Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kizimin Velayeti

Konuyu Kilitleyin
Old 12-03-2019, 10:41   #1
Konuk

Varsayılan Kizimin Velayeti

Merhaba
9 senedir kızımın velayeti bende. Mahkeme bana ve kızıma nafaka bağladığı halde nafakayı babası hiç ödemedi. 1 yıl önce işim gereği Bursa'dan Eskişehir'e taşınmak zorunda kaldım. Babası il dışına taşınmamı sorun ediyor , kendisi çocuğunu aramadığı halde benim onu göstermediğimi bahane ediyor.Babada çocuğu aramadığı için kızımda babasına soğuk davranıyor. Velayet davası açacakmış. Velayet davasını çocuğun olmadığı şehirde açabilir mi ve kızımın velayetini alma ihtimali olurmu. Kanuni haklarım konusunda yardımlarınızı önemle rica eder , iyi çalışmalar dilerim.
Old 14-03-2019, 17:13   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Alıntı:
Velayet davasını çocuğun olmadığı şehirde açabilir mi

Velayet tarafınıza verilmiş ve siz de ikametgah adresini değiştirecek şekilde başka bir kente taşınmış iseniz velayetin değiştirilmesi davası sizin çocuğunuz ile beraber yaşadığınız yerde açılmalıdır.

Çocuğun babası başka yerde dava açarsa yasal süre içinde yetki itirazında bulunabilir ve davanın sizin yaşadığınız yerdeki mahkemede görülmesini isteyebilirsiniz.

TMK MADDE 21.- Velayet altında bulunan çocuğun yerleşim yeri, ana ve babasının; ana ve babanın ortak yerleşim yeri yoksa, çocuğun kendisine bırakıldığı ana veya babanın yerleşim yeridir. Diğer hallerde çocuğun oturma yeri, onun yerleşim yeri sayılır.

Alıntı:
kızımın velayetini alma ihtimali olurmu. Kanuni haklarım konusunda yardımlarınızı önemle rica eder , iyi çalışmalar dilerim.

Çocuğun velayetinin değiştirilmesi konusunda deliller toplanır,çocuğun görüşü alınır ve çocuğun menfaatine olacak şekilde karar verilir.

Dava açıldığında velayetin değiştirilmesini gerektirir hiç bir olayın olmadığını,çocukla babanın ,babanın ihmali sebebi ile görüşmediğini,kişisel ilişkiyi engellemediğinizi tanık dahil her türlü yasal delil ile kanıtlamanız gerekecektir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi