Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

hesap işletim ücretine itiraz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-08-2009, 00:17   #1
gazili

Varsayılan hesap işletim ücretine itiraz

07.07.09 tarihinde bir ödememi yapmak için bankaya yatırdıgım paradan hiç bir uyarı ve haber verilmeden 25 lira hesap işletim ücreti adı altında çekilmiş..dolasıyla ödeyememiş oldugum borcumdan dolayı aldıgım uyarıylaa anladıgım bu olaya itiraz etmem için geçirmemem gereken bir süre var mıdır??.sitede yaptıgım araştırmalarla birlikte 4077 sayılı kanunun 6.maddesine göre itirazımın haklı oldugunu düşünmekteyim ancak zamanaşımı konusunda herhangi bir fikre sahip degilim..yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederimm..
Old 02-08-2009, 23:02   #2
Hasan Bahadır Büyükavcı

Aynı olay benimde başıma geldi. Bu konu hakkında çok araştırma yaptım ancak mahkemelerin yeknesak bir duruşu olmadığını gördüm. Bazı mahkemeler haklı bazıları haksız buluyor.
Ancak şikayetinizi Tüketici Hakem Heyetine yapabilirsiniz.
Old 08-08-2009, 09:29   #4
Av.Özgür KARABULUT

Merhabalar;

Öncelikle ilgili bankanın müşteri hizmetlerini aramanızı ve kesilen paranın hesabınıza iadesini istemenizi,

Sonuç alamazsanız, hesabınızın bulunduğu şubeye talebinizi belirtir bir dilekçe ile başvurmanızı (Profilinizden öğrenci olduğunuzu gördüm, bu bir avantaj ),

Yine sonuç alamazsanız Tüketici Hakem Heyetine başvurmanızı öneririm.

Saygılarımla...
Old 08-08-2009, 13:31   #5
Hasan Bahadır Büyükavcı

Alıntı:
Yazan Özgür KARABULUT
Merhabalar;

Öncelikle ilgili bankanın müşteri hizmetlerini aramanızı ve kesilen paranın hesabınıza iadesini istemenizi,

Sonuç alamazsanız, hesabınızın bulunduğu şubeye talebinizi belirtir bir dilekçe ile başvurmanızı (Profilinizden öğrenci olduğunuzu gördüm, bu bir avantaj ),

Yine sonuç alamazsanız Tüketici Hakem Heyetine başvurmanızı öneririm.

Saygılarımla...

Para iadesi yapan bir banka varmıdır acaba?
Old 09-08-2009, 00:03   #6
Av.Duygu Işık Behrem

Evet var Ben telefon ile iade sağlamıştım ama biraz gürlemeniz gerekiyor onu da söyleyeyim.
Old 10-08-2009, 00:13   #7
gazili

bende başarı elde edilen bir çok olay okudum ümit ediyorum ki bende aynı başarıyı elde edecegim.sayın Özgür Karabulut verdiginiz bilgiler için çok teşekkürler...
Old 11-08-2009, 09:50   #8
sinemçelik

Alıntı:
Yazan gazili
07.07.09 tarihinde bir ödememi yapmak için bankaya yatırdıgım paradan hiç bir uyarı ve haber verilmeden 25 lira hesap işletim ücreti adı altında çekilmiş..dolasıyla ödeyememiş oldugum borcumdan dolayı ..

Merhaba; ödemeyi yapmak için Bankaya para yatırdığınızı ve akabinde ödeyememiş olduğunuz borçtan bahsediyorsunuz. Borcunuzu ödemek için bankaya para yatırdınız mı?
Old 11-08-2009, 10:03   #9
sinemçelik

Merak eden meslektaşlar için Bankaların tahsil ettiği hesap işletim ücretlerinin hukuki mesnedi :

- T.C. Merkez Bankası 2006 /1 sayılı Tebliği üçüncü maddesi “Bankalarca tahsil olunacak masrafların nitelikleri ve azami sınırlarının serbestçe belirleneceği”
- Türk Ticaret Kanunu’nun Ücret İsteme Hakkı başlıklı “Tacir olan veya olmayan bir kimseye, ticari işletmesiyle ilgili bir iş veya hizmet görmüş olan tacir, münasip bir ücret isteyebilir. Bundan başka, verdiği avanslar veya yaptığı masraflar için ödeme tarihinden itibaren faize de hak kazanır.” şeklindeki 22.maddesi.
- Banka ve Müşterileri arasında imzalanan Bireysel Bankacılık hizmet Sözleşmesi ilgili hükümleri.

Gçrüldüğü üzere Bankalar maalesef hesap işletim ücretlerini dayanakları olmadan tahsil etmiyorlar. Eğer borcunuzu ödemek için bankanıza para yatırdı iseniz ve Bankanız ile aranızda imzaladığınız Hizmet Sözleşmesi gereği böyle bir işlem için Bankanın hesap işletim ücreti tahsil etme yetkisi varsa yapılan işlem uygunsuz değildir.
Old 11-08-2009, 11:45   #10
Av. Taner BAŞ

Hesap işletim ücreti de kredi kartı üyelik aidatı gibi yıllarca gündemi meşgul edecek gibi görünüyor
Old 11-08-2009, 16:51   #11
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan sinemçelik
Gçrüldüğü üzere Bankalar maalesef hesap işletim ücretlerini dayanakları olmadan tahsil etmiyorlar. Eğer borcunuzu ödemek için bankanıza para yatırdı iseniz ve Bankanız ile aranızda imzaladığınız Hizmet Sözleşmesi gereği böyle bir işlem için Bankanın hesap işletim ücreti tahsil etme yetkisi varsa yapılan işlem uygunsuz değildir.

Merhabalar;

Burada mesele işlemin uygun olup olmadığından çok, özellikle öğrenci kardeşlerimiz için müşkül durumlara sebep olan bir uygulamadır. Özellikle bir banka var ki (ismi lazım değil ama hesabı olan herkesin rahatça anımsayacağı bir banka) her yıl başında hesapta gördüğü ilk paradan kesiyor "hesap işletim ücreti"'ni. Tamam yetkisi de var yasal dayanağı da ama neden? Hani her banka böyle bir kesinti yapsa bir nebze anlarım. Ve karşılaştığım bir çok olayda da Sayın Av. Duygu Hanım'ın da dediği gibi "biraz gürlemeniz gerekiyor" ve akabinde kesilen ücret hesabınıza yatıyor.

Sanırım bankanın hesabı şu; 25 Lira mı 1 Müşteri mi?
Zaten "ödeyemeyiz kardeşim, kesilen para geri ödenmez" diyorlarsa siz de kesin hesabınızı ... Memlekette banka mı yok!
Old 22-08-2009, 14:34   #12
Av.Emre BAYKURT

Merhabalar,
Bankalar ilk başta Hesap İşletim Ücreti ve Yıllık Kart Aidatı konusunda iadeyi hemen kabul etmeseler de yazılı talep halinde hesabınızdan kesilen parayı iade ediyorlar.Yıllık kart bedelleri ile ilgili Tüketici Hakem heyetlerinin emsal birçok kararı olduğu gibi Ankara 7.Tüketici Mahkemesi'nin emsal nitelikte kesin kararı bulunuyor.Bence usanmadan ve yorulmadan itiraz etmek gerekiyor.
Old 03-09-2009, 09:57   #13
Bugrahan Dikici

Alıntı:
Yazan sinemçelik
Merak eden meslektaşlar için Bankaların tahsil ettiği hesap işletim ücretlerinin hukuki mesnedi :

- T.C. Merkez Bankası 2006 /1 sayılı Tebliği üçüncü maddesi “Bankalarca tahsil olunacak masrafların nitelikleri ve azami sınırlarının serbestçe belirleneceği”
- Türk Ticaret Kanunu’nun Ücret İsteme Hakkı başlıklı “Tacir olan veya olmayan bir kimseye, ticari işletmesiyle ilgili bir iş veya hizmet görmüş olan tacir, münasip bir ücret isteyebilir. Bundan başka, verdiği avanslar veya yaptığı masraflar için ödeme tarihinden itibaren faize de hak kazanır.” şeklindeki 22.maddesi.
- Banka ve Müşterileri arasında imzalanan Bireysel Bankacılık hizmet Sözleşmesi ilgili hükümleri.

Ben henüz Tüketici Hakem Heyetinden Hesap İşletim Ücretinin iadesi yönünde bir karar aldım. Banka yukarıda belirttiğiniz hususlardan çok bankaların müşteri hesaplarını saklama yükümlülüklerinden bahsetmiş ve benim imzaladığım sözleşmeyi delil olarak sunmamış. Tükteci Hakem Heyeti de alınan ücretin usulsüz olduğunu belirterek ücretin iadesine karar vermiş.

Bankayı aradım, kararın faksını gönderdim. İcra yoluna başvurmak istemediğimi de belirttim. ( en az 200 TL daha eklenir alacağa ) Şimdi parayı göndermelerini ya da en azından bir haber göndermelerini bekliyorum ama gerekirse icra takibi yapmaktan da çekinmeyeceğim.
Old 03-09-2009, 23:53   #14
gazili

Yardımlarınız sayesinde ilk önce bankanın genel müdürlügüne bir dilekçe yolladım.Gelen cevapta da bana yasal dayanaklarını ve bu paranın alınmaması için istisnaları saymışlardı, bunlarda bende olmadıgı için bu parayı hakettiklerini söylüyorlardı ancak görmezden geldiklerii hatta ögrenmek istemedikleri durum benim zaten 3 yıldır ögrenci oldugumduu..
Üniversite ögrencilerine ait hesaplardan bu parayı alamıyorlar ancak bu konuda önceden sizden bi bildirim istemedikleri gibi eger ses çıkarmazsanızz vee de biraz gürlemezseniz=) bu parayı sessiz sedasız çekiyorlr hesabınızdan.neticede bu gibi avantajlarımı da kullanarak paranın iade edilmesini sagladım daha dogrusu bir hafta içinde iade edilecegi söylendi...
Yardımlarınız için teşekkürler meblag küçük olsa da benim gibi bi çok kişiden sagladıkları bu haksız kazanç yanlarına kalmamalı....
Old 02-10-2009, 00:42   #15
Av. Eyüp KATI

sizin taleplerinizin dayanağını oluşturan hükümlerin başında tüketicinin korunması hakkındaki kanun gelmektedir. sizin imzalamış olduğunuz hesap sözleşmesinde hesap ücretine ilişkin bir rakam bulunmamakta olmakla alınması keyfiyete dönüşmektedir. olsa bile genel işlem şartları gereği sizinle müzakere edilmeyen her şart hakim tarafından incelemeye tabidir. bu nedenle geçersiz kılınma ihtimali çok yüksek internette ararsanız emsal kararlar bulursunuz. zamanaşımı bankacılık işlemi olduğundan 5 yıl olması gerekir. ama mecburen tüketici hakem heyetine başvurmanız gerekmektedir.
Old 02-10-2009, 10:10   #16
Av.Emre BAYKURT

Selamlar;
Sayın Av. Eyüp Katı'nın görüşlerine katılmakla birlikte Ankara 7.Tüketici Mahkemesi'nin 2008/515 esas,2009/141 karar ve 24.03.2009 tarihli kesin kararında zamanaşımı süresinin BK.m.66'ya göre 1 yıl değil; fakat BK.m.125'e göre 10 yıllık zamanaşımına tabi olduğu kabul edilmiştir.
Old 07-10-2009, 10:52   #17
Av.i.yıldırım

hak arama hususunda tüketici hakem heyetinin ismi bile yetiyor bazı durumlarda tavsiye ederim
Old 14-10-2009, 22:24   #18
Muhsin KOÇAK

Bankadan internet şifresi verilmesi ( internet bankacılığı ) talebimine istinaden şifre bilgilerini alıp hesabı incelediğimde 20.-TL ücret kesildiğini görüp sorduğumda interaktif bankacılık işlem karşılığı yanıtını aldım. Yazılı itirazda bulundum bu gün, yanıtını merakla bekliyorum, bizlerin aramadığı ya da arayamadığı hakkı bir başkası nasıl arayabilir diye düşünüp sonuna kadar takip etme kararı aldım.
Old 14-10-2009, 22:30   #19
Muhsin KOÇAK

"Gçrüldüğü üzere Bankalar maalesef hesap işletim ücretlerini dayanakları olmadan tahsil etmiyorlar. Eğer borcunuzu ödemek için bankanıza para yatırdı iseniz ve Bankanız ile aranızda imzaladığınız Hizmet Sözleşmesi gereği böyle bir işlem için Bankanın hesap işletim ücreti tahsil etme yetkisi varsa yapılan işlem uygunsuz değildir" Sinem Çelik

sayın çelik, her ne kadar yukarıda akratdığınız dayanaklar mevcut ise de, Tüketici ile müzekere edilip kabul edilmeyen hususlar bilindiği üzere genel işlem şatı taşır ve konulmamış kabul edilir. şayet böyle bir konu müzakere edilerek kabul edilmiş olması durumunda ancak o zaman bir hüküm ifade edebilecektir.
Old 02-07-2012, 12:34   #20
ahmetbilgi

Ben de bugun itibariyle geriye dönük olarak 10 yıllık yapılan kesintinin(bankamatik kartımdan çekilen hesap işletim ücreti) iadesini talep ettim. Cevaplarını merakla bekliyorum.
Old 03-07-2012, 15:49   #21
ahmetbilgi

Arkadaşlar biraz önce cevap verdiler mail yoluyla.Şöyle ki: "Bankamız nezdinde açtırılan tüm hesaplara ilişkin kayıtların bilgi işlem sisteminde veri tabanında işlenmesi ve söz konusu veri tabanının işletilmesi Bankamız açısından(B harfini gerçekten büyük yazmışlar yüksek bir maliyet unsurudur. Bunun asgari düzeyde tutulmuş küçük bir bölümü bankamız ürünlerini kullanmayan ya da sınırlı düzeyde kullanan müşterilerimize 6 aylık dönemlerle senede iki kez "Hesap İşletim Masrafı olarak yansıtılmaktadır....dolayısıyla bu talebinizi değerlendirmeye alamıyoruz".
Öncelikle asgari düzey nedir kime göre neye göre asgaridir?
İkincisi, bankacılık işlemlerinin artık bir tıkla yapılabildiği bir dönemde veri tabanının izlenmesi ne kadar maliyetli olmaktadır?
Üçüncüsü, bankayla yapılan sözleşmede bu olsa dahi benimle müzakere edilmeli ve böyle yapılmadan masraf kesilmesi Av. Muhsin Koçak'ın belirttiği gibi haksız şart olarak değerlendirilmeli değil midir?
En önemlisi de benim bankada yatan paramı banka kullanmakla zaten bir menfaat elde etmiyor mudur?

Şu anda yapılması gereken TSHH'ye gitmek her halde.Ordan çıkacak sonuca göre de dava yoluna gitmek ya da gitmemek. Farklı fikirde olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.
Kolay gelsin herkese..
Old 05-07-2012, 13:41   #22
Av.Ömer Güntay

Varsayılan Dilekçe örneği de benden... :)

Yararlanılır düşüncesiyle dilekçe örneği ekliyorum.

Alıntı:
………… KAYMAKAMLIĞI
TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİNE

Şikayet Eden Tüketici : ……………………. (T.C. No:…………………………..)
Adres:

Şikayet Edilen : ………………. BANKASI A.Ş.
Adres: ……………………………..

Konu : Hesap İşletim ücretine itiraz dilekçemdir.

Açıklamalar :

1. ……………… Bankası ......... Şubesi’nde bulunan ………………………………………….. IBAN no.lu vadesiz hesabımdan 2011 Yılı 1. Yarıyıl Hesap İşletim Ücreti adı altında 07/01/2012 tarihinde ……… TL. hiçbir bilgim ve talimatım olmaksızın para alınmıştır. Bu kesintiye muvafakatim olmadığı ve iade edilmesi muhatap bankadan talep edilmiş ise de olumsuz yanıt verilmiş, heyete başvurmam gerektiği söylenmiştir. Banka hesapta yaptığım her işlemi ücrete ve komisyona bağladığı halde, bir de üstelik “hiçbir hizmet karşılığı olmadığı halde” hesabımdan keyfekeder para kesmektedir. Bu paranın kesilmemesi için bankaya otomatik ödeme talimatı verilmesi gibi şartlar koşmaktadır.

Söz konusu kesinti, hesap açılmazdan evvel benimle müzakere edilmemiş, onayım da alınmamıştır. Banka bu şekilde haksız şart ve işlem niteliğinde uygulama ve kesinti yapamaz. Zaten banka hesapta bulunan paraları uhdesinde bulundurarak kullanmakta, bu şekilde menfaat elde etmektedir. Bir de üstüne hesabımdan rızam dışında para alınması Tüketici Yasasına açıkça aykırı olup hak ihlali niteliğindedir.

2. Bankanın bu işlemi haksız şart ve işlem niteliğinde olup yaptığı kesintiyi iade etmesi gerekmektedir. Tüketici Yasası güncel mahkeme kararları ve Yargıtay İçtihatları da bu doğrultudadır.

İstem : İzah edilen nedenler ile fazla ve başkaya dair her türlü hakkım saklı kalmak kaydı ile ;

……………. Bankası …………………. Şubesi’nde bulunan …………………………… IBAN no.lu vadesiz hesabımdan hesap işletim ücreti adı altında 07/01/2012 tarihinde kesilen …. TL’nin tarafıma iadesine karar verilmesini saygı ile arz ve talep ederim.

Tüketici
………………

Ek: Hesap İşletim Ücreti Kesintisi Dekontu.
Old 06-07-2012, 11:07   #23
echokosmos

merhaba,sayın meslektaşlarım Bankaların,çeşitli bahaneler yaratarak,mudilerini,kazıklamaya devam ediyor.1-kart aidatı,2-hesap işletim ücreti(1.yılda 2 defa kesinti) 3-kart kullanmama cezası..v.saire şimdi asıl mesele,,burada yazıp ciziyoruz ve tartışıyoruz,,bu gune kadar tüketici mahkemesinde dava açıp kazanan varmı?? lutfen varsa,tarih,esas, karar hükümleri bildirmelerini,yazmalarını talep ediyorum..saygılarımla
Old 06-07-2012, 11:10   #24
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan echokosmos
merhaba,sayın meslektaşlarım Bankaların,çeşitli bahaneler yaratarak,mudilerini,kazıklamaya devam ediyor.1-kart aidatı,2-hesap işletim ücreti(1.yılda 2 defa kesinti) 3-kart kullanmama cezası..v.saire şimdi asıl mesele,,burada yazıp ciziyoruz ve tartışıyoruz,,bu gune kadar tüketici mahkemesinde dava açıp kazanan varmı?? lutfen varsa,tarih,esas, karar hükümleri bildirmelerini,yazmalarını talep ediyorum..saygılarımla

Ben heyete başvuruyorum. Tamamı lehime sonuçlandı. banka itiraz etmedi, hesabıma ve kimi zaman icra dosyasına yatırdı.
Şimdilerde ise hiçbir ad altında kesinti yapmayan iki banka ile çalışıyorum. Bıktım kaymakamlığa başvurmaktan.
Old 06-07-2012, 12:47   #25
Admin

Alıntı:
Yazan echokosmos
Forumda bu kararlardan bol miktarda var.

Öte yandan Tüketici Mahkemesine gidip bu ödemeleri geri alanların, kredi kartlarının kapatıldığını yönünde (üstelik taksitli ödemeleri olanlardan bu taksitlerden de banka sözleşmesi gereğince iptal edilerek kredi borcunun TAMAMININ ödeme ihtarıyla!) pekçok mesaj da var. Forum içi arama motorunu kullanırsanız tüm ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Şimdilerde ise hiçbir ad altında kesinti yapmayan iki banka ile çalışıyorum.
Olumlu örneklerin isimlerini de belirtirsek faydalı olabilir diye düşünüyorum.
Old 06-07-2012, 12:55   #26
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Şimdilerde ise hiçbir ad altında kesinti yapmayan iki banka ile çalışıyorum.
Alıntı:
Yazan Admin
Olumlu örneklerin isimlerini de belirtirsek faydalı olabilir diye düşünüyorum.

Kuveyttürk ve Halk Bankası hesaplardan ve hiçbir işlemden katiyen kesinti yapmayan iki banka şu anda. İnternet şubeleri de müthiş kullanışlı. Tavsiye ederim.

Saygılarımla.
Old 05-08-2012, 23:53   #27
Av. SEZGİ SARISALTIK

Alıntı:
Yazan sinemçelik

sayın meslektaşım. elbette ki banka ile imzalanan sözleşme de böyle bir hüküm varsa banka bunu isteyebilir. ancak unutulmamalıdır ki o sözleşmelerin okunmasına izin verilmiyor. ve yeni borşlar kanununda genel işlem şartları adı altında düzenlenen konuda bu tarz durumlara değiniyor. burada bu şekildeki genel işlem şartlarının iptal ettirilebileceği belirtiliyor.
Old 07-08-2012, 12:04   #28
AWeSoMe

İyi günler.
Hesap işletim ücreti başlığını görünce hemen ben de cevap yazmalıyım diye düşündüm. Başıma gelen bir olayı anlatmak istiyorum.
Yaklaşık 1 ay kadar önce, yıllardır kullanmadığım mevduat hesabına 700 lira kara bir para yatırdım. Ertesi gün bir baktım, hesap işletim masrafı adı altında 90 lira civarında bir para kesilmiş. Bir koşu bankaya gittim, bu kesintinin neden yapıldığını öğrendim, hesap işletim masrafının tarafıma iadesi talebini içeren bir dilekçe yazdım, içine bir iki tane tüketici hakem heyeti kararı ekleyerek iadeli taahhütlü mektupla gönderdim. MPostanın varmasından 3 gün sonra, 2012 yılının ilk yarısı için alınan yaklaşık 45 Türk Lirasının iade edildiğini, ancak kalan 40-45 Türk Lirasının, 2011 yılının ikinci dönemine ait olduğu için ödenemeyeceğini söylediler. Telefonda görüştüğüm beyefendi, zaten göndermiş olduğum hakem heyeti kararlarında da sadece o yıla ait (!) hesap işletim ücretinin alınabileceğini söyledi.
Bazı insanlar; "Sen de mi canım? 40 liranın peşinde koşuyorsun, boşver, kafan ağrımasın." dese de, ben o 40 lira için saatlerce çalışıyorum. Kendi rızkımı da kimselere yedirecek değilim.
Göndermiş olduğum dilekçemde 30 gün içinde paramın iadesini talep etmiştim. 30 gün geçtikten sonra tüketici hakem heyetine başvuracağım ve inşallah lehime bir karar alacağım.
Herkese de hakkını aramasını, bazılarının tabiriyle "3-5 lira"larının peşinde koşmasını tavsiye ediyorum.
Saygılarımla
Old 20-12-2012, 10:44   #29
censor86

Değerli Meslektaşlar, meşhur bankalarımızdan biri banka kartımın olduğu vadesiz hesabımdan 5 yıldır hesap işletim ücreti kesiyordu. Üşengeçliğimden olsa gerek işin ucunu pek tutmadım.
Ancak 7-8 ay kadar önce 5 yıldır kesilen hesap işletim ücretinin iadesi için bankaya yazı yazdım. Gelen cevap yazısında iade istemimi reddetmiş ancak herhangi bir yasal dayanak göstermemişlerdi. İlgili yazıda alınan ücretin gerekçesi "yaygın bankacılık teamülleri ve ilgili yasal mevzuatın gereği" şeklinde son derece muğlak bir şekilde ifade edilmişti.

Ben de hakem heyetine bankanın cevap yazısını ve 3-5 örnek kararı ekleyek başvurdum. Heyetten oybirliğiyle lehime karar çıktı ve 5 yıllık ücretin iadesine karar verdiler. Eskişehir Odunpazarı Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem heyetinin geçmişe dönük 20 yıllık ücretin iade kadarı bulunmaktadır. Yine Yargıtay da 1 yıl kadar önceki bir kararında geçmişe dönük 10 yıllık ücretin iadesini uygun gördü. Bu 2 karar da internetten ufak bir araştırmayla bulunabilmektedir. Şu an örnekler ve esaslar yanımda olmadığından hatırlayamıyorum.

Dilekçemdeki savunmamda bankayla yapılan sözleşmenin TKHK'da belirtilen standart sözleşme olduğunu ve haksız şart içerdiğinden hesap işletim ücretine dayanak olan hükmün geçersiz olduğunu belirterek başvurmuştum. Heyet kararını verirken de eklediğim yargıtay kararını gerekçe göstermiş ve talebimi haklı bulmuş.

Banka ücreti iade ettikten sonra bir daha kesinti yapmadı. şimdilik gül gibi geçiniyoruz.
Old 21-12-2012, 10:42   #30
olgu

Alıntı:
Yazan censor86
Banka ücreti iade ettikten sonra bir daha kesinti yapmadı. şimdilik gül gibi geçiniyoruz.

Mi acaba? bireysel düşündüğünüzde kârlı çıktınız, ben kredi kartı aidatı/hesap işletim ücretlerinin makul sınırlar çerçevesinde alındığında haklı olduğunu düşünmekle beraber, birçok kişi şunu gözden kaçıyor, bankalar bunları iade ediyor yargı kararları ile ancak kendisine önceden var olmayan ek gelirler buluyor.

örneğin, eskiden havale veya eft lerden ücret alınmıyor veya çok daha az alınıyordu, şimdi?
ATM lerden para çekince makbuz için para istemiyorken şimdi neredeyse istemeyen banka yok.

Kredi kartı aidatı varken kart basım ücreti almıyorlardı, ancak şuan bir çok banka kartı kaybedince veya yenisi ile değişim zamanı gelince kart basım ücreti alıyor.

Bu örnekler düşündükçe artar. Ve bunların iadesi mümkün değil.
Şimdi herkes dosya masrafını iade alıyor, yasal değil aldığı, mantığı da faiz oranını düşük gösterip krediyi daha cazip hale getirmek, ama bankalar ek kredi masraflarından da vazgeçtiklerinde bu sefer kredi oranları yükselecek.

Bankalara muhtaç olduğumuz sürece onlar her zaman bizden öndeler.

Bireysel olarak bir şey yapmak mümkün değil, toplumun büyük çoğunluğu bu yola başvurduğundan, ancak Tüketici Dernekler ile Basın halkı bu kadar etkilemeseydi belkide bankar artık selam verirken bile ücret istemeyecekti.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi