Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

haksız el koyma nedeni ile tazminat

Yanıt
Old 26-04-2007, 12:19   #1
parézer

Soru haksız el koyma nedeni ile tazminat

selamlar

müvekkillerimin murisi 2002 yılında kaçak mal bulundurmak suç isnadı ile yargılanmış ve kendisine ait ticari taksiye de suça konu eşyanın taşınmasında kullanıldığı gerekçesi ile el konulmuştur. Yapılan yargılama sonucu 31.05.2006 tarihinde beraat kararı verilmiş, aracında müsaderesine yer olmadığına karar verilmiş.
CMK 141-1/j maddesine dayanarak açmış olduğum tazminat davası, araca el konulan tarihte yürürlükte olan CMUK ve ilgili yasalarda haksız elkonulmada tazminat ödenmesine ilişkin herhangi ibr düzenleme olmadığı ve 5271 sayılı CMK'nın elkoyma tarihinden sonra yürürlüğe girdiği gerekçesi ile reddine karar verdi. Lehe olan yasa hükümleri uygulanır ilkesinden hareketle temyiz ettim. Bu konuda herhangi ibr yargıtay kararı bulamadım. Dosya şu anda yargıtay aşamasında bu konuda görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim.
Şimdiden teşekkürler....Saygılarımla
Old 26-04-2007, 17:16   #2
carnerion

Değerli meslektaşım kanımca davayı Agr.C. Mahkemesinde açmışsınız. Benim de şuan elimde bu tür davalar mevcut ve bu elkoymalar CMUK döneminde yapılmış. CMUK döneminde yapılan bu tür elkoymalarda Hukuk Mahkemelerinde dava açabilirsiniz. Nitekim elimde örnek mahkeme ve Yargıtay kararları var. Bana sedattore@hotmail.com adresinden veya 0532 2372155 nolu telefondan ulaşırsanız yarın size bu kararları ulaştırabilirim. İyi çalışmalar.
Old 06-02-2009, 23:21   #3
mustafaaladag

Sayın parézer benzer bir durum bende de olduğu için yargıtay kararının ne yönde olduğunu yazabilirmisiniz
Old 11-02-2012, 11:24   #4
av.zeynel

bende aynı nitelikte bire bir benzer bir davayı asliye hukuk mahkemesinde açtım. dava devam ediyor sorun su ki; aracın 2 yılı aşkın bağlı kalmasından kaynaklanan zararımızı ispatlayamıyoruz. şoförler ve naklıyeciler cemıyetıne yazı yazdık aracın bağlı kaldığı yıllara ilişkın emsal kire bedeli hakkında ama bunu bilemeyeceklerini söylediler. şimdi burada tıkanmış mahkeme. aracın bağlı olduğu ve işletilememesinden kaynaklanan zararı nasıl ıspatlıyabılıriz? fikri olan meslektaşlarımdan yardım beklıyorum..
Old 19-06-2012, 16:21   #5
av.zeynel

Alıntı:
Yazan parézer
selamlar

müvekkillerimin murisi 2002 yılında kaçak mal bulundurmak suç isnadı ile yargılanmış ve kendisine ait ticari taksiye de suça konu eşyanın taşınmasında kullanıldığı gerekçesi ile el konulmuştur. Yapılan yargılama sonucu 31.05.2006 tarihinde beraat kararı verilmiş, aracında müsaderesine yer olmadığına karar verilmiş.
CMK 141-1/j maddesine dayanarak açmış olduğum tazminat davası, araca el konulan tarihte yürürlükte olan CMUK ve ilgili yasalarda haksız elkonulmada tazminat ödenmesine ilişkin herhangi ibr düzenleme olmadığı ve 5271 sayılı CMK'nın elkoyma tarihinden sonra yürürlüğe girdiği gerekçesi ile reddine karar verdi. Lehe olan yasa hükümleri uygulanır ilkesinden hareketle temyiz ettim. Bu konuda herhangi ibr yargıtay kararı bulamadım. Dosya şu anda yargıtay aşamasında bu konuda görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim.
Şimdiden teşekkürler....Saygılarımla

bence yargıtay temyız sonucu beklmeden haksız fiil için öngörülen zamanaşımı sürelerini gözönünde bulundurarak aslıye hukukta dava acın. hukumlerıni gözönunde bulundururak
Old 16-04-2014, 13:00   #6
avçabri

selam site sakinleri 466 sayılı kanun metninen ulaşmaya çalışıyorum acaba yardım edebilecek birileri var mı?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi