Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

aile konutu şerhi koydursam eşim öğrenir mi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-03-2013, 11:10   #1
Konuk

Varsayılan aile konutu şerhi koydursam eşim öğrenir mi?

merhaba, yaklaşık 2 yıldır evliyim. Eşimin evlilik öncesi satın aldığı evinde oturmaktayız. Eşim sık sık çok saçma basit sebeplerle bile ayrılcam boşanıcam tehditlerinde bulunuyor. 2 ay evi bile terkettiği oldu. şimdi evimizi bekar kızkardeşine otursun diye vermek istiyor. kira bedeli olmaksızın bedava otursun rahat etsin diye. biz ise kiraya çıkacakmışız. Ben taşınmak istemiyorum evimden. zira çalışıyorum ve işim evime çok yakın. Eşimin de öyle o da işine rahat gidip geliyor. Sırf kardeşinin rahatlığı için evi boşaltıp ona vermek beni de işten çıkartmak istiyor. ben işten çıkmak istemiyorum çünkü evliliğimin başından beri geçimimi kendi kazancımla sağlıyorum. eşim benim hiçbir giderime ortak olmadı. evliliğimizin başından beri eşim bana ekonomik ambargo uyguladı. tüm kazancını da ailesinin keyfe keder lüks zevklerine harcadı. şimdi ben aile konutu şerhi koydurmak istersem eşimin haberi olmaksızın bunu yapabilmem mümkün mü ? çünkü eşim öğrencek olursa eften püften herşeye küsüp boşanmaya kalkan böyle bişiyi hele hiç hazmedemez ve hemen yine boşanmaya kalkar. bana da böyle bişi yapmamam için baskı uygular şiddet gösterir. sonuç kavga ayrılık olur. hiç değilse taşınmaya kalkarsa, o zaman öğrensin şerh olduğunu. beni o zaman kapı dışarı edemez. ama şimdi başında öğrenirse zaten kovar beni. ne yapabilirim. ? çok teşekkür ederim iyiki varsınız.
Old 12-03-2013, 18:22   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı,

Aile konutu şerhi ,dava yoluyla mahkemeden istenir.Bu davada dilekçeniz elbette karşı tarafa tebliğ edilecek ve karşı da savunma hakkını kullanacaktır.Gizlice dava yürütülmez.

Dava dilekçenizde tedbiren aile konutu bilgisinin tapuya bildirilmesini talep edebilir böylece dava sırasında aile konutu bilgisi tapuda görülmiş olur.

Eşinizi yasal haklarınızı kullanmanız nedeniyle muhtelif biçimlerde size şiddet uygular veya bu ihtimal var ise yine aile mahkemesinden koruma/önleme kararı verilmesini isteyebilirsiniz.

Bir avukattan doğrudan yardım almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi