Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Aile konutu şerhi olan eve diğer eş icra getirebilir mi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-04-2014, 21:33   #1
Konuk Meltem

Soru Aile konutu şerhi olan eve diğer eş icra getirebilir mi?

Merhaba
Eşim beni bir süredir aldatıyor.Bunu ses kayıtlarıyla öğrendim.Ama başka bir ispatım olmadığından bir süredir göz yummaya çalıştığım bu duruma tartışmaların sonucunda eşimin feci şekilde darp etmesiyle,son vermeyi düşünüyorum
ama oturmuş olduğumuz ev ile ilgili sıkıntıma çare aramaktayım.Darp olduğu gün darp raporu alıp eşime evden uzaklaştırma kararı verdirdim.Ama kendisi bu duruma dahada sinirlendi ve evimizi benden borç senedim var icraya koydurup senden alacağım diye beni tehdit ediyor.
Oturmuş olduğumuz eve benim ailemin verdiği parayla aldık yetmeyen bölümüde ben kredi çektim ödüyorum.Yani aslında ev benim sayılır ama eşim dediğini yaparsa evimi vermek zorunda kalacağım vebu durumda çocuğumla yaşayabilmemiz imkansız.Eşim emekli,parasınıda bizden saklıyor doğru düzgün eve katkısıda yok.Ben kamuda çalışan bir memurum.evin geçimini ben sağlıyorum.Acaba diyorum aile konutu şerhi böyle illegal yoldan açılacak bir icrayı engelleyebilirmi?yoksa bu durumda boşanmayı göze alamayıp aldatılma ve dayağa seyircimi kalayım.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 18-04-2014, 16:45   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,
1-Birlikte yaşadığınız konut eşinizin mülkiyetinde ise,siz bu taşınmazın satışının önlenmesi için tapu müdürlüğüne başvurarak aile konutu şerhi verilmesini isteyebilirsiniz.Böylece eşiniz sizin rızanız olmadan taşınmazı satamaz.

Fakat aile konutu sizi eşinize karşı korur,eşinizin borçluları eşinizden olan alacakları için icra takibi yapabilir ve konutun satışını isteyebilir.

2-Konut sizin adınıza ise kaygılanacak bir şey bulunmamaktadır.Eşinizin borçlarından siz sorumlu tutulamazsınız.(Eşinizin size mal rejimi alacağı davası açabileceği de hatırda tutulmalıdır.)

3-Taşınmaz eşinizin adınaysa ,boşanma davası açıldığında dava süresince konutun size tahsisini isteyebilir ve boşanma davasının kabulü kesinleşinceye kadar bu konutta kalabilirsiniz.

4-Taşınmaz eşinizin adınaysa,boşanma davası ile beraber ayrı bir dosyada mal rejimi tasfiyesi alacağınız için dava açabilirsiniz.Ailenizin vermiş olduğu para sizin katkı payınızdır,bu miktarı aynı oranda geri isteyebilirsiniz.
Sizin kredi ödemeleriniz edinilmiş maldan edinilmiş mala geçiştir ve yarı değerini isteyebilirsiniz.

Bir avukattan destek istemeniz yararınızadır.
Old 18-04-2014, 21:59   #3
Konuk

Varsayılan mal rejimi alacağı davası

özür dilerim şunuda sorabilirmiyim.Mülkiyet sizinse sorun yok demişsiniz.Eşimin icra senedi benim evim için bir sorun olmuyormu?mal rejimi davası nasıl sonuçlanr acaba ?
çok teşekkürler
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi