Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Takvimden Bir Yaprak, Veciz ve Meşhur Sözler...

Yanıt
Old 08-07-2004, 23:19   #61
Gemici

Bir inek için mahkemeye giden olan, atından da olur

Hollanda Atasözü

Şaşkın ördek başını bırakır, kıçından dalar

Atasözü
Old 09-07-2004, 23:51   #62
Gemici

Ördeği baz öldürür
Eylemez tez öldürür
Aşkı ecel öldürmez
Bir kötü söz öldürür

Lala Sultan

Bektaşi Şairi. Lehçesinden Azerbaycanda yaşadığı anlaşılıyor. Ne zaman yaşadığı kesin olarak belli değil.
Old 10-07-2004, 23:48   #63
Gemici

Gül dikensiz, sevgi engelsiz olmaz
Atasözü

Sevginin götürdüğü hiçbir yol uzun değildir.
Alman Atasözü
Old 11-07-2004, 23:29   #64
Gemici

Fal

Alnın karmakarışık
Ol düşmanla barışık
Falın pek aydın çıktı
Yollarında var ışık
Old 12-07-2004, 23:17   #65
Gemici

Hürr olmak eğer ister isen, olma cihanın
Zevkinde, safasında, gamında, kederinde.

Ziya Paşa
Terki - i Bend den
Old 13-07-2004, 23:21   #66
Gemici

Alışkanlık üzerine her gün yeni bir ip ördüğümüz bir halat gibidir, zamanla öyle kuvvetlenirki koparmamız imkansız hale gelir.
Thomas Mann
Old 15-07-2004, 23:25   #68
Gemici

Ay doğar dolanma mı?
Bana yar bulunma mı?
Yar yolunda ölürsem
Namazım kılınma mı?
Old 16-07-2004, 23:29   #69
Gemici

Bu alana bir atasözü bulup yazabilmek için, bazen uzun süre düşündüğüm oluyor. Bazen de bulduğum ve yazmak istediğim sözlerden vazgeçiyorum ve yazmıyorum. Gerekçe mi? Açıkça söylemek gerekirse bazı sözleri yazmayışımın gerekçesi o sözlerin bana çok sathi gelmeleri ve çağı geçmiş bir düşüncenin bir dünya görüşünün ürünleri olmaları.

Şimdiye kadar şöyle düşündüm; mademki ben bu sözleri yazıyorum, o zaman hoşuma gidenleri ve beğendiklerimi yazarım, çağdışı bir dünya görüşünün ürünü olan sözleri yazmam. Halen de aynı düşüncedeyim, ama böyle düşünmeme rağmen bundan sonra atasözü diye nitelendirdiğimiz ve atasözü olarak uzun süreden beri söylenegelen sözleri onları beğenmediğim halde yazacağım. Yanına bu söz hakkında benim düşüncemi belirten kısa bir yorumla.

İsterseniz bugün zekasına ve söylemek istediklerini az ve öz olarak ifade etme konusundaki yeteneğine hayran olduğum Ziya Paşadan başlıyalım:

Nush ile(nasihat ile) yola gelmiyeni etmeli tekdir;
Tekdir ile uslanmıyanın hakkı kötektir.

Kısa Yorum:
Dayak eğitim ve öğretim sistemimizde gelenkselleşmiş yeri olan bir terbiye yöntemidir. Çocuklarını dövdüğü için başı gençlik dairesi ile derde girmiş olan ve çocukların aileden alınıp başka bir yere yerleştirilmesi söz konusu olan babanın söylediklerini halen unutamıyorum “Ben dayak yiye yiye büyüdüm ve adam oldum, çocuklarımı da öyle yetiştireceğim, bana kimse karışamaz. Bu babanın söylediklerinde büyük bir gerçek payı var oda şu; kendisi dayak yiyerek büyüyen anne ve babalar aynı eğitim sistemini çocuklarına da uyguluyorlar. Ve bu yöntem Türkiyede nesilden nesile aktarılıyor.

Dayakla büyümenin genç dimağları nasıl zedelediğini ve bunun toplumda ne gibi zaralara yol açtığını belirtmeme gerek yok zannedersem. Bu terbiye sisteminin toplumumuzda ne gibi çarpıklıklara ve şiddet olaylarına yol açtığını görebilmek için toplumumuza bir göz atmak yetiyor bence.

Saygılarımla
Old 17-07-2004, 23:54   #70
Gemici

Dayak cennetten çıkmıştır/çıkmadır.

Atasözü

İyi bir şey olsaydı cennetten atılmazdı herhalde.
Old 18-07-2004, 23:57   #71
Gemici

Deniz dalgasız, kapı halkasız, mektep falakasız olmaz.

Atasözü

Bu atasözü okulların mektep olarak tanımlandığı zamanlardan kalma herhalde. Kapı halkasından kastedilen bugünkü elektrikli ziller vazifesini gören demirden halka olsa gerek.

Bir zamanların terbiye ve cezalandırma vasıtası olan falakayı bizler Ömer Seyfettinin hikayelerinden okuduk. Ben ilkokula giderken ayaklar için kullanılan falakanın yerini ellere vurulan cetvel almıştı. Deli Hayriyeler ve Deve Hamdiler ya cetveli mızrak gibi kullanıp kara tahta başından arka sıralara fırlatırlardı yahutta aynı cetvelle avuçlarımıza ve parmaklarımızın ucuna vururlardı.

Benim bildiğim kadarı ile falakalı cezalandırma bir ekip işi idi, öğretmenin bir iki tane de yardımcıya ihtiyacı vardı. Cetvel falakadaki kadar etkili olmazsa bile kullanılması çok basitti. Tek kişinin kullanabileceği bir cezalandırma aleti.

Şimdilerde bazı öğretmenler cetveli de bırakıp tabiatin kendilerine verdiği cezalandırma vasıtası olan el e, yani şamar ve yumruğa mı geçtiler, yoksa o devreyi de mi atlattık bilmiyorum.

Saygılarımla
Old 19-07-2004, 23:49   #72
Gemici

Ekin ektim hozana
Kısa boylar uzana
Yari gurbete saldım
Beşibirlik kazana
Old 22-07-2004, 23:33   #75
Gemici

İnsan yaşamının bir alanında haksızlık yaparken diğer bir alanında haklı olamaz’; yaşam bölünmez bir bütündür

Mahatma Gandhi (1869-1948)
Old 23-07-2004, 23:17   #76
Gemici

Kadı ola davacı ve muhzır dahi şahit,
Ol mahkemenin hükmüne derler mi adalet?

Ziya Paşa

muhzır: mahkeme görevlisi
Old 25-07-2004, 00:05   #77
Gemici

Ağarmış tan yerleri
Tel gümüş ben yerleri
Sen göster ben öpeyim
Zülüf değen yerleri
Old 25-07-2004, 23:39   #78
Gemici

Olur mu ola, olur mu ola?
Kahır gelir bulur mu ola?
Göl yerine haber kosam,
Suna boylum gelir mi ola?
Old 26-07-2004, 23:36   #79
Gemici

Oynamasını bilmeyen kız "Yerim dar" demiş, yerini genişletmişler, "Yenim dar" demiş.

Atasözü
Old 27-07-2004, 23:06   #80
Gemici

Göründüğü kadarı ile insanlar, düşüncelerini saklamak için değil, hiçbir düşünceleri olmadığını saklamak için konuşmayı ögrenmişler.

Sören Kierkegaard (1813-55), danimarkalı Teolog ve Filozof
Old 29-07-2004, 07:32   #81
Gemici

Kaşların yaydır bana
Yüzlerin aydır bana
Ben ölsem canım kurban
Sen ölsen vaydır bana
Old 01-08-2004, 00:51   #84
Gemici

Haluk' un Amentüsü'nden

Şeytan da biz, cin de, ne seytan, ne melek var;
Dünya dönecek cennete insanla inandım

Tevfik Fikret
Old 03-08-2004, 23:46   #87
Gemici

Dağ başına harman yapma, savurursun yel için; sel önüne değirmen yapma, öğütürsün sel için

Atasözü
Old 05-08-2004, 00:01   #88
Gemici

Süpürge teli,
İncedir beli,
Seversen beni,
Gelirsin beri.

Üsküp Mani'si
Old 05-08-2004, 23:18   #89
Gemici

Sen diye sen diye,
Gönül verdim esmer güzel efendie
Durmayıp gelsin dior,
Fakat ben gitmeyim,
Biraz uslansın diye.

Üsküp Manisi
Old 07-08-2004, 00:19   #90
Gemici

Erkeler her zaman bir kadının ilk aşkı olmak isterken,
kadınlar bir erkeğin son romanı olmayı severek kabul eder.

Oscar Wilde
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi