Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Bilgilendirilmeden Hastanın Dişinin Kesilmesi

Yanıt
Old 04-02-2013, 23:31   #1
Konuk

Varsayılan Bilgilendirilmeden Hastanın Dişinin Kesilmesi

Merhabalar,
Benim başıma gelen kötü olayı kısaca özetleyecek olursam.Bundan yaklaşık birbuçuk yıl evvel ....Ağız ve diş sağlığı merkezine tedavi olma amacıyla gittim.Ön üst üye kesici dişimde ilkokul 4 te kaza sonucu oluşan beşte birlik bir kırık vardı.Fonksiyonel olarak bir kaybım olmamasına rağmen tamamen estetik amaçlarla devlet kurumu olan bu merkeze başvurdum.Muayene olduğum Diş Hekimi ilgisi bir şekilde hiçbir araç gereç kullanmadan uzaktan bakarak Kaplama yapacağını bir miktar ücret ödemem gerektiğini söyledi.Aynı gün içerinde ücreti yatırdım ve geldim.Kendisi şahsımı kesinlikle herhangi bir bilgilendirme yapmadan iğne vurarak uyuşturdu ve farkına varmadan dişimi kestiğini işlem bittikten sonra anladım.Kendisiyle tartışma yaşadım bana kaplama yapılırken tabiki dişin kesildiğini bunu nasıl bilmediğimi bilmem gerektiğini söyledi.
Bende kendisine Diş hekimi olmadığımı bu konuda beni bilgilendirmesi gereken ve rıza alması gereken kişinin kendisi olduğunu söyledim.Daha sonra kendisini Hasta hakları birimine şikayet ettim.Fakat uygulamada kendi mesai arkadaşları karar verdikleri için Kadıyı kadıya şikayet etmiş gibi birşey oldum.Yaklaşık o süreden beri çeşitli psikolojik rahatsızlıklar geçirdim. yaşım genç olduğu için depresyon türü içe kapanıklıklar ve doktor fobisi gelişti.
Uzun bir süreden sonra gittiğim 9 adet özel diş hekimi muayenesi sonucu tümünün verdiği yanıt şu oldu.Bu tedavi yanlış kırık dişlerde ağrı yoksa bizler dolgu ile restore ediyoruz kesip kaplama yapılacak dişler çok daha ileri travmatik durumlarda son çare olarak uyguluyoruz dediler.O günden beri maddi ve manevi olarak çok kayıplar yaşadım.Kesilen dişimde büyük sorunlar baş gösterdi.Diş eti çekilmelerim, ve en önemlisi 1.5 yıldır ısırarak birşey yiyemiyorum açıkçası yemeye hasret kaldım.Ayrıca estetik olarakta çok daha kötü duruma düştüm.Yeniden tedavi için gittiğim doktorlarda bana dişimin gereksiz yere fazla kesildiği ve yanlış kesildiğini söylediler.Kanal tedavisi gerektiğini yani dişin öldürülmesi gerektiğin söylüyorlar.
Böyle bir durumda hem sağlam dişimden hem manevi olarak hem kesme ısırma fonksiyonlarımdan hemde estetik durumların hepsinden ciddi kayıplarım var.Elimde sadece dişimin kırık halini fotoğrafları mevcuttur.Şimdi ben bu kişi hukuka güvenerek dava etmek istiyorum.İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı yapamıyorsa bana bilgilendirip söylemesi beni tedavinin avantaj ve dezavantajları konusunda bilgilendirmesi gerekirdi.Öğrenci olduğum içni bir gelirim bulunmadığından Hukuki olarak Adli yardım almam söz konusu olabilir mi? Bu kişi doğal olarak beni tedavi değil daha çok kaybıma sebep olduğ için tazminat davası açmak istiyorum.Fakat bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum.Açıkçası durumu önceden bilmediğim için elimde bir kağıt belge falan bulunmamakta.Dişimle ilgili bilirkişi raporu alınabilme şansı var mı.Yasal haklarım için Ne yapabilirim.Cevaplar için teşekkürler.
Old 05-02-2013, 10:15   #2
Mesut ÇETİN

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhabalar,
Benim başıma gelen kötü olayı kısaca özetleyecek olursam.Bundan yaklaşık birbuçuk yıl evvel ....Ağız ve diş sağlığı merkezine tedavi olma amacıyla gittim.Ön üst üye kesici dişimde ilkokul 4 te kaza sonucu oluşan beşte birlik bir kırık vardı.Fonksiyonel olarak bir kaybım olmamasına rağmen tamamen estetik amaçlarla devlet kurumu olan bu merkeze başvurdum.Muayene olduğum Diş Hekimi ilgisi bir şekilde hiçbir araç gereç kullanmadan uzaktan bakarak Kaplama yapacağını bir miktar ücret ödemem gerektiğini söyledi.Aynı gün içerinde ücreti yatırdım ve geldim.Kendisi şahsımı kesinlikle herhangi bir bilgilendirme yapmadan iğne vurarak uyuşturdu ve farkına varmadan dişimi kestiğini işlem bittikten sonra anladım.Kendisiyle tartışma yaşadım bana kaplama yapılırken tabiki dişin kesildiğini bunu nasıl bilmediğimi bilmem gerektiğini söyledi.
Bende kendisine Diş hekimi olmadığımı bu konuda beni bilgilendirmesi gereken ve rıza alması gereken kişinin kendisi olduğunu söyledim.Daha sonra kendisini Hasta hakları birimine şikayet ettim.Fakat uygulamada kendi mesai arkadaşları karar verdikleri için Kadıyı kadıya şikayet etmiş gibi birşey oldum.Yaklaşık o süreden beri çeşitli psikolojik rahatsızlıklar geçirdim. yaşım genç olduğu için depresyon türü içe kapanıklıklar ve doktor fobisi gelişti.
Uzun bir süreden sonra gittiğim 9 adet özel diş hekimi muayenesi sonucu tümünün verdiği yanıt şu oldu.Bu tedavi yanlış kırık dişlerde ağrı yoksa bizler dolgu ile restore ediyoruz kesip kaplama yapılacak dişler çok daha ileri travmatik durumlarda son çare olarak uyguluyoruz dediler.O günden beri maddi ve manevi olarak çok kayıplar yaşadım.Kesilen dişimde büyük sorunlar baş gösterdi.Diş eti çekilmelerim, ve en önemlisi 1.5 yıldır ısırarak birşey yiyemiyorum açıkçası yemeye hasret kaldım.Ayrıca estetik olarakta çok daha kötü duruma düştüm.Yeniden tedavi için gittiğim doktorlarda bana dişimin gereksiz yere fazla kesildiği ve yanlış kesildiğini söylediler.Kanal tedavisi gerektiğini yani dişin öldürülmesi gerektiğin söylüyorlar.
Böyle bir durumda hem sağlam dişimden hem manevi olarak hem kesme ısırma fonksiyonlarımdan hemde estetik durumların hepsinden ciddi kayıplarım var.Elimde sadece dişimin kırık halini fotoğrafları mevcuttur.Şimdi ben bu kişi hukuka güvenerek dava etmek istiyorum.İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı yapamıyorsa bana bilgilendirip söylemesi beni tedavinin avantaj ve dezavantajları konusunda bilgilendirmesi gerekirdi.Öğrenci olduğum içni bir gelirim bulunmadığından Hukuki olarak Adli yardım almam söz konusu olabilir mi? Bu kişi doğal olarak beni tedavi değil daha çok kaybıma sebep olduğ için tazminat davası açmak istiyorum.Fakat bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum.Açıkçası durumu önceden bilmediğim için elimde bir kağıt belge falan bulunmamakta.Dişimle ilgili bilirkişi raporu alınabilme şansı var mı.Yasal haklarım için Ne yapabilirim.Cevaplar için teşekkürler.

Sayın KONUK,

Öncelikle geçmiş olsun.

Diş tedaviniz ile ilgili başınıza gelen olumsuzlukları ve şikayetinizi bir dilekce ile

Sağlık Bakanlığı ve bulunduğunuz yerin Diş Tabibleri Odası'na ya da oda

temsilciliğine yapın.

Gerekli inceleme yapılarak size mutlaka bir yanıt verilecektir.

Tazminat konusu ve ücretsiz hukuksal destek alma durumunu

HASDEM'nin saygıdeğer hukukcu üyeleri yanıtlayacaklardır zannediyorum.

Acil şifalar dileklerimle.

Ecz.Mesut ÇETİN
Old 05-02-2013, 16:34   #3
üye7160

Sayın Konuk,
Rızanız dışında yapılan ve hatalı olduğunu düşündüğünüz tedavinize ilişkin olarak öncelikle başkaca bir sağlık kurumundan rapor almanız yararınıza olur.Diş Sağlığı konusunda uzman bir sağlık kurumundan önceki tedavide hatalı işlem yapıldığına ilişkin alacağınız rapor ile,Sayın Eczacı Mesut Çetin'in de belirttiği üzere,Sağlık Bakanlığı,İl Sağlık Müdürlüğü ve Tabipler Odasına yazılı olarak başvurabilirsiniz.
Akabinde maddi ve manevi zararlarınızın telafisi için tazminat davası açabilir,sorumlular hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.Maddi imkanlarınız hukuksal destek almak için yetersiz ise bulunduğunuz ilin Barosuna adli yardım için başvurabilirsiniz.
Old 07-02-2013, 21:37   #4
Konuk

Cevaplar için teşekkürler.Yalnız şöyle bir durumu eklemem gerekiyor bu tedavi yaklaşık Birbuçuk yıl önce yapıldı.Ağrı başladığında ve renklenme olduğunda gittiğim diş hekimleri tarafından söylenenler doğrultusunda durumumu anladım.
Ayrıca sanırım bu yapılan tedavi işlemi eser sözleşmesine giriyormuş.Yani dişimin kırık halinde herhangi bir ağrı sızı olmadığı için sadece estetik amaçlı yapılan bir uygulama.Fakat bunları nasıl kanıtlarım bilemiyorum açıkçası.Doğal olarak kırık dişimden kalan sadece fotoğraflar var.
Old 09-02-2013, 12:07   #5
Mesut ÇETİN

Alıntı:
Yazan Konuk
Cevaplar için teşekkürler.Yalnız şöyle bir durumu eklemem gerekiyor bu tedavi yaklaşık Birbuçuk yıl önce yapıldı.Ağrı başladığında ve renklenme olduğunda gittiğim diş hekimleri tarafından söylenenler doğrultusunda durumumu anladım.
Ayrıca sanırım bu yapılan tedavi işlemi eser sözleşmesine giriyormuş.Yani dişimin kırık halinde herhangi bir ağrı sızı olmadığı için sadece estetik amaçlı yapılan bir uygulama.Fakat bunları nasıl kanıtlarım bilemiyorum açıkçası.Doğal olarak kırık dişimden kalan sadece fotoğraflar var.

Sayın KONUK,

Daha önceden'de gerek benim gerekse hukukcu arkadaşımızın belirttiği gibi öncelikle elinizde tüm bilgi,belgeler ile TC Sağlık Bakanlığına,Türk Diş Tabibleri Odası Başkanlığına dilekce ile şikayet
başvurunuzu yapabilirsiniz..Dilekcenizi mümkün olduğu kadar açık,net olarak yazmanizda ve elinizdeki tüm belgeleri dilekcenize

eklemenizi ve tanıklarınız varsa bildirmenizi öneriyoruz.Mutlaka araştırılacak ve size bir yanıt verilecektir.Bu yanıtın süresi üç ayı bulabilmektedir.

Gelecek yanıta göre konusunda uzman bir hukukcudan destek alarak tazminat talebi için gerekli başvuruyu yapabilirsiniz.

Acil şifalar dileklerimle.

Ecz.Mesut ÇETİN
Old 18-02-2013, 22:43   #6
Konuk

Kırık dişimin önceki halini tedavi sonrası halini de dosyalayıp bulunduğum ildeki sağlık müdürlüğüne gittiğimde oradaki yetkilinin bana söylediği hiç boşuna uğraşma birşey çıkmaz bu işten dedi.
Boşu boşuna uğraşırsın maddi kaybında olur dedi.Buna rağmen şikayetimde bulundum.
.Herşeye rağmen insan hayatının değerli olduğunu tek bir organının bile tek bir parçasının bile boş yere olmadağını düşünüyorum.
Old 27-02-2013, 14:06   #7
Mesut ÇETİN

Sayın KONUK,

Siz vatandaşlık haklarınızı kullanarak şikayetinizi yapmışınız.
Bundan sonra yetkililerden gelecek yanıta göre durumu yeniden değerlendirebilir konusunda uzman bir hukukcudan da destek alarak haklarınızı ararsınız.
Saygılarımla.
Ecz.Mesut ÇETİN
Old 23-10-2018, 06:47   #8
Konuk

Rahatsiz Sağlam dişlerimi bana sormadan kesti

Üst dişlerimde 3 kaplamam değuşicekti diğerleri savlamdi fakat hepsini kesip beni mahfetti ve ben 1ay cejtim geçici kaplamada yapmadan yolladi şuan ağzimda sabit kaplama var ama çok rahatsiz ediyor ağrilarim var ısıramiyor birşey icemiyorum napmaliyim bana sormadan tüm dişlerimi kesebilirmi bu nasil cesarettir
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 2 (0 Site Üyesi ve 2 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi