Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

BoŞanma Davasi KÜrtaj

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-05-2010, 11:00   #1
pathem

Varsayılan BoŞanma Davasi KÜrtaj

Sayın meslektaşlarım ilk kez takip edeceğim boşanma davası için fikirlerinizi almak istiyorum. Tarafların anlaşmalı boşanma çerçevesinde çıktıkları ilk duruşmada davalı bayan protokolü zorla imzaladığını, anlaşmalı boşanmak istemediğini belirterek geçimsizlik iddialarıyla tazminat ve nafaka taleplerinde bulunmuştur. Ancak davalı eş diğer eşin rızası olmadan kürtaj olmuştur. Ben bu noktaya bastırmak istiyorum. Kürtajın boşanma davasında kusur yönünden önemi nedir?Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Saygılar...
Old 17-05-2010, 11:12   #2
Av.Şenel DELİGÖZ

Eşin rızası olmaksızın çocuk aldırmak kusur teşkil eder. Kaldı ki davalının çocuğunu aldırdığı kocanın boşanma isteğine karşı çıkması hakkın kötüye kullanılması niteliğindedir. O halde olayda MK. nun 166/2. maddesi şartları oluşmuştur. Boşanmaya karar verilmesi gerekir diye düşünüyorum. Kolay Gelsin.
Old 17-05-2010, 13:34   #3
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan pathem
Sayın meslektaşlarım ilk kez takip edeceğim boşanma davası için fikirlerinizi almak istiyorum. Tarafların anlaşmalı boşanma çerçevesinde çıktıkları ilk duruşmada davalı bayan protokolü zorla imzaladığını, anlaşmalı boşanmak istemediğini belirterek geçimsizlik iddialarıyla tazminat ve nafaka taleplerinde bulunmuştur. Ancak davalı eş diğer eşin rızası olmadan kürtaj olmuştur. Ben bu noktaya bastırmak istiyorum. Kürtajın boşanma davasında kusur yönünden önemi nedir?Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Saygılar...
Sayın pathem,
Yardımcı olacağı kanaatiyle;
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=40981
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=11756

Saygılarımla...
Old 04-06-2010, 18:08   #4
pathem

İlk boşanma davam olacağı için bazı hususları netleştirmek istiyorum. Davalı kürtaj yaptırmış ancak müvekkil intihar etmesinden endişelendiği için buna izin vermiş. Bu durumu değiştirir mi? Anlaşmalı boşanma ile başlamış ancak duruşmada davalı çekişmeliye dönüştürmüş, maddi manevi tazminat talepleri var karşı dava açılması gerekmez miydi?Dosya bana geldiğinde epeyce yol katetmiş ek tanık listesi sunmam mümkün değildir, doğru mu?Teşekkürler.
Old 05-06-2010, 14:54   #5
Av. Ebru BULUT ÇAKIR

Varsayılan Sayın Meslektaşım

Hukuk Usulü kanununun Şahadet başlıklı 274. maddesi - Şahit ikame edecek kimse evvelemirde bunların isim ve şöhreti ve mahalli ikametleriyle hüviyetlerini tayine medar olacak evsafı sairelerini muhteviyi mahkemeye takdim eder. Bu listede gösterilmemiş olan kimseler şahit olarak istima olunamaz ve ikinci bir liste verilemez." şeklindedir. Eğer müvekkiliniz sizden önce bir tanık listesi vermiş ise sizin listenizi Mahkeme kabul etmeyecektir. Fakat yerinizde olsam denerdim. Denemekle kaybedecek bir şey yok.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi