Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Üniversite öğrencilerinin yaz okulu parası sorunu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-06-2008, 11:06   #1
Sav.SametBerktaş

Varsayılan Üniversite öğrencilerinin yaz okulu parası sorunu

Üniversite eğitimi alan bir öğrencinin almış olduğu dersten kalıpta yaz okuluna gitmesi ve para ödemesi söz konusudur. Fakat bütünleme hakkı tanınmamış olması sebebi ve yaz okuluna paralı olarak gitme zorunluluğu "tekrar almış olduğu dersten kalmak" suretiyle de paranın tahsil edilmesi sizler tarafından nasıl yorumlanacaktır. Bu konu hakkında yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim, hukuki açıdan ne gibi olanaklar elimizde bulunmaktadır. Zira her sene yüzlerce öğrencinin bu paraları vermiş olduğunu göz önünde bulundurur isek konunun ne kadar önemli olduğunu kavrayabiliriz sanıyorum..
Old 19-06-2008, 12:34   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Sav.SametBerktaş
Üniversite eğitimi alan bir öğrencinin almış olduğu dersten kalıpta yaz okuluna gitmesi ve para ödemesi söz konusudur. Fakat bütünleme hakkı tanınmamış olması sebebi ve yaz okuluna paralı olarak gitme zorunluluğu "tekrar almış olduğu dersten kalmak" suretiyle de paranın tahsil edilmesi sizler tarafından nasıl yorumlanacaktır. Bu konu hakkında yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim, hukuki açıdan ne gibi olanaklar elimizde bulunmaktadır. Zira her sene yüzlerce öğrencinin bu paraları vermiş olduğunu göz önünde bulundurur isek konunun ne kadar önemli olduğunu kavrayabiliriz sanıyorum..

Konunun daha iyi anlaşılması için açıklama yapmanıza ihtiyaç bulunmaktadır.

1- Öğrenci X dersinden bırakılmakta; "Yaz Okulu"na gitmezse sınıfta bırakılmaktadır.

2- Yaz Okulu burslu ve burssuz tüm öğrenciler için ücretlidir.

3-
Alıntı:
"tekrar almış olduğu dersten kalmak"
şeklindeki cümlenizi de anlayamadım. Öğrenci bir dersi "aldıysa", otomatik olarak geçmeli midir?

4- Birebir görüştüğüm bir burslu bir de burssuz öğrenciler, sınav kağıtlarını görmek istediklerinde, gösterilmediğini de ifade ettiler. Bu genel bir uygulama mıdır? Sizin fakültede durum nedir? Bir başka deyişle, sınav kağıdı geçer notu hak etmesine rağmen, sırf Yaz Okulu'na daha fazla öğrenci katılsın diye, geçersiz not verilmekte midir?

Saygılarımla
Old 19-06-2008, 14:10   #3
Sav.SametBerktaş

Bizim fakültede(Kadir Has Hukuk) dönem içi almış olduğunuz bir dersten kalmış iseniz yaz okulunda paralı olarak bu dersi almanız gerekmektedir aksi taktirde bir sonraki sene alttan olmak kaydıyla bu dersi almanız mümkündür. Burada sormak istediğim temel soru esasen şu: aldığım bir dersten kalmam neticesinde yaz okulunun bana ücretsiz sunulması gerekmez mi? Zira bütünleme hakkı yönetmelikle(üniversite) olmasına karşın uygulanmamaktadır. Yaz okulunda üstten alınan yani hiç almamış olduğunuz bir ders için ücret talep edilmesinde herhangi bir sorun görmemekteyim. Fakat dönem içi aldığım bir dersten kalıyorum ve bunu yaz okulunda parayla alıyorum üstelik bütünleme hakkımda bana verilmiyor.
Tekrar almış olduğu dersten kalmak ifadesi ile anlatmak istediğim; iki sene üst üste bir ders aldım ve kaldım, yaz okulunda para ile bu dersi almam gerekiyor. Bu haksızlık değil mi?
Old 19-06-2008, 14:22   #4
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Benim aldığım "Güncel" bir bilgiye göre, söz gelimi birinci dönemden bir ders kalıyor, ikinci dönemin tüm dersleri veriliyor. Bu ilk dönemden kalan ders, 2. sınıfa geçmeye engel değil. Yine yaz okulu zorunlu da değil, ama bir anlamda da zorunlu; zira eğer yaz okulunda (2 aymış) o ders verilmez, yaz okuluna gidilmez ise, 2. sınıf derslerinden bir tanesi alınamıyor/muş. Bu söylediğim -Üniversitelere göre değişiyor mu bilmiyorum- Anadolu Ünv. Hukuk Fak. için geçerli.

Saygılarımla...
Old 19-06-2008, 22:12   #5
Sav.SametBerktaş

Teşekkür ederim cevabınız için fakat sorum şu:
Bütünleme hakkı tanınmayan öğrenciye kalmış olduğu bir dersten dolayı yaz okulunda para ödetmek hangi hukuki amaca hizmet etmektedir?
Bunun aksi bir yaptırımı olamaz mı?
Nerelere başvurulabilir?
Old 20-06-2008, 18:57   #6
gençhukukçu54

bence bu paranın istenmesi doğal bir durum.
dönem içinde ders hocası o dersi bir yıl boyunca anlatıyor, fakat başarılı olamayan öğrenciler için tekrar hızlandırılmış olarak aynı eğitim veriliyor. Bu durumda ders hocası yıl içinde anlattığı konuları tekrar anlatmak durumunda kalıyor. bizde (Selçuk Üniv.) yaz okulu yok, bildiğim kadarıyla yaz okulunda da müfredatın sonunda sınav yapılıyor. başarılı olunursa ders geçiliyor. bütünlemeden farkı, sınav zamanından önce dersin tekrar anlatılması oluyor. Devlet başarısız olan öğrencisi için öğretmenine yazın da mesai yaptırıyor. doğal olarak buna binaen yazokuluna kalan öğrencilerden dersin kredisine göre belli bir miktar para alınıyor.
Geçenlerde bir üniversitede öğretim görevlisi, bölüm başkanını öğrencileri yazokuluna bırakıp, oradan maddi çıkar sağlamakla suçlayarak,şikayet etmiş,olay haber konusu olmuştu. böyle bir durum söz konusu ise,haklılığı savunulamaz muhakkak fakat bahsettiğiniz durumda herhangi bir haksızlık görmüyorum.

saygılarımla..
Old 21-06-2008, 09:32   #7
Sav.SametBerktaş

Nasıl haksızlık görmediğinizi anlayabilmiş değilim. Kaldığı dersten bütünleme hakkı tanınmayan öğrenciye yaz okulunda zorunlu paralı eğitim vermek haksızlık değil diyorsunuz. Sonuçta ben o dersten kalmışım ve bütünleme hakkı elimden alınmış(bütün öğrenciler için geçerli) ve yaz okuluna geleceksin, geleceksen de parayı vereceksin.
Tüketici Mahkemesi'ne açılmış davalar var onların sonuçlarını buradan paylaşacağım
Old 21-06-2008, 11:17   #8
Avukat Mustafa Kemal Batur

Kesinlikle burada bir problem var.

Bütünleme hakkımız verilmiyor ve bu sene yaz okulu için kredi başı 189$ talep ediyor üniversite bizden. 4+4+2 kredilik 3 ders aldığımızda okul bütünleme hakkımızı vermemesi nedeniyle bizden 1890$ extradan kazanç sağlamış oluyor.

Yönetimin ise öğrencileri bilerek bırakıp bırakmadığı meçhul olan bir durum.

Doğrusu, dolar kurunu şuan dolar 1.2YTL olmasına rağmen 1.6YTL den sabitliyorum ve %8 (sözleşmede maksimum %8 zam yapılabileceğini içeren madde olması nedeniyle) zam yapıyorum ayrıca ödemelerinizi sadece YTL olarak kabul ediyorum diyerek öğrencilerine bir anda 2-3milyar zam yapabilen, hakları bir anda adaletsizce çiğneyebilecek kabiliyette üniversite yönetimimiz olduğu için bunu da yapabileceklerini düşünmüyor değilim!
Old 22-06-2008, 17:45   #9
Sav.SametBerktaş

İstanbul 2.İdare Mahkemesi'nin E.2005/1253, K.2006/1850 sayılı ve İstanbul 2.Tüketici Mahkemesi'nin E.2007/667,K2007/769 sayılı kesinleşmiş ilamlarına göre ödemenin iadesi gerektiğini Noter yolu ile ihtar çekilmiş ve bunu birçok arkadaşım çekmiş
Yaz okulu paralarının dönem içi alınan dersler kapsamında geri iadesi bu şekilde mümkün olabilir mi acaba?
Mahkeme kararları yukardaki gibi olduğuna göre üniversite bu parayı iade edecek midir?
Old 17-06-2009, 10:34   #10
zuhal çetintaş

[ben yaz okulunun kalkması için açılan davaların dosyalarını incelemek istiyorum. çümkü bende yaz okulu maduruyum. dosyalara nasıl ulaşabileceğim konusunda yardım edebilecek biri varmı acaba
Old 25-07-2009, 22:47   #11
üye11967

Okul,parayı ödediği taktirde öğrencinin ileriki dönemlerinde çok daha yıkıcı sonuçlarla karşılaşağı düşüncesindeyim. Çünkü bütünleme hakkının verilmediği,yaz okullarında ise yüksek miktarlarda para istendiği gerçeğine baktığımızda amaç 'öğrenciye kolaylık sağlamak değil,okulun kasasına daha fazla para girmesidir.'Buradan çıkarı olanlar da yönetenler olduğu kadar öğretim görevlileridir. Özel okullarda bir hocanın ders başına almış olduğu ücreti saklı tutulmasına karşın her öğrenci az çok bilir yaz okulunda bu ücret artmaktadır. Yazık ki kimi hocaların sırf yaz okulunda ders vermek için dönem içinde öğrencileri bıraktığına şahidiz. Bunu da her dersin başarı oranlarına bakarak anlayabiliriz hep gereken sınırdadır.
Bu yüzden davayı açan kişilerin dönem içinde tabiri caizse 'ekmeğine taş konulmuş' hocalar tarafından haksız yere dersten bırakılacağı ihtimali yüksektir.
Kanaatimce haklar adına savaşmak güzel ancak madalyonun diğer yüzüne bakılarak olay gözden geçirildiğinde zarara uğrayan okul değil gene öğrenciler olacaktır.Kaldı ki bütünleme olmayan bir özel okula gitmek kişilerin tercihidir.
Old 26-07-2009, 10:32   #12
Academic

Buradaki yanlış mantık bence öğrencinin yaz okuluna gittiğinde parayı ödediği için geçmesi gerektiğini düşünmesi. Bu çok sık rastlanan yanılgı olmakla birlikte yaz okulunda ders geçme garantisi yoktur , yıl içindeki kurallar geçerlidir. Aksi durumda zaten etik olmaz. Sanırım öğrenci yaz okulunda geçmiş olsa idi parasını geri istemek gibi bir durum söz konusu olmayacaktı. Benim anladığım budur.

Haklı olunan taraf ise bütünleme hakkının tanınması gereğidir. Yaz okullarının amacı öğrencinin geçemediği dersi vermesi değil yaz döneminde gelecek dönemde açılacak ya da alması gereken ve ön koşulu olmayan bir kaç dersi yaz döneminden yararlanarak arzu edenin gelecekteki yükünü azaltmasıdır. Fakat yıl içinde verilemeyen dersi vermek için de aynı zamanda bir şanstır. Fakat şu da bir gerçek. Belirtilen üniversite bir özel üniversitedir dolayısıyla kar amaçlı kuruluşlarda paranın öncelikli tutuluyor olması şaşırtıcı bir durum değil.Özel üniversiteye gidenler için bu da bir tercihtir.

Yönetmelikte bütünleme yapılması yer alıyorsa sizin itirazınızın öncelikle yönetmelikte tanınan bütünleme hakkının tanınmamasına olmalı.dır. Yaz okulunun paralı olmasına değil. Zira yaz okulları zorunlu değildir, isteğe bağlıdır. Kişiler diledikleri takdirde bundan yararlanmama hakkına sahip olmalıdırlar.
Old 27-07-2009, 02:16   #13
elifsln

ben de bir yaz okulu mağduruyum.. istanbul bilgi üniversitesindeyim ve yaz okuluna yüklü miktarda ücret ödüyorum. bütünleme yönetmelikte olduğu halde uygulanmıyor ve öğrenciler yaz okulu almak zorunda bırakılıyor. üstelik öğrenciye gerekli olan hiç bir ders açılmayıp öğrenciler yaz okuluna kaldıkları dersleri almak için değil geçtikleri dersi ortalamalarını yükseltmek için tekrar almak amaçlı gidiyorlar. çünkü ortalamayı tutturamazsanız okul size üst sınıftan ders vermiyor ve sınıf tekrarı yapıyorsunuz. öğrenciye zora sokan bu sistemin tek sebebi de bence ticari. ne acı ki en azından özel okullarda öğrenciye öğrenci olarak değil okulun bir yıllık ücreti olarak bakılıyor.
Old 27-07-2009, 09:54   #14
Doç. Dr. Özge Yücel

Bence eleştirilerde bulunurken tek taraflı düşünmemek gerek, diyorsunuz ki ortalamayı yükseltmek için ders alıyoruz. O zaman şöyle yapalım, koşullu geçtiğiniz notları geçmemiş sayalım ve ortalamayı yükseltmek için değil kaldığınız derslerden geçmek için yaz okuluna devam edersiniz veya bütünleme sınavına girersiniz. Bütünleme sınav hakkının tanınmasının sonuna dek yanındayım ama DD veya DC almışsanız bu aslında sizin o dersten başarılı olduğunuz anlamına gelmiyor. DD ve DC notları alan kişiye diğer derslerinin durumuna göre bir şans tanınıyor, diğer dersleri iyiyse bu dersten de geçmiş sayılıyor. Ama şunu söylemeliyim, ben eski usul taraftarıyım, 100'lük sistemde verilen puanın harfe çevrilmesine de bütünleme hakkının tanınmamasına da karşıyım. Ama para veriliyor diye öğrencinin geçirilmesi şartmış gibi bir anlayışın da ticari olduğunu ve böyle bir eğitimin eğitim olmadığı kanısındayım.
Old 27-07-2009, 17:38   #15
Academic

Alıntı:
Yazan Özge Yücel
Bence eleştirilerde bulunurken tek taraflı düşünmemek gerek, diyorsunuz ki ortalamayı yükseltmek için ders alıyoruz. O zaman şöyle yapalım, koşullu geçtiğiniz notları geçmemiş sayalım ve ortalamayı yükseltmek için değil kaldığınız derslerden geçmek için yaz okuluna devam edersiniz veya bütünleme sınavına girersiniz. Bütünleme sınav hakkının tanınmasının sonuna dek yanındayım ama DD veya DC almışsanız bu aslında sizin o dersten başarılı olduğunuz anlamına gelmiyor. DD ve DC notları alan kişiye diğer derslerinin durumuna göre bir şans tanınıyor, diğer dersleri iyiyse bu dersten de geçmiş sayılıyor. Ama şunu söylemeliyim, ben eski usul taraftarıyım, 100'lük sistemde verilen puanın harfe çevrilmesine de bütünleme hakkının tanınmamasına da karşıyım. Ama para veriliyor diye öğrencinin geçirilmesi şartmış gibi bir anlayışın da ticari olduğunu ve böyle bir eğitimin eğitim olmadığı kanısındayım.

Burada temel sorun bütünleme hakkının üniversitenin ilgili yönetmeliğinde yer almasına karşın öğrencilere tanınmaması. Öğrencilerimizin neye ve niçin itiraz edeceklerini doğru bir şekilde belirlemeleri gerektiğini düşünüyorum. Notların harf sistemi ya da 100'lük sisteme çevrilmesinde bütün üniversiteler için ortak bir standart olursa sorun yaratmayacağını düşünüyorum. Bu en çok lisansüstü başvurularda sorun olabiliyor. Onun dışında aynı üniversite içinde puanların yüzlük ya da harf sistemi ile verilmesi sorun yaratmaz. Zaten puan aralıkları belirlidir. Yaz okulu konusunda ise genellikle sorunun özel üniversitelerde öğrenci olanlar tarafından dile getirildiğine bakılırsa sanırım işin ticari yönünün ön plana çıktığı gibi bir sonuç karşımıza çıkıyor. Her ne kadar özel üniversiteler devlet üniversitelerinden farklı ödeme seçeneğine sahip olsalar da eğitim kurumlarıdır ve YÖK onaylıdırlar. Kazancı sunulan eğitime ve eğitim hedeflerinin önüne koyamazlar (koymamaları gerekir). Ancak yaz okulu uygulamasında sorun olduğuna göre öğrenciler YÖK e ya da Üst Akademik Kurul'a da başvuru yapabilirler. Hukukta dava açılmadan önce tüm yasal yolların tüketilmesi gerektiğine göre öncelikle üniversitelerine başvurmalı, doyurucu yanıt alamadıkları takdirde YÖK e başvuru yapmalı, Üst Akademik Kuruldan görüş isteyebilmeliler diye düşünüyorum.
Old 28-07-2009, 13:14   #16
ISIL YILMAZ

Konuya yabancıyım, ama ilgimi çekti. Biraz sesli düşünelim.

1. Öğrenci , vakıf üniversitesinde okumaktadır.
2. Bütünleme sınavı bulunmamaktadır.
3. Yaz okulu uygulamasıyla, öğrenci;
a) Düşük notlarını yükseltebilmekte,
b) Geçemediği dersten geçer not alarak alttaki dersini temizlemektedir.
4. Yaz okulu ücretlidir.

Soru : Bütünleme hakkını kim, hangi yetkiye dayanarak verir?
Cevap : 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu madde 43/a “Yükseköğretim kurumlarında, kuruluş özelliklerine ve ihtiyaçlarına göre yapılan eğitim-öğretim ve buna dayalı olarak verilen diplomalarla ilgili esaslar her üniversitece hazırlanacak öğretim ve sınav yönetmeliğinde belirtilir.” Ve aynı yasa ek madde 9 :”Vakıf yükseköğretim kurumlarının eğitim-öğretim esasları, öğretim süreleri ve öğrenci hakları ile ilgili hususlar bu Kanun hükümlerine tabidir.Öğrencilerden alınacak ücretler mütevelli heyet tarafından tespit edilir.” Demek ki, sınav yönetmeliği her üniversite tarafından ayrı ayrı hazırlanıyor. Üniversite, öğrenciye bütünleme sınavı hakkı tanımayabilir.

Soru : Yaz okulu uygulamasında, öğrencinin geçemediği dersin tekrar alınması ne anlama gelir? Bu, bütünleme hakkının paralı olarak tanınması sayılabilir mi?
Cevap : Sav.SametBektaş, 3 no.lu mesajında, yönetmelikte bütünleme hakkı olduğundan ama bunun uygulanmadığından bahsetmektedir. Bütünleme hakkı, şayet, yaz okulunda not yükseltilmesi kapsamında değerlendirilmemişse ( yönetmeliği görmeden karar vermek zor) burada, öğrencilerin haklarının ihlali söz konusudur.
Şayet, bir bütünleme değil de yaz okuluna devam etmek suretiyle “not yükseltilmesi” ve dersten geçilmesi hakkı tanınmışsa yapılabilecek birşey olmadığını düşünüyorum.

Saygılar.
Old 28-07-2009, 23:01   #17
Av.Mehmet Saim Dikici

Burada bir tuhaflık var. Ya olay eksik aktarılıyor ya da ciddi bir hak ihlali söz konusudur.

Bütünleme sınavının sadece (yaz okuluna katılanlar için) geçerli ve mümkün olması fırsat eşitliğine aykırı olur düşüncesindeyim.

Yaz okuluna katılmak isteyenlerden ücret alınması anormal olmasa da, yaz okuluna katılmak istemeyen öğrencilere bütünleme sınavına girme imkanı tanınmaması kesinlikle yanlıştır. Yaz okuluna katılan da katılmayan da sınava girebilmelidir.
Old 29-07-2009, 00:27   #18
Academic

Ben bahsedilen özel üniversitenin sitesinden lisans sınıf geçme ve sınav yönetmeliğine bakmaya çalıştım ancak göremedim. Gerçi öğrenci yönetmelikte bütünleme hakkının tanındığını belirtmiş ancak şartları görmek için incelemek istedim. Aslında bu tür yönetmeliklerin sitede açık bir şekilde yer alması gerekir. Genellikle de konulur. Öğrencimiz yönetmeliğin ilgili maddelerini buraya aktarırsa biz de üzerinde inceleme yapabiliriz.
Old 20-09-2009, 21:59   #19
Av. Özgür Uysal

Sayın Samet Berktaş ve Sayın meslektaşlarım. Ben de bir Kadir Has Üniversitesi mezunuyum. Ben olayı daha ayrıntılı bir boyutta anlatmaya çalışayım. Genellikle vakıf üniversiteleri eğitim metodlarını düzenlerken geniş yetkilere sahiptirler. Bunuda yönetmeliklerini düzenlerken sıkça kullanırlar. Mesela Kadir Has Üniversitesi'nde vizede mazerette kabul edilmemektedir. İsterseniz kapı gibi raporunuz olsun girmezseniz notunuz ''0''dır. Ben bu yüzden 4 gün boyunca 40 derece ateşle 5,6 sınava girdim sırf 0 almayayım diye( İlgili üniversitede sıınav haftaları vardır. Sezonda en az 10 ders alınır, 4. sınıfta 11,12 adet ders vardır. Ve bütün bu sınavlar sınav haftalarında arka arkaya olunmaktadır.) En son sınavımda ise artık vücudum iflas etti ve ambulansla hastaneye kaldırıldım. Nefes alış, veriş fonksiyonu bozulması sebebiyle. Yapılan tetkiklerde bronşlarıma virüs yerleştiği tespit edildi. Giremediğim sınavdan raporlarıma rağmen 0 almış sayıldım.Hastanede çektiğim çileyi siz düşünün. Hatırladığım kadarıyla kendimi toparlayabilmek için 5 adet serum yedim. Şimdi dalgasını geçerek şöyle diyorum. Ya domuz gribi olaydımda o sınavlara gireceğim diye 4 gün hastane yerine okula gelseydim(4 gün boyunca hastaneye gitme fırsatı bulamadığımı anlamışsınızdır.) Acaba bu baskıyla topluma bu domuz gribi mikrobunu salsaydım suçlu kim olabilirdi ?

Herneyse, şimdi öğrencinin üzerindeki baskıyı düşünebiliyor musunuz ? Benim finalden 70 almam lazım ki dersimi DD ile şartlı geçebileyim.Burada bir haksızlık olduğunu düşündüm. Okula başvurdum. Yönetmeliğin ilgili maddesini gösterdiler ve yapacak birşey yok dediler. İdari Hukuk bazında son derece haklılarda. Yönetmelik gayet yasalara uygun vizeye girmezsen 0, yeniden kişiye özel sınav yapılması olanaksız. Ama okul takımındaki sporcular yarışlara gittikleri vakit onların girmemiş oldukları vizeler 0 sayılmayıp, yeniden sınava girebiliyorlar. Bunu haksızlık olmadığını düşünen meslektaşlarımı biraz etkileyebilmek için anlattım.Yani okulun mentalitesini gözler önüne sermek istedim.Eğitim bir haktır ve bu hak engellenmektedir, buda haksızlık değilde nedir.

Bütünleme konusunda ise şunu söyleyeyim; ben birinci sınıftayken bir arkadaşımız dava açtı ve kazandı. Karar sonucu davayı açan arkadaşımız bütünleme hakkını kazandı ve bütüneme sınavlarına takır takır girdi. Bizler o zaman saflığımızdan ve pasifliğimizden dava açmayıp takır takır okuduk. Sizlerinde korkmadan dava açmanızı öneririm. Bu dünyada malesef hakkınızı aramadığınız sürece kimse size hakkınızı vermiyor. Savaşmadan, bazı yaralar almadan hakkınıza ulaşamazsınız. Haklarınızı arayınız. Bu arayış içinde hakkınıza tecavüz edenlerden korkmayınız. 50 kişi dava açsa okula bu iş dava sonucu beklemeden çözülür. Bir vakıf üniversitesi kendi öğrencileriyle davalık olmak istemez. Kendisinin kötü reklamı olur bu olay. Biz zamanında bunu yapamadık. Umuyorumki sizler yaparsınız.
Old 20-09-2009, 22:00   #20
Av. Özgür Uysal

Bu arada şunuda eklemek isterim. Noterden ihtar çekerek yaz okuluna para vermemeyi sağlayan dava yol artık geçersizdir. Bu yolu deneyen bir kaç arkadaşımız davayı kaybetmişlerdir. Bilgilerinize sunmak isterim.

Parça parça yazıyorum ama aklıma şimdi geldi; Yanlış hatırlamıyorsam bütünleme sınavı olmayan üniversite öğrencileri, bütünleme sınavı açan üniversitelerin sınavlarına girebilmekteydiler Bunu bir araştırmanızı öneririm.

Son olarakta ilgili yönetmeliğe buradan erişebilirsiniz.

https://bys.khas.edu.tr/student/yonerge/loeoy.htm

bu da yaz öğretimi yönetmeliği;

https://bys.khas.edu.tr/student/yonerge/yoy.htm

Saygılarımla.
Old 24-09-2009, 12:13   #21
mehmed demir

sayın uysal verdiğiniz web adresi açılmıyo acaba siz biraz daha anlatabilir misiniz..yani eğer kaldıysak başka bir üniversitenin sınavına girebiliyor muyuz..saygılarımla
Old 24-09-2009, 16:07   #22
Av. Özgür Uysal

Sayın Mehmed Demir, verdiğim linklerde çıkan sertifikayı onayla veya bu veb adresine devam et seçenekleriyle linklere ulaşmanız mümkündür. Bu linkler Kadir Has Üniversitesi'nin kendi sertifikası olduğundan dolayı biraz sorun çıkartmaktadır.

Bu linklerde diğer üniversitelerin bütünleme sınavlarına girebileceği hususunda hükümler yoktur.

Ben okurken bize böyle yapabileceğimiz söyleniyordu. Nasıl ki okulda yaz okulu açılmazsa o ders için açılan yaz okuluna gidilebiliyorsa, bütünleme içinde bunun geçerli olacağı söylenmekteydi. Fakat böyle bir düzünlemeyi açıkçası somut bir şekilde hiç okumadım. Yaz okulları kabul ediliyor bilmekteyim ama bütünlemeler için ilgili olduğunuz okulun idaresine bir sormanızı öneririm.
Old 06-11-2009, 19:01   #23
saglama

Arkadaşlar yukarıda bahsi geçen İstanbul 2.Tüketici Mahkemesi'nin E.2007/667,K2007/769 sayılı kararını göndermeniz mümkün mü acaba?
Old 07-11-2009, 22:24   #24
üye19953

Sav.SametBerktaş arkadaşım bende khas üni.de hukuk fakültesinde okuyorum, 3. sınıftayım.bu yaz okulu ve bütünleme olmaması ile ilgili bende çok sıkıntı yaşadım ve sonuç olarak yaz okuluna katılmadım.Bir arkadaşımızın bu konuyla ilgili bir dava açtığını ve kazandığını duymuştum fakat ne kadar doğru bilmiyorum.kısacası khas da okuyorsan bu yaz okulu ve büt. ile ilgili itiraz etmeyi boşver bence.durumun varsa yaz okulu hakkını kullan veya benim yaptığım gibi kalan dersi alttan al. eğer okul veya derslerle ilgili merak ettiğin birşey olursa, yardımcı olmaya çalışırım sana seve seve başarılar
Old 09-11-2009, 09:37   #25
E.Polat

Bütünleme için başka bir üniversitede bütünleme sınavına girilebileceğini düşünmüyorum. Çünkü bütünleme uygulaması olan üniversitelerde her dersin bütünleme sınavı olur.

Yaz okulu uygulamasında ise eğer kaldığınız dersin üniversitesinde yaz okulunda verilmiyorsa başka bir üviversitenin yaz okulunda sınavına girebilirsiniz. Bu konuda ki en sağlıklı bilgide okuduğunuz üniversitenin öğrenci işlerinden alınabilir.
Old 10-11-2009, 16:56   #26
elzemseyler

üç kez yaz okuluna kaldım son iki yılımda birer ders yüzünden ...işin kötüsü hadi parası da bir yana bir de kaldığınız dersin yaz okulunda açılmaması.yaz dönemi ayrı bir dönem olduğu için para alınması mkul ve mantıklım bence...
Old 10-11-2009, 16:58   #27
elzemseyler

Alıntı:
Yazan E.Polat
Bütünleme için başka bir üniversitede bütünleme sınavına girilebileceğini düşünmüyorum. Çünkü bütünleme uygulaması olan üniversitelerde her dersin bütünleme sınavı olur.

Yaz okulu uygulamasında ise eğer kaldığınız dersin üniversitesinde yaz okulunda verilmiyorsa başka bir üviversitenin yaz okulunda sınavına girebilirsiniz. Bu konuda ki en sağlıklı bilgide okuduğunuz üniversitenin öğrenci işlerinden alınabilir.
Ama bütünlemeden kalan bir öğrenci bile şayet tarihlerini tutturabiliyorsa başka bir üniversiteden yaz okuluna katılabilir hatta aynı anda bir iki üniversite de başka başka dersler alınabilmesi de mümkün...özellikle son sınıf öğrencileri için iyi bir yol...Tek sorun ''devam''
Old 09-12-2009, 00:03   #28
Sav.SametBerktaş

Özgür'cüm detaylı bilgilerin için teşekkür ederim.
Old 05-01-2010, 16:52   #29
sercan_482

Merhabalar.

Bu sorunu bende yaşıyorum biraz araştırmıştım ve sonunda emsalini bulmuştum.Maltepe üniversitesinde 2 sene önce öğrenciler kendi aralarında imza toplayıp idare mahkemesinde okullarına dava açmışlar dava sonuçlanmadan yürütmeyi durdurma kararı alınmış ve bütünleme haklarını kazanmışlar ancak altını çizerek söylüyorum bu hakkı sadece imza verenler kazanmış bir sonraki dönem öğrencileri bu hakdan faydalanamamış.Bizlerde kendi okulumuzda bunu yapmayı düşünüyoruz. Ancak bir çok öğrencinin davaya müdahil olması gerekir diye düşünüyorum.
Old 12-05-2010, 20:22   #30
iemrah

Kimse konuya açıklık getirememiş ...

Konu vakıf üniversitelerinin , davlet üniversitelerine kıyasla yaz okulu ücretini yüklü bir bedelle vermesi. Ögrencilerin bunu ödemekte zorlanması.

Mevzuatta bunun bir sınırı yok mu?
Vakıf yada devlet olması ne gibi fark yaratıyor? İkisi de YÖK'e bağlı.
Bildiğim kadarıyla YÖK sınırlama getirmiş. Araştırmalarıma devam ediyorum. saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi