Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

takip durdurmanın sonuçları

Yanıt
Old 10-06-2009, 10:12   #1
avcerensenatelli

Varsayılan takip durdurmanın sonuçları

Sayın meslektaşlarım,
Yargıtayın son kararlarında imzaya itiraz edildiğinde mahkemenin itirazın kabul ile takibin durdurulmasına karar verilir deniyor.Bir dosyamızda bu şekilde karar verildi.Karar Yargıtayca'da onandı.Ancak dosya da ihtiyati hacizle işleme başlandığı için borçlu müvekkilin aracı,evi,bankadaki parası haczedilmiş durumda.İcra müdürü takip iptal edilmediği ,durdurma kararı olduğu için hacizleri kaldırmam diyor.Bu durumda hacizleri nasıl kaldıracağız.
Şimdiden teşekkür ederim.
Old 10-06-2009, 22:00   #2
avukat 77

Sayın meslektaşım benzer bir durumla ben de karşı karşıyayım.Kararı dün aldım hacizleri kaldırmadık.Ancak bugün aklıma haciz süreleri geldi.Taşınmazlarda 2 taşınırlarda 1 yıl olan süreler.Satış istenip masrafı bu süreler içinde yatırılmadığında hacizler düşecektir.Bu durumda hacizlerin kaldırılması talep edilebilecektir.İcra müdürü de mecburen hacizlerin kaldırılması talebini kabul edecektir diye düşünüyorum.Yarın gidip talep edeceğim.Tabi süreler dolmamışsa bu sizin işinize yaramayacak.Bu durumda itirazın kabulü ile icranın durdurulmasına karar verilip nasıl olur da borçlunun malları üzerindeki hacizler kaldırılamaz anlamak mümkün değil.
Old 11-06-2009, 11:16   #3
avcerensenatelli

Sayın meslektaşım,
Ne yazık ki benim durum buna uymuyor,biz imzaya itiraz ettiğimizde takip durdurulmuştu yani karardan çok önce ,yanlış bilmiyorsam takibin durması süreleri kesiyor.Bu sebeple hacizlerin düşmesi söz konusu değil.Şikayet sonrası size de bilgi vereceğim farklı bir karar çıkarırsam
Old 11-06-2009, 11:59   #4
hukukcu22

aynı durum benim de başıma geldi. Yargıtay 12. HD 2007/19113E. ve 2007/21942K. sayılı ilamı kesinleştiğinden, duran icra takibi kesinleşme ile iptal edilmiştir, hacizlerin fekkine karar verilsin şeklinde talep açtım kabul gördü. saygılar
Old 11-06-2009, 20:03   #5
avukat 77

Karar kesinleşmeden yada süreler dolmadan hacizleri kaldırmak mümkün görünmüyor.Borçlunun itirazının kabulüne karar veren mahkemenin kararı pratikte borçlu açısından hiçbir yarar sağlamıyor bence. Alacaklı haksız olduğu halde borçlunun mağduriyeti artarak devam ediyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi