri sürerek idari yargıda dava açabilirsiniz. bu durumda idare mahk yürütmeyi durdurma kararı alırsa asliye hukuk mahk. de bu durumu bekletici sorun yapar yani bekletir. ancak yeni düzenlemeye göre artık işlemin idari yargı yönünden kesinleşmesine luzum olmadan taşınmazın mülkiyeti idareye geçebildiği için eğer idari yargı yürütmeyi durdurmazsa mülkiyet idareye geçebilir.
Ayrıca bedel için de şunları söyleyebilirim ; yine kamulaştırma kanunun yenilenen bir maddesi uyarınca satın alma usulu de uygulanmaya başladı; buna göre kıymet taktir komisyonlarınca belirlenen tahmini bedel belirtilmeksizin bedelin taksitle yada peşin ödenmesi yada pazarlıkla satın alma yada trampa usulunun uygulanması yoluyla devralmak istediğini idare malike bildirir. siz ya da yetkili temsilciniz 15 gün içinde (yazının size tebliğinden itibaren)sözkonusu malın trampa satın alma taksit peşin.. vs yöntemlerle devir isteği ile idareye başvurduğunuz taktirde pazarlık görüşmeleri yapılır. başvurmazsanız idare tüm bilgi ve belgelerle asliye hukuk mahkemsine başvurur ve kamulaştırma bedelinin taksitle yada peşin.. ödenmesi suretiyle idare adına tapuda tesciline karar verilmesini talep eder. biraz önce belirttiğim gibi eğer hukuka aykırılık nedeni ile idare mahkemesine başvurursanız ve yürütmeyi durdurma kararı verirse asliye hukuk mahkemesi bekletici sorun olarak görür ve karar vermez ama hukuka aykırılık tespit edilmez ya da yürütmeyi durdurma kararı alınmazsa asliye hukuk mahkemesi taşınmazın tapuda idare adına tesciline karar verir
Old 09-02-2003, 12:39   #3
twilightx

Esra Hanim
mesajiniz icin tesekkur ederim. Ben kamulastirmaya itiraz etmiyorum. Cunku o bolgede bir cok arsa kamulastiriliyor ve yol yapimi icin baska yerde yok.
Ben kamulastirma idaresine Belcikadan bir mektup yazdim. Henuz yanit verilmedi. pazarlik toplantisina katilamadigimdan ne kadar para teklif ettiklerini bilmiyorum, mektubumda kendime gore bir fiyat teklif ettim. Benim sormak istedigim idare ile fiyat konusunda anlasamazsak istedigim fiyati kendilerine nasil kabul ettirebilecegim. Yurtdisinda oldugumdan belkide asliye mahk.deki durusmalara katilamayacagim bu davanin seyrini etkiler mi? Ne yapmam gerekir?
Old 01-03-2003, 19:13   #4
esra kayabınar

Asliye hukuk mahkemesi başvuru tarihinden itibaren en geç 30 gün sonrası için bir duruşma günü belirliyor ve size meşruhatlı bir davetiye tebliğ etmesi gerekiyor.sanrım yurt dışında olmanız nedeniyle bu elinize ulaşmadı, bilemiyorum bu durumda da ilan yoluyla tebligat yapılmış olmalı.Bu davetiye ya da davetiyede kamulaştırılacak taşınmaz ile ilgili tapu kayıtları vs.. ve bu tebligattan itibaren 30 gün içinde kamulaştırma işleminin iptali istemiyle idari yargıda, maddi hataların düzeltilmesi istemiyle de adli yargıda dava açabileceğiniz , hangi idareyi hasım gösterebileceğiniz, kamulaştırma bedelinin hangi bankaya yatırılacağı vs... konularda bilgi veriliyor. ayrıca konuya ve taşınmazın değerine ilişkin tümsavunma delillerinin tebliğ tarihinden itibaren mahkemeye yazılı olarak bildirilmesi gerektiği hususlarında bilgi veriliyor. daha sonra asliye hukuk hakimi duruşmada önce tarafları bedel konuusnda anlaşmaya davet ediyor. eğer bu anlaşmaya varılmazsa hakim keşif yoluyla yada bilirkişi incelemesi ile bedeli tespit ediyor. kamulaştırma kanunun ilgili maddeleri değişmeden önce bedel artırımı davası açabiliyordunuz ancak şuan bedele ve tapuda ferağ verilmesine asliye hukuk mahkemesi karar veriyor. taşınmazın idare adına tesciline karar verilmesi kararı kesin bir karar ve bunu temyiz edemezsiniz zaten siz de bunu biliyorsunuz ve öyle bir düşünceniz yok, sizin öğrenmek istediğiniz asıl konuda yani bedel konuusnda ise mahkeme kararını temyiz edebilirsiniz. yani temyiz hakkınızı kullanarak hakkınızı koruyabilirsiniz. kendinizi bir avukat aracılığıyla temsil ettirmenizi veya bu konuyla kendiniz ilgilenmenizi rica ediyorum, ancak aradan uzun zaman geçti. şuan hangi aşamada olunduğu konusunda bir bilgim yok. sizin işlemin hukuka aykırılığı ile ilgili bir itirazınız olmadığını gördüğüm için idari yargıda herhangi bir iptal davasına sanırım gerek yok; ancak yetki, şekil, konu, maksat yönünden bir hukuka aykırılık varsa dilerseniz iptal davasını da açın tabi size gönderilen davetiyede belirtilen süre geçmemişse. umarım bu sefer yardımcı olabilmişimdir...
Old 02-03-2003, 19:42   #5
twilightx

cok tesekkur ederim detayli aciklamalariniz icin. gercekten cok faydali oldu. Henuz idareden bir cevap gelmedi.
SImdi sormak istedigim konu tebligatla ilgili. Tapuda belcikaya gelmeden once turkiyede yasadigim evin adresi gorunuyor. Yani babamin evi. Ilk mektuplarinida buraya gondermislerdi babam bana gecde olsa haber vermisti. Ben kendilerine gonderdigim mektupta belcika adresimi verdim. Fakat mektubum resmi bir mektup degildi yani yurt disinda noterlik islemlerini yerine getiren konsolosluk araciligiyla gonderilmis degildi.
Simdi asliye mahkemesi bu mektubu tekrar turkiyedeki adrese gonderse ve babam postaciya belcikadaki adreste ikamet ettigimi soylese mahkeme bunu belcikaya gondermek zorundamidir? yoksa belcikaya gonderilmesi icin tapuda belcikadaki adresim yazmalimiydi?
Old 20-03-2003, 21:27   #6
esra kayabınar

açıkçası ben bu konuda birşey söylemek istemiyorum çünkü bu konuda çok bilgi sahibi değilim, diğer site üyeleri özellikle avukatlardan sorunuzu yanıtlamasını rica ediyorum. benim düşüncem usulsuz bir tebliğ var çünkü evde bulunan temyiz kudretine haiz anne, babanın... tebligatı kabul etmeleri için sizinde devamlı suretle orada yaşıyor olmanız gerekir. bu şekilde düşünüyorum ama sizi yanıltmak istemem. iyi günler

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04742599 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.