Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Yaş Sınırı ...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-05-2002, 16:17   #1
nus

Varsayılan Yaş Sınırı ...

Yargıtay 1. Başkanı Haziran 2002'de " Yaş haddinden" emekli oluyor.

Yargıçlar da aynı nedenle emekli olmak zorunda.

Belli bir yaşı geçmiş insanın tapudaki alım satım vb. işleri için tapu müdürü devlet hastanesinden tam teşekküllü rapor istiyor.

Vasiyette bulunurken de noter akıl raporu ...

Tasarruf ehliyeti Yaş konusunda gerekçe ise
Başbakanlar, bakanlar için böyle bir yaş sınırı yok mu ?

Bu hukuksal farklılığın gerekçesi ne olabilir ?
Old 12-09-2002, 20:45   #2
Cest la vie

Varsayılan oy vermeye gidiyoruz..

Seçimlerin yaklaştıgı ve milletvekili aday listelerinin kesinleştiği bu günlerde bile bunu sorgulayan yok ne yazık ki..

Milletvekili olabilmek için 30 yaşını doldurmus olmak şart. Çünkü 30 yaşın altındakiler yeterli tecrübeye sahip değil. Peki ya yeterli tecrübeye sahip olup da yaşadıgı tecrübeleri hatırlayamayacak durumda olanlar?

İlkokul mezunu olmak, milletvekili olabilmek için yeterli. Çünkü milletin her kesimi temsil edilmeli. Peki önemli olan temsil edilmek mi yoksa "iyi bir şekilde temsil edilmek" mi?

Bizim seçtiğimiz insanlar milletvekili olacak diyorlar. Partilerin milletvekili adaylarını,sıralarını kendi seçtikleri yöntemlerle düzenledikleri ve bize sadece ilkesini beğendiğimiz partiye oy vermenin düştüğü bir sistemde meclise seçilmiş milletvekillerini biz mi seçmiş oluyoruz?

Sırf bu nedenlerle bu seçimde çogumuz ilkeleri düşünmeden inatlaşma uğruna oy kullanacagız... Koalisyonsuz bir hükümetse sadece bir hayal olarak kalacak gibi..

Hadi, koalisyon olsun, ona da razıyız, peki ama birbirine tamamen zıt partilerin koalisyon çabaları?
Biz neden oy veriyoruz?
Old 13-09-2002, 10:19   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan Paradoks-Bilmece-Bulmaca=Türkiye'de Demokrasi!

Sayın Ahu,

Tespitlerinde haklısın. Mevcut ve doğru olan tespitinize bir de tersten yaklaşalım:

Demokrasiyi tabana yayalım, yani Parti Genel Merkezi İl ve İlçe teşkilatlarının belirlediği adayları Meclise göndersin diyelim..Önseçim olsun!

İşin gerçeğini bilmek lazım, ben bilmiyordum araştırdım,öğrendim..

İl ve İlçe teşkilatlarında bulunan yönetim kurulu üyeleri - delegeler teşkilata hakim bir yada bir kaç kişinin yakın adamı, neredeyse çalışanı durumunda... bağımsız ve özgür irade taşıyamayan kişilerden müteşekkil bir heyet... bu kişiler, patronları ne derse ona biat ediyor! yani seçilecek kişiler bir yada iki kişinin dudakları arasındadır.. Parti Genel Merkezleri olayı bildiğinden neredeyse hiç bir ilde teşkilat adaylarına itibar etmiyor, kendisi belirliyor bu nedenle hatalar da olabiliyor!

Bu yaklaşım ve gerçek ortada iken demokrasi, biz halka nasıl indirgenecektir? Mümkün müdür bu?

Çözüm: Partiye üye olan herkesin aday belirlemede etkin olması yani oy kullanabilmesindedir.. başka yolu yok bunun.. ama ülkemizdeki sistem buna engeldir... ayrıca özellikle küçük illerde
akil adamlar heyeti oluşturulmalıdır ve bu heyet hizmete odaklanmış insanlardan oluşturulmalı ve aktif baskı grubu çıkarılmalıdır..

Olmuyorsa, olmalıdır !!!

Saygılarımla..

Av. Mehmet Saim Tikici
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi