Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Takip Açıldıktan Sonra Ihtiyati Haciz

Yanıt
Old 19-02-2007, 14:37   #1
avukat2007

Varsayılan Takip Açıldıktan Sonra Ihtiyati Haciz

Merhaba,
Kambiyo senetlerine özgü takip yaptık, ancak borçluya da cirantaya da tebliğ edilmedi.Bir Gayrimenkul tespit ettik cirantanın üstüne kayıtlı ,bunu yazışmalardan öğrendik. Ciranta ile keşideci ( bunlar baba oğul) aynı evde yaşıyor ama cirantaya gönderdiğimiz tebligat parçası dosyaya dönmadi. Bila olduğunu PTT' nin web sitesinden öğrendik. parça dönmesi için yazı yazdık ona da cevap gelmedi henüz. Yani borçluların nerde olduğunu biliyoruz ama işlem yapamıyoruz.
Benim öğrenmek istediğim dosya şu aşamadayken ihtiyati haciz kararı alınabilir mi.
Şimdiden teşekkür ederim.
Old 19-02-2007, 14:42   #2
ares139

Çok kısa cevap vercem.Dosya üzerinden ihtiyati haciz alabilmeniz için 1.borçluya/lara tebligatı henüz göndermemiş 2.Gönderilmiş ise tebligatın/ların bila dönmesi gerekir.Aksi halde ihtiyati haciz alamazsınız.Yani ihtiyati haciz alamazsınız.Saygılarımla
Old 19-02-2007, 15:10   #3
Av.Turhan Demiroğlu

Görüş:
"Henüz kesin haciz isteme hakkının doğmadığı bir anda,
-şartları varsa- ihtiyati haciz talebinde bulunmayı önleyecek bir hukuki engel olmamak lazım" diye düşünüyorum. Saygı ile...
Old 19-02-2007, 15:25   #4
Viyola

Merhaba,
Takibe geçtiyseniz,tebligat parçalarının dönüşünü beklemeden ihtiyati haciz kararı alabilirsiniz.Hemen başvurun derim.
Old 19-02-2007, 21:37   #6
concept

Varsayılan Alınabilir. Benim başımdan benzer olay geçti

İki defa uyguladım. Olumlu sonuç aldım. İkisin de de kambiyo takibinde bulunmuştum. Daha sonra ihtiyati haciz başvurusunda bulundum. Mahkeme; söz konusu icra dosyası infaz için geçerli olmak üzere diyerek ihtiyati haciz kararı verdi.
Old 19-02-2007, 22:35   #7
Av. Yasin ÖZÇELİK

İhtİyatİ Hacİz Karari Alinmasinda Sakinca Yok. Alinabİlİr
Old 27-08-2007, 16:11   #8
hidayet

Değerli üyeler konu tartışılalı uzun zaman geçmiş ama aynı konu ile ilgili olarak uygulama açısından şunu sormak istiyorum;kam.senedine dayalı takipten sonra tebligat yapılmadan yada bila tebliğ döndüğünde mahkemeden aldığımız ihtiyati haciz kararının infazı mevcut icra dosyası üzerinden mi yapılıyor?Yoksa yeni takip açıp,mevcut dosya bu dosyanın içine mi giriyor zira mahkeme bu dosyaya göre karar verecek.Yeni bir dosya açılması gerekir diye düşünüyorum ancak uygulamada henüz bu yönde işlem yapmadığım ilk kez yapacağım için tecrübesi olan meslektaşların bilgi vermesini rica ediyorum.Saygılarımla...
Old 27-08-2007, 17:37   #9
Av.Ayse E.

uygulamada...i.haciz kararını esas dosyaya ıbrazı ile i.haciz işlemi uygulanıyor..dosya bu karara gore hesaplanıyor....yani yeniden bir takip acılmıyor aynı dosya uzerınden devam edılıyor....yenı bır takıp acılırsa derdestlık ıtırazı olusabılır...saygılarımla...
Old 28-08-2007, 09:08   #10
ahmetyılmaz

uygulamada , takip açıldıktan sonra talep edilen ve karar verilen ihtiyati haciz kararları aynı icra dosyası üzerinden infaz edilmektedir
Old 04-05-2008, 00:12   #11
yeni_hukukcu

ihtiyati hacizin şartalarından bahsedilmiş hep, peki bu şartlar neler acaba bunlarıda anlatıp aydınlatabilir misiniz bana? dilekçe yazılırken hep mal kaçırma olasığı deniyor ama bu dosyadan neye göre anlaşılıyor, bunun doğru olduğu nerden anlaşışılıyor bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim... yeni avukattan saygılarla...
Old 04-05-2008, 00:47   #12
Yönetmen

İhtİyatİ Hacİz Karari Alinmasinda Sakinca Yok. Alinabİlİr.Çünkü ihtiyati haciz dilekçenize ptt nin internet sitesinden yaptığımız araştırmalar neticesinde tebligatın yapıldığını yazdığınız anda ihtiyati haciz kararı alabilirisniz...Saygılar..
Old 04-05-2008, 02:11   #13
Ali Tekin

Alıntı:
Yazan yeni_hukukcu
ihtiyati hacizin şartalarından bahsedilmiş hep, peki bu şartlar neler acaba bunlarıda anlatıp aydınlatabilir misiniz bana? dilekçe yazılırken hep mal kaçırma olasığı deniyor ama bu dosyadan neye göre anlaşılıyor, bunun doğru olduğu nerden anlaşışılıyor bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim... yeni avukattan saygılarla...

Muaccel alacaklar açısından borcun vadesi gelip ödenmemiş olması ve karşılığında bir rehin (teminatın) olmaması ihtiyati haciz kararı almak için yeterlidir. Alacaklı sadece alacağının vadesinin geldiğini ve karşılığında bir teminatın olmadığını ispatla yükümlüdür. Uygulamada bir çok dilekçede borçluların mevcudunu azaltmaya çalıştığı/mal kaçırdığı gibi sebepler yazılıyor ihtiyati haciz dilekçelerine. Şahsen ben bunu gereksiz buluyorum. Muaccel alacaklar açısından böyle bir şart veya ispat yükü koşulmamıştır. Alacağın vadesi geldiyse ve karşılığında bir rehin yoksa kararın verilmesi gerekir. Kaldıki her ihtiyati haciz bir icrai hacize gebedir

Müeccel (vadesi gelmemiş) alacaklar açısından ise; borçlunun Türkiye'de ikametgahının bulunmaması veya mallarını gizlemeye/kaçırmaya çalışması veya kaçırmış olması şartı aranır. Fakat bu ikinci durumda alacaklının bunu ispat etmek zorundadır. Buradaki ispat derecesi inanılır derecede ispat olup, mahkemeler fazla sert davranmamaktadır.

Yeni stajyer avukattan sevgilerle
Old 03-12-2008, 13:24   #14
Aybüke Kağan

Varsayılan icra harçları ve vekalet ücreti dahil olarak ihiyati haciz kararı verilir mi?

çeke dayalı icra takibi yaptık.Tebligat parçası dönmedi ve borçlunun kaçacağı yönünde duyum aldık.Bu durumda ihtiyati haciz kararı almayı düşünüyorum.

Merak ettiğim; ihtiyati haciz kararı sadece çek bedeli için mi verliyor?yoksa icra takibindeki tahsil harcı ve vekalet ücreti dahil olarak ihtiyati haciz kararı almak mümkün mü?
Teşekkürler.
Old 05-12-2008, 14:28   #15
ahmetyılmaz

ihtiyayi haczi çek bedeli üzerinden alabilirsiniz.saygılar
Old 06-12-2008, 14:02   #16
avden

Varsayılan elbette alabilirsiniz

kambiyo senetlerine mahsus haciz yolu ile takibe geçtikten sonra mahkemeden ihtiyati haciz kararı almanıza engel bir durum yok. ancak hakimler icra dosyasını görmek isterler. veya icra dosyasından tebligatın yapılamadığına dair derkenar isterler. saygılarımla
Old 21-02-2018, 11:23   #17
because I am him

Merhaba Sayın Meslektaşlarım,

Müvekkil'in bulunduğu yerde çeke dayalı icra takibi başlattık. Borçlu yetkiye itiraz etti. Bu itirazın neticelenmesi, dosyanın yetkili icra müdürlüğüne gönderilmesi vs. 1 aylık bir zaman kaybına neden olacak. Bu arada Borçlu'nun evinin olduğunu ve bunu satışa çıkardığını öğrendik.

Sorum şu, yetkili mahkemeden ihtiyati haciz istesem kararı alabilir miyim? Mahkemeye çek aslının icra müdürlüğünde olduğunu çekin getirilmesi için tarafımıza elden takip yetkisi verilmesini talep etmeyi düşünüyorum.

Kararı alabilirsem de, esas takipten bağımsız olarak yetkili icra müdürlüklerinde kararı tevziye götürüp icrasını istemeyi düşünüyorum. Sizin yorumunuz nedir?

Vakit ayırıp cevap yazabilecek meslektaşlara çok teşekkür ederim.

Saygı ve selamlarımla,

AA
Old 21-02-2018, 13:12   #18
Av. Yakup AYDIN

Alıntı:
Yazan because I am him
Merhaba Sayın Meslektaşlarım,

Müvekkil'in bulunduğu yerde çeke dayalı icra takibi başlattık. Borçlu yetkiye itiraz etti. Bu itirazın neticelenmesi, dosyanın yetkili icra müdürlüğüne gönderilmesi vs. 1 aylık bir zaman kaybına neden olacak. Bu arada Borçlu'nun evinin olduğunu ve bunu satışa çıkardığını öğrendik.

Sorum şu, yetkili mahkemeden ihtiyati haciz istesem kararı alabilir miyim? Mahkemeye çek aslının icra müdürlüğünde olduğunu çekin getirilmesi için tarafımıza elden takip yetkisi verilmesini talep etmeyi düşünüyorum.

Kararı alabilirsem de, esas takipten bağımsız olarak yetkili icra müdürlüklerinde kararı tevziye götürüp icrasını istemeyi düşünüyorum. Sizin yorumunuz nedir?

Vakit ayırıp cevap yazabilecek meslektaşlara çok teşekkür ederim.

Saygı ve selamlarımla,

AA

Sayın meslektaşım,

Takibe koyulmuş olan senet için ihtiyati haciz kararı alabilirsiniz. Senet aslının hangi dairenin hangi dosyasında olduğunu bildirerek oradan celbini talep edin. Mahkeme icra dairesinden senet aslını isteyerek inceler ve kararını verir.

Yetki hususunda ise şu karar açıklayıcı:

T.C.
YARGITAY
HUKUK GENEL KURULU
ESAS NO. 2013/12-476 -
KARAR NO. 2014/5
KARAR T. 15.01.2014

Uyuşmazlık, ihtiyati haciz kararını veren mahkemenin bulunduğu yer icra dairesinin icra takibi yönünden yetkili olup olmadığına ilişkindir. HUMK’nın 12. maddesinde, ihtiyati hacizden sonra haciz kararının dayanağı olan alacak davasının, haciz kararını veren mahkemede açılabileceği belirtilmiştir. İhtiyati haciz kararını veren yerde bulunan icra dairesinde İİK’nun 50. maddesi yollaması ile icra takipleri başlatılabilmekteydi. Ancak 1086 sayılı HUMK’nın 12. maddesinin karşılığı 6100 Sayılı HMK da bulunmadığından, ihtiyati haciz kararının uygulanmasından sonra bu kararı veren mahkemenin bulunduğu yer icra dairesi, sırf o yer mahkemesinde ihtiyati haciz kararı verilmesi nedeniyle yetkili hale gelmeyecektir. İcra dairesinin yetkisinin HMK’nın genel yetki kuralları uyarınca belirlenmesi gerekir. Borçluların ikamet adresi yerine icra takibinin başlatıldığı ve ihtiyati haciz kararı alınan yer İcra Müdürlüğü işbu takip yönünden yetkisizdir. İcra takibi yetkisiz icra dairesinde başlatıldığından yetki itirazının kabulü hukuku uygundur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi