Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Soyadı hak mıdır?

Old 24-10-2006, 10:40   #1
hosserdar

Varsayılan Soyadı hak mıdır?

Hukuk felsefesi dersinde kapsamlıca tartıştık fakat yeni fikirleri duymak için sizlerinde fikirlerini almak istedim.Konu kadının kendi soyadını taşıma ve çocuğuna,kocasına kendi soyadını verebilme tartışmasından çıktı ve soyadı bir hak mıdır konusunda kitlendi.Yorum yapanlara şimdiden teşekkürler.Sice soyadı bir hak mıdır?
Old 24-10-2006, 14:38   #2
ISIL YILMAZ

Soyadi kullanmak bir haktan ziyade ödevdir.
Asagida soyadi kanunu madde 1'den de acikca anlasilacaktir.
Saygilar
KANUN NO: 2525

SOYADI KANUNU

Kabul Tarihi: 21 Haziran 1934

Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 2 Temmuz 1934 - Sayı: 2741

3.t. Düstur, c.15 - s.1282

MADDE 1 - Her Türk öz adından başka soy adını da taşımağa mecburdur.
Old 25-10-2006, 11:11   #3
hosserdar

Tabidir ki 1934 te konulan maddeye baktığımızda evet bir ödev olduğu anlaşılmakta fakat günümüzde kadınlarımız soyadının erkek soyundan devam etmesine karşı çıkarken,kendi soyadlarını taşımanın kişisel bir hak olduğunu ileri sürmektedirler yani kendi soyadını çocuğuna vermek isteyenler olmakta vede "medeni kanuna ve anayasaya baktığımızda aile içinde eşitliği savunan bir yaklaşım neden erkek soyadını dayatsın" diye bir tartışma başladı.Biz sınıfta bunları tartışırken somut bir sonuca ulaşamadık ve hoca bir arkadaşımla birlikte araştırmamız için bize bu konuyu verdi.Diğer ülkelerde düzenlemeler nasıl?Soyadı kullanımı bir hak mıdır?İnsan soyadından başka bir soy adı belirleyebilir mi?gibi sorulara cevap aramakla başlamak daha doğru olur diye düşündük.Arkadaşım bayram nedeniyle memleketine gidince bende bu platformda tartışalım belki değişik fikirler ortaya çıkar onlarada sunumumuzda yer veririz diye düşündüm.
Old 25-10-2006, 19:04   #4
ISIL YILMAZ

Benim Azerbaycan vatandasi olan bir arkadasim, erkek. 18 yasindan sonra kendi soyadini kendisi secmis, mesela. Babasinin soyadi ile oglunun soyadi farkli, cok sevdigi bir azeri $airinin adini kendine soyadi yapmis.

Ben konuyu evlilik ile ilgi kurmadan cevaplamistim. Evlilik ve soyadi konusunda bir arastirma yapacaksaniz, mutlaka feodaliteden ve mülkiyet ilisilerinden ise baslamak gerekir. Zira özellikle erkek cocugun nesebinin bilinmesi tam da mülkiyetin bir sonraki adresinin bilinmesi icin gerekli ve önemlidir. Mülkiyetin sahibinin feodal dönemlerde kadin olmadigini arastirmanizda göreceksiniz. Bu nedenle, cocuk ve kadin mülk sahibine ( erkege ) baglanir.Ayrica, Rousseau'yu incelemenizi de önerim, JJ Rousseau kadinlarin mülk sahibi olacak kadar akli basinda olmadigini belirtmistir.

Yani, mülk sahibi olamayacagindan mülkün kendisi olur.Bu durumda el degistirirken isaret degistirmesi de normal sayilir ya da mülkün disinda bir yerde konumlandiracaksak tabiyet degistiriken yeni tabiyetinin soyadini tasimasi anlasilir bir durumdur.( aman, bu cümleyi Rousseau mot a mot böyle demedi ona göre, bu benim yorumum )

Bunlari dersiniz huhuk felsefesi diye yaziyorum tabii ki, medeni hukuk hocasi sorsaydi baska yerlere bakacaktik, soyadi kanunu gibi

Azerbaycan örnegi ilginc aslinda, zira bu ülke, sosyalist sistemden gelen bir ülke ve mülkiyet iliskilerinin algilanis bicimleri bu sistemde farkli. Bence siyasal ve ekonomik sistemlere bakmak da arastirmanizda bu acidan fayda saglayacaktir.

Saygilar.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi