Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanmada maddi tazminat

Yanıt
Old 16-04-2008, 10:29   #1
eylul83

Varsayılan Boşanmada maddi tazminat

Açılmış bır boşanma davasına adli yardımdan görevlendirildim.Dava dilekçesinde 10 bın YTL manevi,10bın ytl de maddi tazminat talebınde bulunulmuş.Davacı kadın 15 yaşında iken kendi rızasıyla davalıya kaçmış.Kızın ailesi şikayet etmiş ancak sonradan vazgeçmişler ve evlilik yapılmış.Evlendıkten 1 ay sonra davalı askere gıtmiş halen daha askerde.Bırlıkte oldukları 1 aylık süre içinde anlaşamamışlar.Davalı askere gıttıkten 1 ay sonra da kız evine dönmek zorunda kalmış daha doğrusu evden atılımış.Yanı yaklaşık 2.5 ay davalı yanında kalmış.Maddı tazmınat talebının açıklaması olarak ne yazacağımı tam olarak bulamadım.Kızın evlenme nedenıyle okulunu terk etmesı gıbı nedenler gelıyo aklıma ama sizlerden de yardım almak istedım.Acaba bu olaya uygun maddı tazmınat talebı olarak başka neler yazılabılır?Bir de kızın çeyizi ve şahsi eşyaları da kendisine verilmediğinden dava dilekçesinde bu haklarını saklı tutmuş.Eşyalar içinde boşanma davası devam ederken ayrıca tespit davası açıp boşanma davasında bu karara dayanarak mı eşyaları talep etmek gerekır?Şimdiden herkese teşekkürler...
Old 16-04-2008, 12:21   #2
meltem2007

Merhabalar, Boşanma sebebiyle düşülmüş bir yoksulluk varsa bundan dolayı tazminat talep edebilirsiniz.Bunu talep edebilmeniz için davacının boşanmayla evli bulunduğu durumdan daha kötü bir maddi duruma düştüğünü ispatlamanız gerekir.Ayrıca davacı kadın eşinden dolayı herhangibir devlet kuruluşundan sağlık yardımı alıyor idiyse (SSK Bağkur gibi) ve boşanmakla bundan yoksun kalıyor ise bundan dolayı da tazminat talep edebilirsiniz.Bunun dışında davacının evlilik sebebiyle okulu terk etmiş olması sebebiyle de bir maddi tazminat talep edilebilir.Ancak dava dilekçesinde hangi sebeble maddi tazminat istendiği belirtilmemişse öncelikle bu husus Mahkemece size açıklattırılacaktır.
Yukarda belirtmeye çalıştığım talepler boşanmanın eki niteliğinde olup harca tabi değildir.Çehiz eşyası ve ev eşyaları ise harca tabi olup tesbit yaptırdıktan sonra ayrı bir dava ile de talep edebileceğiniz gibi derdest boşanma davasıyla birleştirebilirsiniz.İyi çalışmalar dilerim.
Old 16-04-2008, 12:24   #3
Av.Nesrin

Aklıma gelen bir noktayı da ben ekleyim.

Eğer davalı kadına yeni ev açmamış ve ailesiyle birlikte yaşamak zorunda bırakmışsa ki ben öyle anladım.Bu durum karşı taraf için kusurdur.Bu kusurdan da kaynaklı tazminat davanız dinlenecektir.
Old 16-04-2008, 12:32   #4
eylul83

kadın eşinin ailesiyle birlikte yaşıyor.Ayrıca dava dilekçesinde yoksulluk nafakası da talep edılmış ve ilk celsede hakım 100 ytl tedbır nafakasına hükmetti.Kadının eşinden dolayı sağlık yardımından faydalanması ve boşandıktan sonra bundan yoksun kalması maddi tazminat kapsamında değerlendırılmedığıne dair yargıtay kararları hatırlıyorum ama emin de değilim.Zaten kocada ssk yada bağkura bağlı değil.Bu nedenle bunları ilerı süremeyeceğim.Kocanın kusurlu olduğunu ispatlayabıleceğimi düşünüyorum.Elinizde buna ilişkin yargıtay kararı varsa gönderebılırsenız sevınırım.Cevaplarınız için teşekkürler...
Old 16-04-2008, 12:41   #5
uye23620

Bence siz zaten çözümü bulmuşsunuz. Genç yaşta eşi tarafından kandırılarak evlenmesinden, eşinin okula devam etmesini istememesinden, çalışmasına karşı çıkmasından vs. sebepler sizin için yeterli diye düşünüyorum.
Old 16-04-2008, 13:31   #6
eylul83

teşekkür ediyorum cevaplarınız için herkese iyi çalışmalar.........
Old 18-04-2008, 13:36   #7
eylul83

Eşyalar konusunda sorduğum soruya cevap veren arkadaşlardan yanıt alamadım.Müvekkilimin ,davalı eşinin evinde kalan çeyiz ve şahsi eşyalarını almak için ne yapmamız gerekir?Bir de ara kararda 100 YTL tedbir nafakasına hükmedildi bunu icraya koyabılır mıyız?herkese kolaylıklar diliyorum......
Old 18-04-2008, 14:55   #9
meltem2007

Yukarda aşağıdaki şekilde yanıt vermiştim, sayın meslektaşım.Saygılar.
Bu talepler boşanmanın eki niteliğinde olup harca tabi değildir.Çehiz eşyası ve ev eşyaları ise harca tabi olup tesbit yaptırdıktan sonra ayrı bir dava ile de talep edebileceğiniz gibi derdest boşanma davasıyla birleştirebilirsiniz.
Old 18-04-2008, 16:17   #10
eylul83

farkına varmamışım tekrar teşekkür ederım.saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi