Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Gayrimenkulün hacizli olarak satılması

Yanıt
Old 13-03-2008, 00:05   #1
avmehmetkarabacak

Varsayılan Gayrimenkulün hacizli olarak satılması

Herkese selamlar,
Bir gayrimenkulün üzerine haciz koydurttuk.Ancak borçlu bizim haczimizden sonra taşınmazı 3. kişiye satmış.Şimdi kıymet takdiri istiyoruz ancak İcra Müdürü taşınmazın başkasına satılmasını gerekçe göstererek Tasarrufun İptali davası açmamızı söylüyor.Bence buna hiç gerek yok.Buna ilişkin olarak Yargıtay kararı var mı?Ayrıca bu aşamada nasıl bir prosedür izlememiz gerekir?
Görüş bildiren tüm Meslektaşlarıma şimdiden teşekkürler.
Old 13-03-2008, 00:21   #2
FYLOZOF

Hacizli taşınmazın satışına bir engel yok, ancak alan kişi gayrimenkulü hacizli şekilde almış olur.
İcra müdürünün talebinizi uygun görmemesini anlamadım. acaba hacziniz düştümü? , haciz koyduğunuz tarihten itibaren 2 yıl geçtimi?
şayet böyle bir durum yoksa, siz kıymet takdiri için talepte bulunun, icra müdürü redder ise , işlemi şikayet yolu ile dava açın
Old 13-03-2008, 00:26   #3
avmehmetkarabacak

Haczin düşmesi gibi bir durum yok.Zira dosya daha 6 aylık bir dosya.3. Kişiye muhtıra çıkarmaya gerek var mı?Satışa eski malik (asıl Borçlu) adına mı devam edeceğiz?
Old 13-03-2008, 00:30   #4
FYLOZOF

ahmet bey, takibiniz kesinleşmiş ise, kıymet takdiri yapacaksınız, ancak yaptırdıktan sonra, kıymet takdirine ilişkin bilirkişi raporlarından birinide, yeni malike tebliğ edeceksiniz. başka bir sorun yok
Ayrıca bir muhtıraya gerek yok
Old 13-03-2008, 10:05   #6
Av. Hamza

Arkadaşım, ben böyle bir satış yaptım. biz haczi koyduktan sonra borçlu 3. şahsa satmış. biz icra dosyasından satışımızı yaptık. paramızı tahsil ettik.borçlu adına takibe devam ediliyor tabi. 3. kişiye bir muhtıra göndermenize gerek yok. ancak kıymet takdiri raporunu ve satış ilanını tebliğ ettirmeniz gerekiyor hem borçluya hemde 3. kişiye. taşınmazı alan 3. kişi burada iyiniyet iddiasında bulunamaz çünkü haczi tapuda görüyor.
Old 13-03-2008, 21:15   #7
Av.Hüsnü YILDIRIMER

G.menkul hacizli bir şekilde devredilebilinir. Ayrıca g.menkul hacizli şekilde satılabilinir. İcra Müdürüde talebe uymak zorundadır. İcra Müdürünün sözünü ettiği tasarrufun iptali ancak aciz vesikası ile mümkün olabilir.
Old 28-03-2008, 15:23   #8
Av.Ufuk

Borçlunun taşınmazı hacizli haliyle satması halinde;

1- Haczedilemezlik şikayeti hakkından feragat etmiş olur mu.

2- Borçluya 103 davetiyesi göndermediysek borçlunun satış tarihinde ,hacizden haberdar olduğunu ispatlamış olur muyuz.

Bu konularda görüş ve içtihat paylaşırsanız sevinirim.(12. HD. 9.6.1999 T. 7166/7863 nolu yargıtay kararı zannedersem konuyla alakalı ama metnin tamamını bulamadım.)
Old 28-03-2008, 22:41   #9
FYLOZOF

Sevgili meslektaşım, borçlunun haczli gayrimenkulü satması durumunda, eğer bu gayrimenkul konut ise, haczedilmezlik şikayetinde bulunamaz. Zira ''konut ihtiyacın var ise niye sattın'' sorusu ile karşılaşır. Aynı durumla karşılaştım, borçlu , hazicli konutu, 3. kişiye satmıştı, birde, konut ihtiyacı sebebiyle haczedilemiyeceği şeklinde dava açmıştı, davası rededildi, temyiz etti yargıtay onadı.
Old 29-03-2008, 12:15   #10
Av.Ufuk

Borçlu meskeniyet şikayetinde değil,çiftçinin ailesi ve kendisinin geçimi için gerekli arazi haczedilemez diye şikayete bulundu.Araziyi haciz yenilenmesin diye muvazaalı olarak satmış.Haciz düşmeden satış isteyip masarafları yatırdık.Hakim dosyanın esasına girme eğiliminde.Halbuki borçlu zaten bu arazileri devretmiş durumda hacizli taşınmazın ipotek olarak gösterilmesini meskeniyet şikayetinden feragat olarak görülmesiyle kıyaslıyorum artı olarak hayatın olağan akışı gereği devrederken hacizden haberdar olmuş olmalı ve şikayet süresinde değildir diye düşünüyorum.İçtihat var mı acaba bu konuda.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi