Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ziraat Bankası'nın A.Ş. ye Dönüştürülmesi-Müktesep Hak

Yanıt
Old 28-12-2006, 18:11   #1
Av.tuncer

Varsayılan Ziraat Bankası'nın A.Ş. ye Dönüştürülmesi-Müktesep Hak

Ziraat Bankasında çalışan ve sonradan kendileri ile hizmet sözleşmesi imzalanan çalışanların, kazanılmış haklarının iadesi için idare mahkemesi nezdinde açılmış ve emsal teşkil edebilecek mahkeme kararları arıyorum.
Old 29-12-2006, 15:45   #2
Av.Suat Ergin

Sayın Av.tuncer,

Başlığı değiştirdim ama soru bu haliyle açık değil...Sorunuz İstihdam Fazlası Personel(İFP) ile ilgili sanırım. Biraz daha ayrıntı verirseniz, yanıt alma şansınız artacaktır.

Saygılarımla
Old 05-01-2007, 10:31   #3
Av.tuncer

Tabi ki,
Ziraat Bankası A.Ş. ye geçtikten sonra personeli ile İş Kanunu Hükümlerine göre Hizmet Sözleşmesi imzalamıştır.(Halen A.Ş.ye geçiş süreci tamamlanmamış ) bu sözleşmeye göre eskiden idare mahkemelerine giderken artık adli makamlara başvurarak çalışanların özlük hakları ve tazminatları ile ilgili dava açılmak zorunda kalınmıştır. Eskiden memur sıfatı ile çalışan bu kişilerin şimdiki durumları ve davaları idare mahkemesinde mi yoksa iş mahkemesinde mi açacağımıza ilişkin emsal karar veya dosya arıyorum.
İlginiz için teşekkür ederim
Old 05-01-2007, 17:36   #4
Av.Suat Ergin

Sayın Av.Tuncer,

Sorunuz tamamen değişti. İlk haliyle İFP ile ilgili bir sorun var sanmıştım. Konuyla ilgili (Kazancı'dan yaptığım araştırmada)doğrudan bir karar bulamadım. Ancak ceza dairesine ait bir kararın ilgili bölümünü aktarıyorum.

Alıntı:
- 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 3771 sayılı Yasanın 3. maddesiyle yeniden düzenlenen 11/b maddesi uyarınca, ceza uygulamasında memur sayılan ve diğer koşulları da oluştuğunda zimmet suçunu işleyebilecek olan T.C. Ziraat Bankası personelinin banka parasını mal edinmesi halinde haklarında 4389 sayılı Yasanın 22/11. maddesi uyarınca daha ağır hükümler taşıyan Türk Ceza Kanununun 202. maddesinin uygulanması gerekeceği kabul edilmiş ise de Dairemizce de, benimsenen Yargıtay Yüksek Ceza Genel Kurulunun 8.2.2005 gün ve 5/146-7 sayılı kararında da belirtildiği üzere, 25.11.2000 tarihinde yürürlüğe giren 4603 sayılı Yasa ile T.C. Ziraat Bankası Anonim Şirkete dönüştürülmüş ve anılan yasanın 1. maddesi 5. bendinde de 233 ve 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerin uygulanamayacağı belirtilmiş olup, 4389 sayılı Bankalar Yasasının 22. maddesinde Türk Ceza Kanunda bulunan zimmet suçuna paralel olarak bankalar için özel düzenleme yapıldığı cihetle, sanığın zimmet eyleminin 4603 sayılı Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra gerçekleşmiş olması nedeniyle suç tarihleri itibariyle memur gibi cezalandırma olanağı kalmadığından hakkında 4389 sayılı Yasanın 22. maddesi gereğince uygulama yapılması gerekeceği düşünülmeden uygulama yeri bulunmayan TCK'nın 202. maddesinin tatbiki suretiyle yazılı şekilde hüküm tesisi.

Karara göre 4603 Sayılı yasa ile; ilgili banka A.Ş. ye dönüştürüldüğüne göre, çalışanlar memur sayılamayacaktır. Dolayısıyla zimmet suçunu işlemeleri mümkün değildir. Buradan yola çıkarak, banka özel hukuk tüzel kişisi olduğu için aleyhine açılacak davalara genel mahkemeler bakacak diyebiliriz.

Ben bunu bulabildim. Ancak bir ara İFP ile ilgili araştırma yaparken "memurlar.net" adında bir siteye girmiştim. El konulan banka çalışanları bu sitede güzel bir dayanışma örneği göstermektedir. Oraya bir gözatın derim ben...Konuyla ilgili bir şeyler bulabilirsiniz.

Saygılarımla
Old 05-01-2007, 18:16   #5
ISIL YILMAZ

Benim başıma benzer bir olay geldi, bu davalara iş mahkemeleri bakıyor.

Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi