Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Düşme Hissiyle Uyanma

Yanıt
Old 07-05-2003, 00:28   #1
Batu Han

Varsayılan Düşme Hissiyle Uyanma

sanırım hepiniz tam uykuya dalacakken düşme hissiyle aniden uyanmışsınızdır.bunun nedeni ile ilgili bi yazı okudum özetliyorum...
Eski çağlarda ilk insanlar ağaçlarda yatarlarmış, vahşi hayvanlardan korunabilmek için. Ama uyurken ağaçtan düşerlermiş. Taa o zamandan gelen bir duyguymuş. Uyurken yüksekten düşme hissi, ani korkuyla irkilme ve uyanma.
Hatta "Çok uyuma, düşersin." diye bir laf var, oradan gelirmiş.
açık alan fobisininse ilk çağlarda açık bi alanda vahşi hayvanlara yem olma korkusundan miras kaldığını duymuştum.
Old 28-12-2011, 00:02   #2
üye19891

bu his herkesde oluyor çünkü uyku yarı ölüm halidir ve ruh tam anlamıyla içimizde değildir ve tam uyku moduna geçemediğimizde aniden vücudumuza girer ki biz de damdan düşmüş gibi hissedebiliriz. diye düşünüyorum
Old 10-10-2012, 17:01   #3
tekgent

Birbirinden değişik iki yaklaşım.Bende merak ettim şimdi.Birde rüyada kendinizi uçurumdan düşerken görmek kötü oluyor.
Old 12-10-2012, 14:44   #4
Atahun

Alıntı:
Yazan Batu Han
sanırım hepiniz tam uykuya dalacakken düşme hissiyle aniden uyanmışsınızdır.bunun nedeni ile ilgili bi yazı okudum özetliyorum...
Eski çağlarda ilk insanlar ağaçlarda yatarlarmış, vahşi hayvanlardan korunabilmek için. Ama uyurken ağaçtan düşerlermiş. Taa o zamandan gelen bir duyguymuş. Uyurken yüksekten düşme hissi, ani korkuyla irkilme ve uyanma.
Hatta "Çok uyuma, düşersin." diye bir laf var, oradan gelirmiş.
açık alan fobisininse ilk çağlarda açık bi alanda vahşi hayvanlara yem olma korkusundan miras kaldığını duymuştum.

İyi de, şimdi kimse ağaçta yatmıyor ki? Günümüzde insanlar halâ uykudayken düşer gibi oluyorsa, bunun başka bir sebebi olmalı. Kaldı ki, yattığımız en yüksek yer, bilemedin en fazla 60-70 cm.

Uykudayken düşme veya irkilerek uyanma hissi bence tamamen günün yorgunluğu ve stresle ilgili. Çok yorgun veya stresli bir günün akşamında yeterince dinlenememişseniz veya strese neden olan şeyi beyninizden atamamışsanız rahat bir uyku uyuyamazsınız. Bedenen uyursunuz ama, beyniniz uyumaz. Dolayısıyla, vücut belli bir zaman sonra halsiz kalır ve kendini bırakır. İşte o an rahatlamış olmanın sonucu olarak irkilir veya düşmüş gibi olursunuz.

Kişisel düşüncem bu yönde. Bir iki kez böyle bir şey yaşadım, kendimce nedenini araştırdım ve bu sonuca ulaştım.
Old 12-10-2012, 14:55   #5
Cumhur Okyay

Sayın Batu Han'ın ilk çağlar ibaresi de önemli. Çünkü, bir Psikriyatrımız, taksim meydanınındaki yılan korkusunu, o tarihlerden gelen bu günkü şuur dışı veya altı ile izah etmektedir.
Bir de insanın hiç istemediği rüyayı görmesi, bu da neyse, insanı sinir eder; hatta çok üzer; belki de kendisini, kendine yadırgatır; yazıklar olsun, bu nasıl rüya?
Old 12-10-2012, 14:59   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Atahun
İyi de, şimdi kimse ağaçta yatmıyor ki? Günümüzde insanlar halâ uykudayken düşer gibi oluyorsa, bunun başka bir sebebi olmalı. Kaldı ki, yattığımız en yüksek yer, bilemedin en fazla 60-70 cm.

Uykudayken düşme veya irkilerek uyanma hissi bence tamamen günün yorgunluğu ve stresle ilgili. Çok yorgun veya stresli bir günün akşamında yeterince dinlenememişseniz veya strese neden olan şeyi beyninizden atamamışsanız rahat bir uyku uyuyamazsınız. Bedenen uyursunuz ama, beyniniz uyumaz. Dolayısıyla, vücut belli bir zaman sonra halsiz kalır ve kendini bırakır. İşte o an rahatlamış olmanın sonucu olarak irkilir veya düşmüş gibi olursunuz.

Kişisel düşüncem bu yönde. Bir iki kez böyle bir şey yaşadım, kendimce nedenini araştırdım ve bu sonuca ulaştım.

Old 12-10-2012, 14:59   #7
Atahun

Alıntı:
Yazan C_OKYAY
Sayın Batu Han'ın ilk çağlar ibaresi de önemli. Çünkü, bir Psikriyatrımız, taksim meydanınındaki yılan korkusunu, o tarihlerden gelen bu günkü şuur dışı veya altı ile izah etmektedir.
Bir de insanın hiç istemediği rüyayı görmesi, bu da neyse, insanı sinir eder; hatta üzer...

Doğrudur, ama ben bunu ilk defa duyuyorum. Buna rağmen yataktan düşmüş gibi olduğum olmuştur.

Rüyaların esrarı bence halâ çözülmüş değildir.
Old 12-10-2012, 15:08   #8
Cumhur Okyay

En iyisi, yataktan düşeceğine, ayağını vurdun mu yere, hop o tarafa hop bu tarafa, en az beş metre zıplayarak veya uçarak kolayca menzil almak ve konmak... bu rüya çeşidi de vakıadır da ah şu kötü rüyalar olmasa. Kötü rüyanın esaslı bir izahı nedir? Kimine de işaret geliyor, bu da belki vakidir. Vakii ki, kişi bir yerden öbür yere gidiyor ve irşad ediyor.

ZAZAOĞLUNUN dediği gibi, kötü rüyaları SEVMİİM. Ah bu rüyaların gözü kör olsun...
Old 12-10-2012, 21:48   #9
tayca

Bende Atahun beye katılıyorum. Uykudayken düşme veya irkilerek uyanma hissi tamamen günün yorgunluğu ve stresle ilgilidir.
Old 15-10-2012, 21:39   #10
üye19891

Düşme hissiyle uyanmak çok ilginç bir tecrübe, sanki ruh içime geri giriyor gibi hissediyorum, ayaklarım bir kalkıp iniyor.
Old 17-10-2012, 14:22   #11
tekgent

Yaptığımız işler stresli olunca böyle rüyaları görmek te kaçınılmaz oluyor.
Old 26-03-2013, 08:39   #12
Pompeius

Bunun bilimsel bir açıklaması var. Gördüğümüz rüyalarda bedenimiz hareket etmesin diye beyin vücudu felçlemektedir.Felçleme dolayısıyla kalp ritimleri yavaşlamaktadır. Beyin ise yavaşlayan kalp ritmini hızlandırmak için (yani kalbin durmasını önlemek için) küçük elektrik akımlarını kollara bacaklara göndermektedir. Bu yüzdendir irkilerek uyanmamız.
Old 26-03-2013, 16:34   #13
suskun_juliette

Düşme hissiyle uyanma yine iyiymiş, ben bir keresinde yatar vaziyette koşuyordum, neyden kaçıyorsam)İyi ki kimse görmemişti)))
Old 27-03-2013, 17:52   #14
Atahun

Alıntı:
Yazan suskun_juliette
Düşme hissiyle uyanma yine iyiymiş, ben bir keresinde yatar vaziyette koşuyordum, neyden kaçıyorsam)İyi ki kimse görmemişti)))

Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,06499004 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.