Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kadastro sırasında tespit dışı bırakılan taşınmazın durumu

Yanıt
Old 28-11-2013, 15:30   #1
Av.mehmet.av

Acil Kadastro sırasında tespit dışı bırakılan taşınmazın durumu

Merhaba;
Müvekkilin de taşınmazının bulunduğu 119 ada üzerinde 7 kullanıcı mevcut. Ancak kadastro tespiti sırasında sadece müvekkilin kullandığı yer tespit dışı bırakılıyor, diğer parseller beyanlar kısmında kullanıcıları belirtilmek suretiyle 2/B uyarınca orman sınırları dışına çıkarılan araziler kapsamında ve 3402 sayılı kanunun EK-4. maddesine göre hazine adına tespit ediliyor.
Benim sorum şudur:
Tespit dışı bırakılan yer için MK 713/1, Kadastro Kanunu 14 e göre müvekkil adına tescil talebi mi yoksa kadastro tespitinin yapılarak hazine adına tesili ile beyanlar kısmına şerh düşülmesinin talebi mi daha uygun olur.
Bu konuda görüşlerini paylaşmak isteyen meslektaşlara teşekkürler.
Old 05-12-2013, 12:23   #2
Av.Nursema Şahin

Meslektaşım Merhaba,
Anlattığınız olayda açacağınız davanın türünü,taşınmazın tespit dışı bırakılma sebebi belirleyecektir.Bu sebebi belirtirseniz yanıt almanız daha kolay olacaktır.
Old 05-12-2013, 14:28   #3
Av.mehmet.av

Teşekkür ederim sayın meslektaşım.
Tespit dışı bırakılma nedeni hakkında dosya kapsamında net bir bilgi yok malesef. Ancak tespit dışı bırakılan yer ile ilgili olarak müvekkil emlak vergilerini ödüyor. İsterseniz konuyu biraz daha detaylandırayım.

100 ada numaralı bir taşınmaz üzerinde değişik kişilerin kullanımında olan bir taşınmaz var. Burada 2010 yılında 3402 Ek-4. madde kapsamında kadastro çalışması yapılıyor. Ancak bu ada numaralı taşınmaz üzerinde diğer kullanıcıların parsel numaraları olduğu halde bizim kullandığımız taşınmaza ait bir parsel numarası yok. Yani tespit dışı bırakılmış. Müvekkil de kadastro mahkemesine itiraz davası açıyor. Mahkemenin yaptığı keşif sonucu müvekkilin kullanımında olan yerin toplam 50 m2 yerin diğer kullanıcılar adına tespit edildiği, 250 m2'sinin ise tespit dışı bırakıldığı ortaya çıktı.
Mahkeme 50 m2 yer için beyanlar hanesine 1986 yılından beri davacının kullanımındadır şerhine karar veriyor. Ancak 250 m2 tespit dışı bırakılan yer için görevsizlik kararı veriyor. Ya idareden tespit iste yada asliye mahkemesinde tescil davası aç diyor mahkeme.
Bilirkişi raporu doğrultusunda taşınmaz ile ilgili bilgiler şu şekildedir:
1. Müvekkilin de kullanım içinde bulunduğu 100 ada numaralı alan 1947 yılında devlet ormanı vasfı ile hazine adına tescil edilmiş.
2. Yine aynı yer 6831 sayılı kanun 2/B maddesi kapsamında 1987 yılında kadastro komisyonunca hazine adına orman sınırı dışına çıkartılmış.
3. Orman sınırı dışına çıkarılan bu alan 1995 yılında blok şeklinde ada/parsel numarası ile idari yoldan hazine adına tescil edilmiş.
5. Son olarak da 2010 yılında mülkiyet ve vasıf dışındaki fenni hataların düzeltilmesine ilişkin düzeltme krokilerinde 100 ada numarası üzerindeki parsellerin tamamı hazine adına orman sınırı dışına çıkarılan ve tapuda hazine adına tescilli yerler içerisinde gösteriliyor. Müvekkilin kullandığı 250 m2 yerin parsel numarasının olmadığını hatırlatmak isterim.

Mahkeme, kadastro çalışması sırasında tespit dışı bırakılan yer ile ilgili kadastro müdürlüğüne yazı yazıyor. Kadastro da tespit dışı bırakılan 250 m2 yer ile ilgili bir kadastro çalışma yapılmadığı bildiriyor.
Vermiş olduğum bu bilgiler ışığında düşünceniz ne olur acaba.
Old 09-07-2014, 12:24   #4
Av. Emrah Tekin

Merhaba, ben de benzer bir durumla karşılaştım. Sayın Meslektaşım Av.mehmet.av sizin dosyanızda bir gelişme oldu mu ya da bir dava açtınız mı. Nasıl bir yol izleyeceğim konusunda kararsız kaldım.
Old 11-07-2014, 10:43   #5
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan Av. Emrah Tekin
Merhaba, ben de benzer bir durumla karşılaştım. Sayın Meslektaşım Av.mehmet.av sizin dosyanızda bir gelişme oldu mu ya da bir dava açtınız mı. Nasıl bir yol izleyeceğim konusunda kararsız kaldım.
Emrah Bey,
Dava açmadık. Şu aşamada ilçe kadastro müdürlüğüne durumu özetleyen ve burasının da kadastrosunun yapılması ile hazine adına tescil ve tarafımıza şerh koyulmasını talep eden dilekçe yazdık. Müvekkil marifeti ile verdiğimiz için bana gelen bir cevap yok. Müvekkile de birşey geldi mi bilmiyorum açıkcası. Bilgi alırsam size söylerim
Old 22-07-2019, 19:49   #6
Cihat58

Varsayılan Aynı sorun bizde de var.

Sayın meslektaşlarım bizde de kadastro dışı bırakılan bir arazi var. Osmanlı döneminde müvekkilin bu arazi ile ilgili vergilerini ödediğine dair kayıtlar var. Ayrıca elimizde "Müvekkilin dedesinin uhdesinde bulunan araziler" başlıklı defter yaprağı fotokopisinde bu kadastro dışı bırakılan arazi kaydı mevkiisini gösteren müvekkilin dedeisinin uhdesinde kaydıyla gözüküyor. Fakat bu arazi ile ilgili tapu arşiv evrakları, tahsis defteri kayıtları vs gibi hiçbir belge veya dosyaya ulaşamadık. Cumhurbaşkanlığı arşiv başkanlığı, tapu genel müdürlüğü arşiv daire başkanlığı, il milli emlak başkanlığı ve taşınmazın bulunduğu ilçe tapu müdürlüğüne dilekçe ile bilgi alma ve bu arazinin tüm arşiv belgelerinin temin edilmesi için talepte bulunduk.

Araştırmalarımız devam ediyor. Neticeye ulaştıysanız bilgi verebilirseniz sevinirim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi