Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

CMK avukatlığı hakkında deneyimler/dikkat edilmesi gerekenler/tavsiyeler

Yanıt
Old 02-09-2014, 13:16   #61
just4kick

Merhaba arkadaşlar, şöyle bir sorum olacak. Bağlı olduğum kurumda çalışırken, CMK yapıp makbuzu vergi açılışı yapmış bir arkadaşım adına kestirebiliyor muyum? Yani makbuz ve ödeme için illa makbuz kesenin yanında SGK'lı çalışıyor olmak mı gerekir? Teşekkürler.
Old 03-09-2014, 08:01   #62
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Merhaba arkadaşlar, şöyle bir sorum olacak. Bağlı olduğum kurumda çalışırken, CMK yapıp makbuzu vergi açılışı yapmış bir arkadaşım adına kestirebiliyor muyum? Yani makbuz ve ödeme için illa makbuz kesenin yanında SGK'lı çalışıyor olmak mı gerekir? Teşekkürler.
Sayın just4kick;

Usule uygun bir işlem olup olmadığını bilmiyorum ancak, vergi açılışımı henüz yapmadığım dönemde (2007-2008 yıllarında) dediğiniz şekilde, SGK'lı olarak yanında çalışmadığım bir meslektaşım adına makbuz kestirmiştim.

Umarım bu mesajımla risk almamışımdır.

Saygılarımla..
Old 11-09-2014, 15:33   #63
just4kick

2007-2008'den bu yana herhangi bir durum yaşanmadığına göre bundan sonra da sorun olmaz umarım. Saygılarımla.
Old 01-12-2015, 12:11   #64
AV.SAFİYE

Soruşturma aşamasında görevli olduğum dosyaya kovuşturma aşamasındada atandım.Ancak dosyayı incelediğimde farklı avukatlar vekalet vermiş dolayısıyla görevim son buluyor ama bununla ilgili baroya bir dilekçe mi vermeliyim yoksa duruşmaya kadar beklemeli mi??
Old 01-12-2015, 12:24   #65
Stj. Av. Oya

Alıntı:
Yazan AV.SAFİYE
Soruşturma aşamasında görevli olduğum dosyaya kovuşturma aşamasındada atandım.Ancak dosyayı incelediğimde farklı avukatlar vekalet vermiş dolayısıyla görevim son buluyor ama bununla ilgili baroya bir dilekçe mi vermeliyim yoksa duruşmaya kadar beklemeli mi??

Duruşmaya kadar beklemeniz gerekiyor, zira bu arada o avukatlar da dosyadan çekilebilir, siz yine zorunlu müdafi olursunuz. Duruşmaya çıkıp CMK zorunlu müdafi olduğunuzu belirtin, eğer atandığınız kişinin özel müdafii gelmişse "...kişinin özel müdafii geldiğinden CMK'dan atanan Av. .... (Siz)...'in görevi sona ermekle duruşma salonundan çıkarıldı." diye zapta yazdırın. Sonra o zabıttan bir suret alın mutlaka (hatta aslı gibidir olsun) CMK ücretinizi talep ederken bu zaptı verip görevim bitti tam ücret talep ediyorum diyebilirisiniz.
Old 07-12-2015, 17:16   #66
AV.SAFİYE

Varsayılan cmk kovuşturma evrakları

CMK evraklarını teslim ederken; kovuşturma aşamasında bir dosyaya savunması alınamadığı için yakalama çıkartılmış ve bu şekilde ifadesi alınmıştır.OCAS sisteminde dosya numarası olarak hangisini giricem? Zaten değişik iş dosya numarası sistemde mevcut
Old 06-01-2017, 21:54   #67
Av.Veysi ÇETİN

Öncelikle bu konuyu açan ve devamında bilgi birikimini ve tecrübesini bizlerden esirgemeyen meslektaşlarıma teşekkürü borç bilirim.
Bu başlık altında meslektaşların tecrübelerin ve tavsiyelerini sürekli paylaşmalarını rica ediyorum.Ki sizlerin öneri ve tecrübeleri benim gibi yeni mesleğe başlamış ve CMK sistemine dahil olmuş avukatlar için eminim ki yol gösterici olacaktır.
Son olarak ilk defa aldığım CMK soruşturmasındaki durumu izah etmeye çalışacağım.
Şöyle ki; cinsel istismara maruz kalmış daha 15 yaşını doldurmamış mağdur kız çocuğunun vekiliyim.Kız yaklaşık 3 ay evvel imam nikahı ile evlen-miş(dirilmiş).Şüpheli ise tahmin edeceğiniz üzere kocasıdır.Kız ile harici konuşmamız da kendi rızası ile evlendiğini ve kocasını çok sevdiğini ve yaşının babası tarafından nüfusa küçük kaydedildiğini ve kızın da dış görünüş itibariyle 18-19 yaşında gösterdiğini söylemek isterim.
-Ben de vekil avukat olarak kızın yüksek menfaatinin korunması gerektiğini ve bundan ötür de kızın kemik yaşının tespit edileceği ana kadar şüpheli kocasının tutuklanması gerektiğini ve ek olarak da anne ve babasının da şüpheli olarak ifadesine başvurulmasını beyan formuna geçirdim.Acaba ne kadar doğru yaptım.Neler yapmam gerekirdi.
Old 07-01-2017, 12:27   #68
Semender33

Alıntı:
Yazan Av.Veysi ÇETİN
Öncelikle bu konuyu açan ve devamında bilgi birikimini ve tecrübesini bizlerden esirgemeyen meslektaşlarıma teşekkürü borç bilirim.
Bu başlık altında meslektaşların tecrübelerin ve tavsiyelerini sürekli paylaşmalarını rica ediyorum.Ki sizlerin öneri ve tecrübeleri benim gibi yeni mesleğe başlamış ve CMK sistemine dahil olmuş avukatlar için eminim ki yol gösterici olacaktır.
Son olarak ilk defa aldığım CMK soruşturmasındaki durumu izah etmeye çalışacağım.
Şöyle ki; cinsel istismara maruz kalmış daha 15 yaşını doldurmamış mağdur kız çocuğunun vekiliyim.Kız yaklaşık 3 ay evvel imam nikahı ile evlen-miş(dirilmiş).Şüpheli ise tahmin edeceğiniz üzere kocasıdır.Kız ile harici konuşmamız da kendi rızası ile evlendiğini ve kocasını çok sevdiğini ve yaşının babası tarafından nüfusa küçük kaydedildiğini ve kızın da dış görünüş itibariyle 18-19 yaşında gösterdiğini söylemek isterim.
-Ben de vekil avukat olarak kızın yüksek menfaatinin korunması gerektiğini ve bundan ötür de kızın kemik yaşının tespit edileceği ana kadar şüpheli kocasının tutuklanması gerektiğini ve ek olarak da anne ve babasının da şüpheli olarak ifadesine başvurulmasını beyan formuna geçirdim.Acaba ne kadar doğru yaptım.Neler yapmam gerekirdi.

Olması gerekini yapmışsın. Gerçek yaşının tespitine kadar yaşının 15 olduğunu varsaymak kanunen ve vicdanen en doğrusu.
Old 09-01-2017, 13:06   #69
Kyplz

Merhaba Sayın Meslektaşlarım,

İstanbul Barosu tarafından düzenlenen CMK meslekiçi eğitimi almış bulunmaktayım fakat henüz listeye kaydımı gerçekleştirmedim.
Soruşturma ve kovuşturma seçimi konusunda tereddüt yaşıyorum. Soruşturmada haberimizin olması roboton bizi araması ile sağlanıyor. Anlamadığım kısım kovuşturma aşamasından haberimizin nasıl olduğu? Tebligat ile mi? Ya da sisteme mazeret koyduğumuzda kovuşturmadaki etkisi ne oluyor? Kovuşturmanın yoğunluğu nedir?

Yardımcı olan meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.
Old 09-01-2017, 14:52   #70
Semender33

Alıntı:
Yazan Kyplz
Merhaba Sayın Meslektaşlarım,

İstanbul Barosu tarafından düzenlenen CMK meslekiçi eğitimi almış bulunmaktayım fakat henüz listeye kaydımı gerçekleştirmedim.
Soruşturma ve kovuşturma seçimi konusunda tereddüt yaşıyorum. Soruşturmada haberimizin olması roboton bizi araması ile sağlanıyor. Anlamadığım kısım kovuşturma aşamasından haberimizin nasıl olduğu? Tebligat ile mi? Ya da sisteme mazeret koyduğumuzda kovuşturmadaki etkisi ne oluyor? Kovuşturmanın yoğunluğu nedir?

Yardımcı olan meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

Kovuşturmada atamalar soruşturmada olduğu gibi CMK SİSTEM tarafından aranıyorsunuz ve duruşma günü, suç, sanık bilgisi vs bilgiler size veriliyor ve kabul edip etmediğiniz soruluyor.

CMK SİSTEME mazeret konulduğunda mazeret bitimine kadar herhangi bir atama yapılmıyor. Soruşturma ve kovuşturmada atamalar aynı sistem üzerinden gidiyor. Siz istediğiniz birini seçebiliyorsunuz. Uygulamada kovuşturma pek seçilmiyor sebebi ise kovuşturma ücretleri çok düşük ve kovuşturmalar genelde çok uzun sürüyor. Soruşturma ise hem daha kısa hemde kovuşturma kadar sizi yormuyor. Yormuyordan kastım kovuşturmada görevlendirmeniz karar kesinleşince bitiyor yani yargıtay itirazından tutun bozma üzerine açılan yeni dosyada da sizin göreviniz hala devam ediyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi