Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çeklerin Ticari Deftere İşlenmemesi

Yanıt
Old 20-10-2009, 10:16   #1
alperyldrm

Varsayılan Çeklerin Ticari Deftere İşlenmemesi

iki şirket arasında yapılan ticaret sonucunda A şirketi B şirketine 2008 yılı içersinde bir takım çekler veriyor ( çek teslim tutanağı var ). A şirketi verdiği bu çekleri defterlerinde tahsilat gösteriyor. B şirketi 2008 yılı sonunda A şirketi ile yaptığı görüşmede, kendilerine verilen çeklerin daha günü gelmediğini bu sebeple A şirketinin defterlerinde çeklerin tahsilat olarak gösterilmemesi gerektiğini söylüyor ve taraflar bu nokta da mutabık kalıyor.

Ancak işin ilginç yanı B şirketi, teslim tutanağı karşılığında almış olduğu çekleri 2008 yılı defterlerinin teminat kısmında bile göstermiyor.

Sormak istediğim soru, bir ticari şirket yaptığı ticaret sonrası aldığı çekleri mutlaka kayıtlarında göstermek zorunda değilmidir.

Göstermek zorunda olduğunu varsayarsak günü gelmeyen çeklerin iadesi ile ilgili bir prosedür olabilir mi ?
Old 21-10-2009, 12:32   #2
Aybüke Kağan

Aynı şekilde ben de bir dava açacağım. Şöyle ki;

A ve B çok yakın iki arkadaştır.A mal satıyor,açık fatura düzenleyip B ye veriyor. B de bu faturaları muhasebesine veriyor. B, Mal karşılığı bir dizi çek keşide edip A ya veriyor.

B'nin muhasebecisi açık faturaları kapalı fatura ve peşin ödeme gibi ticari defterlere işliyor.A nın ticari defterlerinde ise aldığı çekler hiç görünmüyor. Toplam mal satışı 1.000.000 TL. tahsil edilen çekler ise 1.250.000 TL. yani fazladan 250,000 TL ödeme var. Bu miktarın iadesi için dava açacağım.

Çeklerin ticari defterlerde görünmemesi ve tahsilat makbuzlarının olmaması sorun.sadece banka kayıtlarında tahsil edilen çekler var. Başkaları bu çeki ibraz etmiş ama lehtar bütün çeklerde A.

Bu yönüyle ben de meslektaşlarımın görüşlerini bekliyorum.
Old 21-10-2009, 13:52   #3
alperyldrm

Konuya ilişkin cevap gelmeyince konuyu biraz daha ayrıntılı ve anlaşılır yazmaya çalıştım.Sorunun daha ayrıntılı açıklaması aşağıdaki linktedir. Bu konuyu silmeye çalıştım ama silemedim.Kusura bakmasın admin =)

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=43419
Old 21-10-2009, 14:35   #4
Mehmet Ovayolu

Sayın Alper YILDIRIM,
Bir şirket yaptığı ticari ilişki sonrası aldığı ve verdiği çekleri yasal defterlerine kayıt etmek zorundadır. Bu zorunluluk çeklerin keşide tarihlerinin daha sonraki bir tarihte olması durumunda da değişmemektedir. Bu çeklerin yasal defterlere işlenmemesi hem vergi kanunları hemde Türk Ticaret Kanunu'na göre suçtur. Keşide tarihi gelmeyen çekin iadesi ise ilk yapılan muhasebe kaydının ters kayıtla düzeltilmesiyle olur.

Diğer yandan Sayın Aybüke KAĞAN;
Açacağınız davada alınan ve verilen çeklerin yasal defterlere kayıt edilmemesi nedeniyle yasal defterleriniz delil niteliğinde olmayacak olsa bile aleyde delil olacaktır. Bu nedenle davanızı diğer yazılı delillerle ispat etmelisiniz.

İyi çalışmalar....
Old 21-10-2009, 15:49   #5
Aybüke Kağan

Sayın Ovayolu,

Yanıtınız için teşekkür ederim. Hem A nın Hem de B nin ticari defterleri çekler yönünden gerçeğe aykırı. Hatta ticari defterlerdeki faturaların bir kısmı sahte. Yani A, arkdaşılık ve samimiyetten faydalanarak bazı faturaları şişirmiş,bazen de sahte faturayla B yi borçlu konuma geçirmiş. B de 1.250.000 TL. tutarında çekle ödeme yapmış.Tek yazılı delilimiz BANKA KAYITLARINDAKİ ÇEKLER.Bu yönüyle ticari defterlerin (hem A nın Hem B nin)usülsüz olarak tutulmuş olması davamızın ispatını ne yönde etkileyecektir?
Old 22-10-2009, 16:30   #6
Mehmet Ovayolu

Sayın Kağan;
Defterleriniz delil niteliğinde olmayacağını düşünüyorum. Bu nedenle davanızı diğer yazılı delillerle ispatlamalısınız.
İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi