Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Basit yargılama usulünde talep olmadan gerekçeli karar tebliğe çıkmazmış???

Yanıt
Old 29-03-2013, 10:27   #1
olgu

Varsayılan Basit yargılama usulünde talep olmadan gerekçeli karar tebliğe çıkmazmış???

Sabah tüketici mahkemesi kaleminde yaşadığım ufak tartışmayı sizlerle paylaşmak istedim.

Arkadaşımın ricası üzerine gerekçeli kararı 2012 aralıkta yazılmış ancak hala tebliğe çıkmayan kararın tebliğe çıkarılmasını rica etmek üzere ilgili mahkeme kalemine gittim.

ilk olarak esas defterinden kontrol ettim karar yazılmış daha sonra kalem personelinden dosyayı rica ettim baktım tebliğe çıkarılmamış ve dosyada 240 TL civarı avansı mevcut.

"Dosyada avans var kararı tebliğe çıkartırmısınız" dedim. personelden cevap "Dilekçe yazın havale ettirin"
Ben:"Gereçeli kararın tebliğe çıkartılması için dilekçe yazmamı mı istiyorsunuz?"
Personel:"Evet"
B:"Sebep?"
P:"Tüketici mahkemelerinde basit yargılama usulü vardır talep olmadan hiçbir işlem yapılmaz!"
B:"Yasal dayanağınız nedir?"
P: "Avukatmısınız?"
B: "Evet"
P:"Hangi okul mezunusunuz?"
B: "Bilkent Üniversitesi"
P: "Ha özel okul..."
B:"Benim okulumu değerlendirebilecek konumda değilsiniz, ayırca kanunu kendi amacınıza göre yorumlamayın, usul ekonomisi ilkesi gereği dosyada avansı varsa usul işlemleri derhal yapılmalı, gider avansı da bu yüzden düzenledi"
P:" Taleple bağlılık ilkesi de var"
B:"En iyisi ben komisyona dilekçe vereyim onlar emretsin size yapacağınızı, aksi halde iş yapmaya niyetiniz yok"

Kısacası kararı tebliğe çıkartamadım
Taleple bağlılık ilkesini kalem işleri açısından değerlendiren personelle ne kadar kanun hakkında konuşabilirdim ki
Oysaki HMK demişki

Alıntı:
Hüküm nüshası

MADDE 301- (1) Hüküm yazılıp imza edildikten ve mahkeme mührü ile mühürlendikten sonra, nüshaları yazı işleri müdürü tarafından taraflardan her birine makbuz karşılığında verilir ve bir nüshası da gecikmeksizin diğer tarafa tebliğ edilir. Hükmün bir nüshası da dosyasında saklanır.

İcra dairelerinde alışığız kendi kanunlarını yaratan dairelere ancak mahkeme kaleminde ilk kez yaşadım...
Old 29-03-2013, 20:20   #2
Av. Özge Çavuş

Sulh hukuk mahkemeleri de aynı şekilde, talep edilmeden tebliğe çıkarmıyorlar. Bu kadar geniş bir şekilde uygulanan bir kuralın mutlaka bir mantığı vardır ama ben bilmiyorum, araştırmadım da şimdiye kadar işin doğrusu. Bilen var ise aydınlatsın bizleri
Old 29-03-2013, 21:02   #3
olgu

Bir zamanlar iş mahkemeleri de "katılma yoluyla iş mahkemesi kararlarına karşı temyiz yok" diye temyiz dilekçesini diğer tarafa tebliğe çıkarmadan Yargtay'a gönderiyorlardı dosyası son zamanlarda özellikle 22. Daire katılma yoluyla temyiz olmasada savunma hakları vardır diye yerel mahkemeye dilekçeyi tebliğe çıkarması için iade ediyor.
Old 29-03-2013, 22:47   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Yönetmelik'te böyle çelişik bir hüküm var. Kanunun ruhuna uygun olmadığını düşünüyorum. Kanun yargıyı hızlandırmak adına gider avansını peşin almayı öngörmedi mi?

3 Nisan 2012 SALI
Resmî Gazete
Sayı : 28253

YÖNETMELİK

Adalet Bakanlığından:
HUKUK MUHAKEMELERİ KANUNU YÖNETMELİĞİ

İlam ve suretlerin verilmesi, kesinleşme kaydı ile harçların tahsili
MADDE 58 – (1) Hâkimin re’sen harekete geçtiği haller ile kanunlardaki özel hükümler saklı kalmak kaydıyla taraflardan birinin talebi olmadıkça hüküm tebliğe çıkarılmaz. Taraflardan birinin talebi halinde hükmün bir nüshası makbuz karşılığında talep eden tarafa verilir, bir nüshası da diğer tarafa tebliğe çıkarılır.

(2) Taraflardan her birine verilen hüküm nüshası ilamdır.

(3) Tarafların elinde bulunan hüküm nüshalarının farklı olması hâlinde karar kartonundaki esas alınır.

(4) Taraflar, harcın ödenmiş olup olmamasına bakılmaksızın ilamı her zaman alabilirler.

(5) Bakiye karar ve ilam harcının ödenmemiş olması, hükmün tebliğe çıkarılmasına, takibe konmasına, kanun yollarına başvurulmasına ve hükmün kesinleştirilmesine engel teşkil etmez.

(6) Hükmün kesinleştiği, ilamın altına veya arkasına yazılıp, tarih ve mahkeme mührü konmak ve daire başkanı veya hâkim tarafından imzalanmak suretiyle belirtilir.

(7) Suretler yazı işleri müdürü tarafından aslına uygunluğu belirtilip onaylanarak verilir.
Old 30-03-2013, 00:54   #5
Ozancan Belci

Aile Mahkemesi'nde de aynı sıkıntıyı yaşadık, 1 ay içerisinde yazılması gereken gerekçeli karar için 1,5 ay sonra yazılı başvuruda bulunduk, tebliğe çıkarılması için ve dilekçeden 1,5 ay sonra gerekçeli karar elimize ulaştı. Hâkimler taleple bağlı ama kanundaki sürelerle bağlı değil "kural olarak"
Old 01-04-2013, 12:51   #6
Av.CKaran

Kalemler talep yoksa kararı tebliğe çıkarmıyorlar ama yazılı ya da basit usül farketmeden istekleri zaman da çıkarıyorlar. Tarafların ikisinin de tebliğ talebinde bulunmadığını farzedersek o dosya ne kadar süre açık kalacaktır? Hakimler genellikle dosyalarını kesinleştirip kapatmak isterler. Ayrıca devletin harç tahsil etmesi sorunu da var. Kaybedilen bir davada 1 sene sonra kararın res'sen tebliğ edildiğini de görmüşümdür.
Old 01-04-2013, 13:07   #7
Av.Deniz Dilek

Sayın Av.Mehmet Saim DİKİCİ'nin belirttiği çelişkiyi bir kalem olsa gerek.. hemen de bundan faydalanmışlar.. Konuyu açan meslektaş iyimser biri kalemin kendiliğinden tabliğe çıkaracağını düşünüyor. teşbihte hata olmaz ama ağlamayan bebeye şeker verilmez.. Örnek ne kadar uyar ama HAGB süresi dolunca kaydın resen terkin edilip silineceği söylenir Adli Sicil Müdürlüğünce .. 5 yıllık süre dolunca başvurmadan silindiğini ben henüz görmedim..
Old 09-04-2014, 07:42   #9
olgu

Yazı 2013 ağustos tarihli, Ankara adliyesinin internet sitesindeki duyurular arasında yer almasına karşın hiçbir değişiklik yok. Birçok mahkeme hala talep bekliyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi