Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kamulaştırmasız el atma nedeniyle taşınmaz bedelinin tahsili davasında harç miktarı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-05-2017, 11:11   #1
Tortuga

Soru Kamulaştırmasız el atma nedeniyle taşınmaz bedelinin tahsili davasında harç miktarı

Öncelikle, mesleğe yeni başlayan bir avukat olarak, tecrübelerini paylaşarak yardımcı olacak tüm meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.Sormak istediğim hususa gelir isek;

Belediye tarafından hem fiili hem de hukuki olarak kamulaştırmasız el atılan ve %80 oranında işgale uğramış 8200 metrekare büyüklüğünde bir taşınmaz var.Bu taşınmaz ile ilgili kamulaştırmasız el atma nedeniyle taşınmaz bedelinin tahsili davası açılmasını düşünüyorum. Davayı asliye hukuk mahkemesinde belirsiz alacak davası olarak açarken, dava değerini 10.000 TL göstererek az miktarda harç yatırılması yolunu düşünsem de, daha sonradan keşif ve bilirkişi raporu neticesinde gerçek değer saptandığında (ki bu değer tahminimce 10.000.000 TL-On milyon TL'yi bulacağından) eksik harcın tamamlanması durumunda ne kadar harç yatırılacağını merak ediyorum. Açıkçası naçizane hesaplamalarım neticesinde yaklaşık 300.000 TL'yi bulacağını düşünüyorum. Yardım beklediğim husus ise tecrübeli meslektaşlarımın bu hesaplamaları doğru yapıp yapmadığım hususunda bana yol göstermesi. Zira durumun öngörülebilir olmasını, müstakbel müvekkillerime açıklama yapmak açısından elzem görüyorum. Yol gösterecek herkese teşekkür ederim.
Old 24-05-2017, 15:43   #2
antipersonel

Islah sonrası tahmini 171603 lira harç yatıracaksınız.
Old 24-05-2017, 18:11   #3
Av. Can DOĞANEL

Nisbi karar harcı oranı binde 68,31'dir. Islah aşamasında arttırdığınız kısım üzerinden hesaplanan harcın 4'te birini yatıracağınızdan 9.990.000-TL için yaklaşık 170.604-TL harç yatırılır.
Old 25-05-2017, 12:37   #4
Tortuga

Sayın antipersonel ve sayın Av. Can DOĞANEL değerli cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Peki, Harçlar Kanunu Madde 28/1-a bendindeki ''Karar ve ilam harçlarının dörtte biri peşin, geri kalanı kararın tebliğinden itibaren bir ay içinde ödenir.'' hükmü gereğince, eksik harcın tamamlanmasına dair kararın tebliğinden sonra, geriye kalan dörtte üç oranına tekabül eden 511.812 TL'nin mi yatırılması gerekecek?
Old 25-05-2017, 12:47   #5
Av. Can DOĞANEL

Hayır. O hükmün uygulaması eskiden öyleydi. Daha doğrusu onu yatırmadan kararı tebliğe çıkartamıyordunuz. Ancak artık bu uygulama kalktı. Karşı taraftan tahsili için vergi dairesine yazılıyor. Bu esnada temyiz vs. süreçler devam edebiliyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi