Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Bosanma,Velayet,Tazminat

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-06-2007, 15:39   #1
Konuk

Varsayılan Bosanma,Velayet,Tazminat

esımle bosanıyorum 2yasında oglum ar oglumu benden alabılırlermı daha once ayrık davası actım esım bosanma davası actı ıkısıde red oldu bunu ustunden bır yıl gectı esımve aılesı bosanmam ıcın sureklı haber gonderdıler bende daha fazla dayanamadım bosanma davası actım sımdı nafaka ve tazmınat vermek ıstemıyolar cocugu ıstıyolarhakım bosanmayı red edermı
Old 19-06-2007, 23:52   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Alıntı:
esımle bosanıyorum 2yasında oglum ar oglumu benden alabılırlermı

Velayet konusu çok önemlidir ve bu konuda alınacak uzman raporu,çocuğun dava sırasında kimin yanında kaldığı, yaşı ve özellikle çocuğun menfaatleri gözetilerek karar varılacaktır.Yani kararı; davaya bakan hakim verecektir.

Yargıtay kararları dikkate alınarak anne sevgisine ,bakımına ve şefkatine zorunluluğu olan küöük yaştaki çocuğun velayetinin anneye verilme şansı yüksektir.

Alıntı:
sımdı nafaka ve tazmınat vermek ıstemıyolar

Boşanma davasında ,koşulları varsa dava sırasında tedbir,dava sonunda ise yoksulluk ve çocuk için iştirak nafakası talep edilebilir.

Boşanma ile yoksulluğa düşecek kişi karşı taraftan nafaka isteyebilir..

Yine boşanma nedeni ile maddi bir kayıp varsa maddi tazminat istenebilir.Eşinm desteğinin yitirilmesi,sağlık sigortasının kaybedilmesi gibi kayıplar maddi tazminat sebebidir.

Kişilik haklarına bir saldırı olmuş ve zarar görülmüş ise manevi tazminat da istenebilir.

Bu mali isteklerde bulunan kişi ,boşanmaya neden olan olaylarda kusursuz veya az kusurlu olmalıdır

Son olarak:
Bir avukattan profesyonel yardım almanızı,mali durumunuz uygun değilse bulunduğunuz yerin barosuna başvurarark adli yardım servisinden yararlanmanızı özellikle öneriyoruz.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi